Változatos friss gyógynövények a máj támogatására

A máj egészsége – segítsük gyógynövényekkel!

A májunk (és epénk is) az emésztés szempontjából kiemelt fontosságú szerv. Megérdemlik a törődést, a figyelmet. Az életmódbeli támogatás kétféle lehet. Egyrészt egészséges étrenddel, különböző hasznos ételekkel és innivalókkal segíthetjük az érdekünkben végzett napi munkájukat. Másrészt pedig gyógynövény alapú termékekkel, teákkal segíthetjük tisztulásukat és minél hatékonyabb működésüket. Most ezeket vesszük sorra.

A végére érünk a száraz november kihívásának. De a májunkat nem csak ebben az egy hónapban kellene kímélni. Ma már köztudott, hogy nem csak a túlzott szeszesital bevitel, hanem a túlcukrozott, sózott, fűszerezett ételek és a rengeteg feldolgozott élelmiszer sem tesz jót. Az alap magyar konyha sajnos még mindig előnyben részesíti a jó zsíros, húsalapú és nehezen emészthető fogásokat. Pedig a pörkölt-rántotthús-disznótoros-töltöttkáposzta négyszögön túl is létezik gasztronómiai élmény, de erre nem ebben a cikkben fogunk kitérni. A jó hír azonban az, hogy mi magunk is sokat tehetünk a májunk, epénk és általában az emésztőrendszerünk egészségéért. Segítőink ebben a csodálatos gyógynövények és a belőlük készült májvédő teák.

Máriatövis és mályva

Az egyik a máriatövis, amelynek termése szilimarin típusú, májvédő hatóanyagokat tartalmaz. Az igazi édesgyökér szaponin és flavonoid komponensei gyulladásgátló és görcsoldó tulajdonságúak, valamint erős védőbevonatot képeznek a gyomor nyálkahártyáján. A csalánlevél ásványi sókat és klorofillt tartalmaz, ez utóbbi gyulladáscsökkentő és hámosító hatással is rendelkezik. Az orvosi ziliz levél pedig magas nyálkatartalma révén a gyomor-bélrendszerben szintén jótékony védőbevonatot képez. Ez a mályvalevél vagy mályvacukor (nem összetévesztendő a habszerű édességgel) néven is ismert növény bizonyítottan jó hatásfokú sebgyógyító is. Kutatások bizonyítják, hogy a növények és kivonataik, az úgynevezett fitomedicina hatalmas lehetőségeket kínál a sebgyógyításában. Egy kísérletes kutatás szerint az orvosi zilíz kivonata hatásos a sebkezelésben. A kivonattal kezelt sebeknél a gyógyulás százalékos aránya jelentősen megnőtt a kontroll csoporthoz képest. Ennek azért van különös jelentősége, mert a gyulladásban lévő belek belső felülete kisebb-nagyobb sebekkel, fekélyekkel terhelt. Ezek minél hatékonyabb gyógyítása a betegek elsődleges érdeke.

Szárított növényekből készült gyógytea a máj egészségének támogatására
Szárított növényekből készült gyógytea a máj egészségének támogatására

Borsmenta

De vannak más, az emésztőrendszernek, a májnak hasznos gyógynövények is. Ilyen a borsmenta, vagy borsos menta. Teája mindennapi reggeli vagy üdítő italként, de gyógyszerként is egyaránt értékes. Használható magában vagy teakeverékekben. Jótékony hatásai közül számos az emésztés javításához kötődik. A borsmentát általában emésztési problémák, például emésztési zavarok, puffadás és hasi panaszok enyhítésére használják. Segít ugyanis ellazítani a gyomor-bélrendszer izmait, elősegítve a zökkenőmentesebb emésztést és enyhítve az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit. A borsmenta kiválóan teljesít, ha étvágygerjesztő, szélhajtó, epeműködést serkentő hatást várunk, de helytáll az emésztőcsatorna és a húgyutak fertőtlenítése, valamint gyomor- és bélhurut, epekőkólika esetén is. Mentoltartalma fájdalomcsillapító tulajdonságokkal ruházza fel. Helyileg alkalmazható az izomfájdalom és izomfeszültség enyhítésére. A hasi területen alkalmazva pedig segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében is.

Citromfű

A citromfű is egy széles körben ismert és napi szinten használt gyógynövény igen sokféle kedvező hatással. A belőle készült tea ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, szélhajtó, epeműködést elősegítő. Salátákat, mártásokat is ízesítenek citromfűlevéllel. Közvetlen, nyers formában történő fogyasztása segíthet az egészségesebb emésztésben, mert enyhíti az emésztési panaszokat, csökkentheti a bélgázokat, a puffadást. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén mérsékli a gyulladást és kapcsolódó tüneteit.

Gyermekláncfű

Talán még a citromfűnél is népszerűbb a gyermekláncfű, a pitypang. Közönséges, azaz szinte mindenütt megtalálható. Áprilistól nyár végéig virágzik, szép élénksárga színe messziről világít. Jellemzően gyökerét és levelét gyűjtik, friss levelei salátának is jók. Drogja gyakran megtalálható gyógyteákban és étrend-kiegészítőkben is, ahol természetes gyógyszerként használják a vércukorszint-szabályozás támogatására, a máj egészségének támogatására.

Az emésztés szempontjából kiemelt egészségügyi előnye, hogy erős antioxidánsokat tartalmaz és gyulladáscsökkentő hatású. Mivel a gyermekláncfű gazdag rostokban és prebiotikus vegyületekben, például inulinban – mindkettő támogathatja a bélrendszer rendszeres működését. A pitypangot gyakran használják a hagyományos gyógyászatban a székrekedés kezelésére és az emésztés egészségének javítására. A pitypanggyökér gazdag az inulin nevű szénhidrátban, amely a növényekben található oldható rostok egy típusa és támogatja az egészséges bélbaktériumok növekedését és fenntartását az emésztőrendszerben. A pitypanggyökeret gyakran szárítják és teát készítenek belőle, de más gyökérzöldségekhez hasonlóan egészben is fogyasztható. A növény gyökere gazdag forrása a prebiotikus rostoknak is, amelyről kimutatták, hogy csökkenti a székrekedést és elősegíti a táplálék mozgását az emésztőrendszeren keresztül. Ráadásul a pitypanggyökér csészénként (105 gramm), több mint 3 gramm főzött rosttartalmával jelentősen javíthatja a rostbevitelt. A rostok ugyanis támogatják a bélműködés rendszerességét, és védelmet nyújtanak különböző emésztőrendszeri betegségek, többek között az aranyér és a divertikulitisz ellen. Ez utóbbi oka a vastagbélben kialakuló divertikulumok, vagyis kis kitüremkedések, amelyek a legkülönbözőbb panaszokhoz vezethetnek, és az 50 év feletti lakosság közel felét érintik.

A közönséges párlófű virágos hajtását is használjuk az emésztőrendszer egészségének segítésére. A benne található cserzőanyagok és flavonoidok jótékony hatást fejtenek ki az epehólyag és az epeutak gyulladásos megbetegedéseinek kezelésénél.

Források

https://naturland.hu/gyogynovenytar/borsmenta/

https://naturland.hu/gyogynovenytar/citromfu/

https://naturland.hu/gyogynovenytar/gyermeklancfu/

https://naturland.hu/a-mediterran-dieta/