Együnk zöldet!

Böjtölős sorozatunk harmadik részében nem a képzeletbeli abc-ben már megkezdett sétánkat (itt és itt) folytatjuk, hanem kicsit más szemszögből nézünk rá az ételekre. Azt állítjuk, hogy minél színesebb egy fogás, annál jobb és annál egészségesebb. Nézzük például először a zöldet, az élet (és a Naturland) színét!

 

Március 21-én beköszönt a csillagászati tavasz. Egyre hosszabbak lesznek a nappalok, többet jár magasan a Nap, több napfény is éri a bőrünket, ami a D-vitamin képződés miatt különösen fontos. És: érkeznek az első friss zöldségek egyenesen az üvegházakból! Igen ám, de ezek alapesetben is jóval drágábbak, élelmiszer-inflációs időkben meg különösen. Úgyhogy nyugodtan várhatunk még ezekkel, hiszen rengeteg olyan gyümölcs és zöldség kapható, amely kielégíti azt a kívánalmat, hogy minél színesebb, annál jobb.

A növények túlnyomó többsége nem véletlenül zöld – bonyolult evolúciós és molekuláris biológiai kutatások szólnak ennek okairól. Akit bővebben érdekel, nyugodtan elkezdhet utána olvasni, de minket most nem ez érdekel. Hanem például egyik sötétzöld kedvencünk, a brokkoli. Ebben a káposztafélék közé tartozó finomságban sok-sok folsav és klorofill található. Rengeteg hasznos hatással bírnak ezek a mikrotápanyagok. A klorofill fő erőssége a salaktalanítás, amikor a romboló szenvedélyeink miatt felhalmozódó káros anyagokat kimossa a szervezetünkből. A folsav pedig segíti a vitaminok és vas hatékony felszívódását és alapvető szerepe van az egészséges sejtműködésben.

Együnk brokkolit! Oké, de hogyan? Ha a legtöbb hasznos tápanyagot szeretnénk benne megőrizni, akkor a legjobb, ha forró víz fölött, szitában, lefedve pároljuk és ressre, picit roppanós állagúra hagyjuk. Lényeg, hogy nem kell se túlfőzni, se túlsütni – ez minden zöldségre igaz egyébként. A Naturland tippje: brokkoliból tésztaszószt! Hogyan? Fokhagymák ízlés szerint, só, pici bors, tejföl vagy tejszín összerottyantva és a végén beletörni krumplinyomóval a ress brokkolit (vagy mixerrel bepürésíteni). Mellé makaróni vagy penne és egy merőkanálnyi tésztafőzővíz. Mennyei és egészséges, amit tovább fokozhatunk teljes kiőrlésű lisztből készült tészta választásával. És mi készülhet még a borzas zöld fejecskékből? Brokkolikrémleves, rakott brokkoli sajttal, karfiollal, darált hússal vagy anélkül, csőben sült brokkoli – tessék körbenézni a neten, ahol jobbnál jobb receptek tucatjai várnak minket.

Maradjunk a zöld színű növényeknél! Mindenki kedvence a spenót. Fújj, na ne! Sajnos az iskolai menzák többsége spenót helyett csirizes, lisztes, tejes ragacsot szolgál fel – érthető, de sajnálatos a közutálat. Amikor a spenót gyorsan és egyszerűen elkészíthető, ízletes szuperkaja. A lényeg itt is az alapanyag: ha lehet friss levélből készüljön. A mosás miatt kicsit macerásabb, de a végeredmény magáért fog beszélni. Naturland-tipp: spenót után igyunk C-vitamin tartalmú levet, lehetőleg narancsból vagy friss citromból készített limonádét. A C-vitamin ugyanis segíti, hogy a spenót rengeteg hasznos tápanyaga, többek között a vas jól felszívódjon. Még egy tipp: mostanában kezdik újra felfedezni a spenóthoz nagyon hasonlító mángold leveleit – ezt is csak ajánlani tudjuk.

További nagyon hasznos és finom zöldek még a kelbimbó, kelkáposzta, zöldbab, cukkini, kínai kel, zöldborsó, sóska.

És ha már a zöldeknél járunk, akkor ne felejtsük ki a friss fűszernövényeket, saláta-alapokat sem!  A haragoszöld petrezselyem, az illatos bazsalikom, a mindig friss menta, a különleges koriander, a roppanós madársaláta, a csípős rukkola és a még csípősebb medvehagyma. Mind-mind olyan egészséges és finom alapanyag, amelyekkel feldobhatjuk, fűszerezhetjük, kiegészíthetjük a zöldséges köreteket. De van olyan is, amiből önálló fogást készíthetünk. Ilyen például a tavasszal, közvetlenül az erdőben szedhető medvehagyma. Naturland-tipp: ha lehet, elsősorban ne pogácsát készítsünk vele, mert a sütés során minden értékes tápanyag kiég belőle. A medvehagyma kiváló például vékonyan beleszeletelve tojásrántottába, amikor az már majdnem kész. De ugyanezen módszerrel közvetlenül a nyers tojáshoz keverve újraértelmezhetjük a klasszikus tavaszi fogást, a tojásos nokedlit!

Gazdaságos és költséghatékony pesto-szószt is készíthetünk medvehagymából, ami egy roppant egyszerű ám nagyszerű tésztaszósz. Hozzávalók: pár szem dió megpirítva (kényesebbek a héját ledörzsölhetik) és botmixerrel darabosra zúzva. Kábé 10-15 dkg medvehagyma nagyobb darabokra tépkedve, reszelt parmezán sajt és olivaolaj. Semmi más dolgunk nincs, mint egymásra rétegezni egy szűkebb, magas falú edényben az összetevőket, amiket mindig meg is locsolunk olivaolajjal. Aztán egy botmixerrel pürésítjük, átkanalazzuk egy jól zárható befőttesüvegbe, a tetejére pedig olivát öntünk (ez elzárja a szószt a levegőtől, így az hetekig friss marad). Aki szeret kísérletezni, az gazdagíthatja az ízt petrezselyemmel, bazsalikommal is. Mellé tésztát főzünk és a szokásos módon (egy merőkanál sós főzővízzel) a két elemet összekeverjük.

És egy utolsó Naturland-tipp (nemcsak) a zöldekhez: hogyan őrizzük meg a zöldségek szép, harsány színeit? Ne felejtsük: minél színesebb, annál egészségesebb. Nos minél tovább főzünk bármilyen zöldséget, gyümölcsöt, annál jobban elveszíti a színét. Ezért írtuk már az elején, hogy a legkíméletesebb és a zöldség eredeti ízét legjobban megőrző módszer a párolás, blansírozás. Ha karamellizált ízekre vágyunk, akkor legjobb, ha serpenyőben, magas hőmérsékleten, pici olajon vagy vajon gyakran rázogatva pár percig pirítjuk őket. Jó megoldás lehet, ha eleve kisebb darabokra vágjuk a zöldséget. Nem marad nyers, nem kell sokáig a melegen tartani. Tovább őrizhetjük az élénk színeket azzal, ha párolás, blansírozás után rögtön hideg, jeges vízbe átrakva, maximum 30 másodpercig „sokkoljuk” a zöldséget.

Jó étvágyat, jó egészséget a zöldekhez!