Böjtöljünk tovább – gyümölcsök, zöldségek

Abban egyetérthetünk, hogy magunktól megvonni, megtagadni olyan dolgokat, amit szeretünk enni, inni vagy éppen szívesen csinálunk, bizony nem egyszerű és kitartást, lelkierőt, elhatározást kíván. Nem lesz könnyebb, akkor sem, ha mindezeket gyűjtőnéven böjtölésnek hívjuk és tudjuk, hogy jót teszünk vele magunknak. Egy korábbi írásunkban elkezdtük sorra venni, hol és hogyan tudunk tudatosan dönteni az egészségesebb mindennapok érdekében.

 

A böjtölési tippek első részében sorra vettünk pár olyan nyilvánvaló kísértést, amely sokunknak eszébe juthat elsőre és amelyeket nem is olyan könnyű kikerülni. Csokoládék, édességek, üdítők, desszertek, gabonapelyhek – eddig jutottunk a képzeletbeli élelmiszerboltunk polcai között barangolva. És arra is jutottunk, hogy nemcsak a cukrászatok termékei, hanem nagyon sok egyéb – alapból egészségesnek gondolt – élelmiszer tartalmaz rengeteg hozzáadott cukrot és számos egyéb egészségtelen összetevőt. Folytassuk ezt az egészségtudatos sétát és vegyük sorra a többi élelmiszert is! Most a gyümölcsöket, zöldségeket!

A gyümölcsök alapvetően egészségesek, fontos vitamin- és ásványi anyag források, de ezek esetében sem mindegy, mit emelünk le a polcról vagy mit kérünk a zöldségestől. Alapszabály, hogy a konzervált termékeket érdemes messzire elkerülni, mert bővelkednek cukorban és – talán meglepően hangzik – de sóban is. Ilyenek a különböző gyümölcskonzervek, befőttek. Közkedvelt az ananász, a cseresznye, a meggybefőtt. Durván cukrosak: 10 deka mindegyikből és már majdnem meg is etted a napi ajánlott cukormennyiséget (ami 25 gramm, azaz 2,5 deka naponta – ez két csapott evőkanálnyi kristálycukornak felel meg). Szóval: gyümölcskonzervet, befőttet inkább ne. Ha lehet mindig friss gyümölcsöt vegyünk és nem kell idegenkedni a szezonális termékektől sem, sőt. Az alma, körte és nyilván a déligyümölcsök (narancs, pomelo, mandarin) nagyjából ugyanannyi szénhidrátot és ezen belül egyszerű cukrokat tartalmaznak. A gyümölcscukor sokkal egészségesebb, könnyebben fel is szívódik, mint a finomított cukrok. A banán különösen klassz gyümölcs ebből a szempontból, mert sok benne a B-vitamin (ebből szinte az összes megtalálható a húsában) és mellette egyéb vitaminokat, rostot, nyomelemeket, magnéziumot és a szénhidráton belül keményítőt is tartalmaz. Szóval a banán egy szupergyümölcs! Ízletes, laktató, egészséges és sokféle variációban fogyasztható. Vannak főzhető és süthető fajtái, igaz, ezek nálunk ritkábban hozzáférhetők. Krémes állaga miatt kisgyermekek is nyugodtan ehetik. Ilyen aduász még a krumplifélék közé tartozó paradicsom. Nagyon alacsony a cukortartalma viszont mindenféle mikrotápanyagban, antioxidánsban hihetetlenül gazdag. Java része értékes, ízletes víz, ezért laktató is, ugyanakkor a kalóriatartalma nagyon alacsony. Böjtöléshez tehát ideális.

A zöldségek több szempontból is nagyon klassz alapélelmiszerek. Egyrészt sokkal változatosabban készíthetőek el, mint a húsfélék. Szabadabban fűszerezhetjük, keverhetjük a különböző fajtákat, csodálatos kevert gyümölcs-zöldség salátákat készíthetünk. Feldobhatjuk olivaolajjal, magvakkal, ecetfélékkel, narancslével. Párolhatjuk, ressre főzhetjük, krémesíthetjük, grillezhetjük, panírozhatjuk a különböző zöldségeket. Tehetjük őket bátran kísérőnek rizs, árpagyöngy, bulgur, hajdina, kukoricakása (polenta) mellé. A variációk száma szinte végtelen. (Ezzel szemben szegény húsfélék esetén elég szűkek a lehetőségek: sózod, picit fűszerezed és megfőzöd vagy megsütöd.) Az igazi izgalom a köretekben rejlik és ott a zöldségek simán lehetnek a főszereplők. Másrészt a jövőnk szempontjából is nagyon fontosak, hiszen sokkal alacsonyabb környezeti terhelés mellett lehet őket előállítani, szemben bármilyen húsfélével. Ha tehát átállsz egy főként zöldség-gyümölcs alapú étrendre, akkor ez nemcsak azért felelős, bölcs magatartás, mert az egészségeddel jót teszel, hanem jobban óvod ezzel a gyermekeidnek, a jövő embereinek a Földet is.

De kanyarodjunk vissza még a gyümölcsökhöz! Egy szem grapefruit, két szem narancs = 4 deci csodás, friss citrusmix. Semmi hozzáadott cukor csak a puszta rost- és vitaminbomba 100 százalék gyümölcstartalommal. Nem biztos, hogy olcsóbban jössz ki, ha veszel egy-egy liter grapefruit és narancslevet... Szőlőt is lehet kapni szinte egész évben, de nem árt az óvatosság, mert fajtától függően meglephet a cukortartalmával – nem véletlen, hogy bort is ebből készítenek. A szőlőből amúgy kiváló hideg (és böjtös) vacsorát is lehet rittyenteni: pár szem szőlő félbevágva, kicsi sajt (akár füstölt), zellerszár, dió vagy mogyoróbél. Ha túlzásokba esünk, akkor még egy szelet rozskenyér is jöhet mellé. Nagyon izgalmas fogás, mert többféle falatot kombinálhatsz és mindegyiknek kicsit más íze lesz attól függően, hogy melyik összetevő dominál éppen a szádban.

És mennyi-mennyi van még: szilva, szeder, sárga- és őszibarack, dinnyefélék, ribizli, meggy, szőlő, narancs, kiwi, málna, áfonya, szamóca, gránátalma, datolyaszilva, nashi, licsi, mangó. Ezeknek csak egy része idénygyümölcs, hiszen ma már a legtöbbjük télen-nyáron megvásárolható. És pici fantáziával, kicsi internetes keresgéléssel mindezek a gyümölcsök salátákban, köretekben is kiválóan megállják a helyüket. A végére pedig két nagyon egyszerű recept mindenféle hús nélkül, csak gyümölccsel. Az egyik a sajtos-tejszínes tészta körtével – hát az valami nagyon finom. A legízletesebb akkor lesz, ha valamilyen lágy vagy kéksajtból készítjük. Amíg megfő a tészta, azalatt elkészül a szósz is: óvatosan melegítjük a tejszínt, beleszeleteljük a sajtot, kevergetjük, hogy felolvadjon és finom massza legyen belőle. Pici bors vagy leheletnyi reszelt szerecsendió nagyot dob rajta. A végén a tészta főzővizéből hozzákeverünk egy merőkanállal és összekeverjük a leszűrt tésztával. Felszeletelt körtéket teszünk mellé és azon melegében megesszük!

A másik: édesköményes narancs-saláta (állítólag olasz találmány). Pofonegyszerű köret. Jó falatnyi darabokra szeleteljük az édesköményt (ez is kapható már szezontól függetlenül rengeteg helyen). Két szem narancsot meghámozunk, de úgy, hogy a belső héját is leszedjük. Egy éles kis kés segítségével kivájjuk csak a narancs húsát és falatnyi darabokra vágjuk. Érdemes ezt a műveletet a felszeletelt édeskömény felett végezni, hogy a kezünkről a narancs leve rögtön ráfolyjon. Összekeverjük és tadááám! – már kész is van. Az íze friss, édes és savanyú egyszerre, roppanós benne az édeskömény, az alján ott a narancs leve - igazi egészséges, szuperkaja. Folytatjuk!