Együnk lilát, kéket!

Életmódváltó sorozatunk következő fejezetében maradunk a zöldségek, gyümölcsök hihetetlenül változatos és színes terepén. Jöjjön most egy nagyon szép, élénk szín: a bíbor és különböző változatai. Ezúttal tehát lila, bíbor és kék színű gyümölcsök, zöldségek fogyasztását javasoljuk. Izgisek, finomak, egészségesek. Nézzük, melyiket, miért, hogyan!

 

A színpalettán – talán nem meglepő – a zöldekkel kezdtük a bemutatást. Sajnos kutatások sokasága bizonyítja, hogy egyre kevesebb (nemcsak zöld) zöldséget fogyasztunk és ezáltal egyre kevesebb, szükséges mikrotápanyagot viszünk be a szervezetünkbe. Ennek okai a megváltozott életmód és étrend. De mi lenne, ha most pozitív irányba változtatnánk az életmódot és hozzá az étrendet is? Például azzal, hogy izgalmas kékes-lilás árnyalatú terméseket, leveleket, bogyókat tűzünk a mindennapi menükbe. Igencsak megéri, hiszen ezek az élelmiszerek magas antocianin és antioxidáns tartalmúak. Mindkét vegyület kiemelten fontos az egészségünk szempontjából. Nemcsak életmódváltáskor, hanem a mindennapokban is. A már említett vegyületek (antocianinok, antioxidánsok) egyrészt elősegítik a fogyást, másrészt védik sejtjeinket az oxidatív stressztől és sérülésektől.

Az talán közismert, hogy minél élénkebb színű egy gyümölcs, zöldség, annál több benne a hasznos tápanyag és annál magasabb az antioxidáns-tartalma. Így van ez a lila versenyzők esetén is. Belekezdhetünk egy hasznos és végső soron szórakoztató, játékos diétába is a segítségükkel. A háromhetes kihívás lényege, hogy együnk meg naponta kábé 20 deka kékeslilás színű ételt. Nem, nem! – nincs letudva azzal, hogy veszünk hat kiló lilakáposztát és mindennap, szorgos kecskeként elropogtatunk belőle 200 grammot... A kecske talán jóllakik, de a káposzta, azaz az eredmény biztosan elmarad. A változatosság az étkezések, a diéták esetében is fontos. Meg úgy általában az életben is. Nem véletlenül tartja így a Cicerónak tulajdonított latin mondás: „varietas delectat” – azaz: a változatosság gyönyörködtet. Törekedjünk a változatosságra bíborszín barátainknál is!

De mi minden lilát találhatunk és ehetünk? Legkézenfekvőbb a lilahagyma, a lilakáposzta, a padlizsán, az áfonya, a szilva, a cékla. Ritkábban, igényesebb zöldségeseknél kaphatunk krumplit és batátát, azaz édesburgonyát is ilyen színben. Hát akkor rajta, vágjunk beléjük!

Ismert, de a magyarok körében talán kevésbé kedvelt zöldség a törökparadicsom vagy tojásgyümölcs, ismertebb nevén a padlizsán. Megosztó alapanyag, mert nem annyira egyszerű vele bánni. Keleten a szegények kaviárjának is nevezik. Két tuti, olasz eredetű receptet is ajánlunk, ha közelebbről szeretnéd megismerni ezt a fényes, lilás-mélybordó színű burgonyafélét. Az egyik a parmigiana – ez egy paradicsommal, aszalt paradicsommal és sajttal padlizsánszeletekkel, bazsalikommal összesütött egytálétel. Ropogós kenyérrel, olivaolajjal vagy csak úgy magában is hihetetlenül finom. Az olaszoknál tipikus büfé- és utcai kaja, megunhatatlan.

A másik a caponata névre hallgató olasz „lecsó” – a padlizsán mellett ebbe is kerül természetesen paradicsom, ahogy oliva- és kapribogyó, meg fokhagyma és petrezselyem. Elkészítési módja kicsit más és ezt, a szicíliai eredetű finomságot ráadásként pirított mandulával is megszórhatjuk. Mindkét étel hallatlan előnye, hogy ma már szezontól függetlenül, szinte bármikor elkészíthető, hiszen minden alapanyaguk elérhető egész évben.

Naturland tipp: folytassuk egy állandó kiegészítővel, kvázi körettel, ami lehet a lilahagyma-lekvár! Vagy divatosabban szólva: lilahagyma chutney (majdnem ugyanaz) Az elkészítése pofonegyszerű, de időigényes. Karikákra szeletelünk 2 kiló lilahagymát és egy fazékban sóval, cukorral, vízzel, vörösborral, fahéjjal, balzsamecettel és egyéb ízlés szerinti fűszerekkel lekvárt kell belőle főzni. Utána lehűtjük, csatos üvegbe és hűtőbe tesszük. Nemcsak három hétig, akár három hónapig is eláll és kiváló kísérője mindenféle sültnek, kolbásznak, virslinek, debreceninek. Nagyon finom és különleges, amivel az ismerőseinket is elkápráztathatjuk.

Szintén gyakran kapható és olcsó a lilakáposzta. Párolt, gőzölt, finoman fűszerezett, lábosban összerottyantott verziója fő- vagy kiegészítő köretként kiválóan működik, akár sültek, akár rántott húsok, gombák vagy éppen karfiol mellé. A párolt káposztát cifrázhatjuk almával, fehérborral, számtalan fűszerrel. Finom, úgynevezett ressre párolás után, de akár nyersen felhasználva, némi majonézzel vagy tartárral és egyéb fűszerekkel bekeverve kész is a divatos „coleslaw”, avagy krémes káposztasaláta. Naturland tipp: bátrabbak mutatós, színes káposztás rétest is készíthetnek belőle, míg megfelelő kiegészítőkkel bármilyen superfood saláta alapanyaga lehet a lila reszelék.

A bíbor zöldségek csúcsa vitathatatlanul a cékla. Nemcsak a színe, hanem az íze is igen intenzív. Olcsón beszerezhető, szuperegészséges, kedvelt alapanyag – és nem csak savanyú céklasalátaként ismert. Megmosva, megsózva és alufóliába csavarva 30-50 perc között készre süthetjük. Nehogy meghámozzuk sütés előtt, így marad krémes! A sült bíborszín zöldség ideális köret és kiegészítő alapanyag is lehet, akár céklás rizottónak is. Nem kérdés, hogy minden tányérról ki fog ragyogni a színe. Számtalan fogás készíthető belőle. Mikrotápanyagai nagyon jót tesznek a szívnek, a magas vérnyomás ellen is kiváló, igen magas az antioxidáns tartalma és hatékonyan támogatja, erősíti az immunrendszert. De érdemes mértékkel és nem túl gyakran fogyasztani belőle, ugyanis magas az oxalát tartalma, ami elősegíti a vesekőképződést. Így aki erre hajlamos, jobb, ha óvatosabban fogyasztja a lila zöldségek aduászát.

És ha már egy burgonyafélével kezdtük a bíborszín zöldségek bemutatását, akkor zárjuk is azzal: a lilakrumplival. Például kétféle kiváló köret készíthető belőle. Az egyik a krumplipüré, ami gyönyörű orgonavirág vagy lila akác színű lesz, attól függően mennyi tejjel és vajjal öntjük fel a megfőzött és összenyomott krumplikat. Naturland tipp: Ha viszont meghámozzuk és minél vékonyabbra szeljük a krumplikat, akkor bő olajban pár perc alatt ízletes lila csipszeket tudunk kisütni. Különleges köretnek, vagy csak (ehető) díszítésnek egyaránt kiváló.

A végre hagytunk két kékeslila gyümölcsöt: egy apróbb és egy nagyobb bogyósat. Áfonya és szilva. Az áfonya sajnos nem tartozik az olcsó termékek közé. Amellett, hogy igen jóízű, kiváló a húgyutak tisztítására, húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére is. Remekül működik sütikben, joghurtokban. Sokkal elérhetőbb, de jobban szezonhoz kötött a szilva. A sűrű, szinte ragacsos massza állagú szilvalekvár nagyon finom és igazi vitamin- és antioxidáns-bomba. Sok helyen a mai napig alkalmazzák a népi gyógyászatban emésztést elősegítő, kímélő hatása miatt. Érdekes módon az igazi szilvalekvárhoz hozzáadott cukorra sincs szükség, hiszen a gyümölcs rengeteg fruktózt tartalmaz, amely a főzés hatására koncentrálódik és besűrűsödik – ettől olyan ízletes és egészséges. A szilvát egyébként gyümölcsös köretek alapanyagaként is felhasználhatjuk.

Most már van elég ismeretünk és receptünk, hogy belevágjunk lila diétánkba, ami akár három hétig is tarthat, és a lényege, hogy naponta együnk 20 deka lila színű ételt. Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy a lila zöldségek és gyümölcsök hasznosak például a bőr egészsége szempontjából, mivel rugalmasan tartják azt. A kékeslila növények gyorsítják az anyagcserét, méregtelenítenek, csökkentik a szívbetegségek és különböző tumoros betegségek kialakulásának kockázatát. Frissítik a memóriát, erősítik az immunrendszert és méregtelenítő hatásuk sem elhanyagolható.