Gyógynövényekkel
a felső légúti panaszok ellen

Hatóanyag/gyógynövény infó

Kakukkfű – a bátorságadó

A kakukkfű, vagy népiesen vadcsombor, démutka Európában és Ázsiában is őshonos. Latin neve – a thymus – a görög Thymon szóból ered, melynek jelentése bátorság. Talán emiatt vettek a római katonák szívesen kakukkfüves fürdőt a csaták előtt, mert úgy tartották, hogy az erősebbé teszi őket.  Fűszernövényként is ismert, egyebek mellett sültekhez, nehezen emészthető ételekhez, salátákhoz és halakhoz is kiváló. Csínján kell azonban bánni vele, mert erős, kámforos aromája miatt megváltoztatja az étel jellegét.

Fertőtlenítő és tartósító hatása évezredek óta tudott. A kakukkfű görcsoldó, étvágygerjesztő és gyomorjavító. A gyógynövénynek nyákoldó és köptető hatása van. A gyógyászatban előszeretettel használják a köhögés kezelésére.

Körömvirág– a gyógyító csoda

Főzésre, színezésre és gyógyításra, külsőleg és belsőleg egyaránt használható az egyik legsokoldalúbb gyógynövény, a körömvirág, vagyis a Calendula Officinalis. A középkorban gyógyító csodanövényként tartották számon. Az ételekben fűszerként és színezőanyagként is alkalmazzák.

A népgyógyászatban számos baj ellen bevetik. Egyebek mellett visszér és ekcéma, fagyás és égés esetén is áldásosnak tartják. Forrázatát használják gyomos- és bélfekély ellen, külsőleg pedig a nehezen gyógyuló sebeket, fekélyeket borogatják azzal. Gyulladáscsökkentő, valamint baktérium és gombaölő hatású, köhögésnél is alkalmazzák.

Izlandi zuzmó – a rénszarvasok elede

A rénszarvasok szívesen fogyasztják, de ínséges időkben az emberek tányérjára is rákerül az izlandi zuzmó. A gyógynövényt az izlandiak a középkorban zöldség helyett ették. Hegyvidékeken nő, és a gyógyászatban már évszázadok óta használatos.

Az izlandi zuzmó a gyermekgyógyászatban is alkalmazható. Köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő és étvágyjavító hatással is bír. Nyugtatja a torkot és támogatja a légutak egészségét. És ebben lehet valami, mert köhögő rénszarvasról mi még sosem hallottunk.

Kamillavirág – a hungarikum

A kamillát, azaz a Matricaria chamomillat, azon belül is az alföldi kamillavirágzatot 2015-ben hungarikummá nyilvánították. Világszerte az egyik legismertebb háziszer, évszázadok óta használják. Magyarországon, mint gyógynövény először 1578-ban említik. Méliusz Juhász Péter debreceni professzor Herbárium című könyvében találkozhatunk vele.

Számos egészségi problémánál használható. Megfázáskor sokan kúrálják magukat kamillateával izzasztó és gyulladáscsökkentő hatása miatt. A gyógynövényből készült tea nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, valamint gyomor- és bélbajokra is szokták ajánlani. Sokan kellemes íze miatt mindennapi italként is fogyasztják. Fürdővízben aranyér ellen, fekélyes sebek és ekcéma kezelésére használatos.

Eukaliptusz – az örökzöld

A természetes rovar- és szúnyogriasztó szerek egyik alapanyaga az eukaliptusz. Míg a vérszívókat távol tartja a koala kifejezetten imádja az eukaliptuszt, szinte csak azzal táplálkozik. Az Ausztráliában és Tasmániában őshonos növény illóolaja világszerte ismert, számos pozitív hatással bír.

A népi gyógyászatban megfázásban köptetőként, torokfertőtlenítésre, gyulladáscsökkentőként használják. Alkalmazzák egyebek mellett hólyaggyulladás, cukorbetegség, gyomorhurut, vesebetegségek, sebek, gégegyulladás kezelésére is. Kenőcsként bedörzsölve pedig a reumatikus panaszokat enyhíti.

Termékek