Friss és szárított virágzat

Körömvirág

Calendula officinalis

Ez a szép gyógynövény a fészkesvirágzatúak (Asterales) rendjébe és az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó növényfaj. Számtalan, némileg eltérő virágzatú és színű alfaja ismert. Egyéb nevei: gyűrűvirág, kenyérbélvirág. Dél- és Kelet-Európából származó egyéves növény. A szárazságot jól tűri, a kisebb fagyokat elviseli. A virágos kertek kedves, sokrétű gyógyhatásáról ismert, ugyanakkor ételek színezésére és kozmetikai szerek alapanyagaként is használatos. Az egyik legsokoldalúbb és régóta kedvelt gyógynövényünk.

A körömvirág egynyári növény, könnyen termeszthető átlagos, mérsékelten termékeny, jó vízelvezetésű, teljes napfényt kapó talajon. Ültethető virágágyásokba, szegélyekbe, házikertekbe, cserepekbe vagy nagyobb virágládákba. Ne tévesszük össze a körömvirágot a Tagetes nemzetséghez tartozó, zöldségeskertekben általánosan termesztett díszkörömvirággal. A növény illatos virágzata és levelei vonzzák a pillangókat, méheket. A szirmok kedveltek potpourri-keverékekhez. Megfőzhetők és fogyaszthatók is.

Hatóanyagai

A körömvirág drogja gazdag a természetben előforduló, flavonoidoknak nevezett vegyületekben. Ezeknek a vegyületeknek állítólag gyulladáscsökkentő, trombogenikus, antidiabetikus, rákellenes és neuroprotektív hatásuk van. Részletezve:

  • Csökkentik a gyulladást
  • Megakadályozzák a vér túlzott véralvadását (trombózisgátló)
  • Pozitív hatással vannak a vércukorszintre (antidiabetikus hatás)
  • Védik az agyat (neuroprotektív hatás)

Virágának hatóanyagai a természetben előforduló vegyi anyagok, mint például:

  • Triterpén szaponinok (oleanolsav glikozidok)
  • Triterpénalkoholok (α-, β-amirinok, faradiol).
  • Flavonoidok (kvercetin és izorhamnetin)

Bőrgyógyászati felhasználás

Régóta használjuk a bőr egészségére gyakorolt jótékony hatásai miatt, például a sebgyógyulás elősegítésére. Kutatások kimutatták, hogy a körömvirág kezelheti a pelenkakiütést, a sebeket, a hüvelyi élesztőgombás fertőzéseket és más betegségeket. Fájdalom- és gyulladáscsökkentőként is alkalmazzák, valamint a kezeléssel kapcsolatos mellékhatások enyhítésére is használják a rákos betegeknél.

A körömvirágból készült gélek, kenőcsök helyi használata támogatja a bőr kollagénjeit, elősegítheti az új szövetek növekedését a sebgyógyulásban, és csökkentheti a bőrgyulladást.

Szárított körömvirág
Szárított körömvirág

Sebgyógyulás

Állatokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a körömvirág segíthet a sebgyógyulásban, de mi a helyzet az emberekkel? A The Journal of Family Medicine and Primary Care című folyóiratban megjelent tanulmány 72 nőnél vizsgálta a körömvirág kenőcs hatékonyságát a császármetszés okozta hegekre. A körömvirágos kenőccsel kezelt nők a seb szokásos kórházi kezelésével összehasonlítva gyorsabban gyógyultak, és arról számoltak be, hogy a bemetszésük kevésbé volt vörös és duzzadt.

A The Journal of Wound Care című folyóiratban közzétett 2016-os tanulmányban a kutatók Calendula officinalis kivonatot alkalmaztak a lábukon lévő vénás fekélyben szenvedő embereken. A kutatók egy hét alatt mérték a "gyógyulási sebességet", és azt találták, hogy a körömvirággal kezelt emberek gyógyulási sebessége 7,4% volt, míg azoké, akik nem használták a kivonatot, csak 1,7% körüli gyógyulási sebességgel rendelkeztek. A kutatók azt is megjegyezték, hogy a kivonat használatának nem voltak rossz mellékhatásai.

Más tanulmányok szerint a körömvirág spray használata a szokásos ápolás és higiénia mellett megelőzheti a fertőzéseket és csökkentheti a kellemetlen szagokat a cukorbetegségből eredő, hosszú távú lábfekélyben szenvedő embereknél.

Ekcéma, pelenkakiütés (dermatitisz) és egyéb bőrbetegségek

A körömvirágot gyakran alkalmazzák ekcéma és bőrgyulladás kezelésére, de egyelőre kevés kutatás támasztja alá hatékonyságát ezeknek az állapotoknak a kezelésében. Mivel a növény rendelkezik gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal, a bőrbetegségek által érintett területekre kenve csökkentheti a gyulladást. Nincs azonban valódi bizonyíték arra, hogy ez működik, vagy biztonságos.

A körömvirágkrémek használata pelenkakiütés esetén hasznosabb lehet, mint más kezelések, például az aloe vera gél, de kutatások szerint nem olyan jó, mint a bentonitoldat használata. Egy vizsgálat kimutatta, hogy amikor a csecsemőket bentonittal kezelték, az elváltozások 88%-a javult az első hat órán belül, de a körömvirággal kezelt csoportban csak az elváltozások 54%-a javult.

A körömvirág használata irritáló lehet a súlyos ekcémás gyermekek számára, különösen, ha allergiásak a parlagfűre, a százszorszépre, a körömvirágra vagy bármely más, a körömvirággal azonos családba tartozó növényre. Ezért mindig kérdezze meg gyermekorvosát, mielőtt körömvirágot tartalmazó készítményeket használna gyermeke bőrén.

Bakteriális vaginózis és hüvelyi élesztőfertőzések

Egy vizsgálat során 80 bakteriális vaginózist diagnosztizált nőnél a körömvirágos kenőcsöt hasonlították össze egy gyógyszer hatóanyaggal, a metronidazollal. Egy hét elteltével mindkét csoport meggyógyult a bakteriális vaginózisból, és egyiknek sem volt semmilyen mellékhatása. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ha az emberek szeretnék elkerülni a bakteriális vaginózis kezelésére szolgáló gyógyszerek szedését, a körömvirág kenőcs erre egy lehetőség.

Egy, a Women and Health című szaklapban megjelent tanulmány szerint a körömvirágkrém hatásos volt a hüvelyi élesztőgomba-fertőzések kezelésére, de nem hatott olyan gyorsan, mint a kezelésükre használt szokásos gyógyszer, a klotrimazol.

Állítások szerint a körömvirág a menstruációval kapcsolatos tünetek kezelésére is használható, de ennek alátámasztására további kutatások szükségesek.

Körömvirág
Körömvirág

Napvédelem

A körömvirágnak van némi napvédő tulajdonsága is. Egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy krém formájában a körömvirág 8,36-os fényvédő faktorral (SPF) rendelkezik.

A körömvirág lehetséges mellékhatásai

Nem szabad a körömvirágot használni, ha allergiás a parlagfűre, a százszorszépre, a körömvirágra vagy az Asteraceae/Compositae családba tartozó növényekre, mivel ezek allergiás reakciót okozhatnak.

Aki terhes vagy szoptat, szintén nem használhat körömvirágot, mert megváltoztathatja a hormonszintet, és akár menstruációt is okozhat.

Amennyiben rendszeresen gyógyszereket szed vagy műtét előtt áll, kérdezze meg a kezelőorvosát, mielőtt kipróbálná a körömvirágot. Lehet, hogy nem biztonságos a körömvirág használata, ha az hatással lehet a gyógyszereire, vagy valószínűbbé teheti a műtéti komplikációk (például vérzés) kialakulását.

Bár vannak olyan kutatások, amelyek pozitív hatásaira utalnak, a körömvirág hosszú távú használatát nem vizsgálták, és további kutatásokra van szükség. Mindig kérdezze meg a kezelőorvosát, mielőtt bármilyen kezelést vagy kiegészítőt kezdene használni.

Források

A körömvirág egészségügyi hatásai

PubMed körömvirág cikk

Kapcsolódó termékek