Az allergia megkínoz

Allergia!!!

Allergia ellen gyógynövényekkel? Bizony! Utálatos tünetegyüttes az allergia és egyre több embert kínoz. Későnyár-koraősz és virágzik a parlagfű. A pollenje az egyik leggyakoribb allergén, amelynek a szénanátha kialakulását köszönhetjük. Mit tehetünk, ha természetes módon is szeretnénk csökkenteni a tüneteket? Fordulhatunk például jól és kevésbé ismert gyógynövényekhez!

Orrfolyás és dugulás, állandó tüsszögés, viszkető, könnyező szemek, köhögési rohamok – a pollenallergia tipikus tünetei. Ma már százezrek életét keseríti meg a szénanátha. Az allergia egy kóros állapot, ami a szervezet immunrendszerének túlzott reakcióját jelzi. Ősszel a parlagfüves pollenszezonban nincs egyszerű dolgunk, hiszen nem nagyon van hová menekülni, a virágpor minden sarokba eljut a szél segítségével. Megtapad az orrunkban, növekszik koncentrációja a nyálkahártyán, amit egy idő után már nem tolerál a szervezet és egy túlzott válaszreakciót ad. Az immunreakció során hisztamint szabadít fel és ez okozza az allergiás tüneteket. Sajnos a fellazult, sebessé váló nyálkahártya nagyon érzékeny minden egyéb fertőzési forrásra, így célszerű mielőbb csökkenteni a gyulladást. A keresztallergia kialakulását is elősegíti ez a legyengült állapot. A legfrissebb adatok szerint Magyarországon már több mint egymillió ember küzd allergiával és asztmával, a gyermekek egyharmada érintett. Az allergiás megbetegedések döntő hányadát a parlagfű okozza. Ezt a nehezen kiirtható gyomnövény Észak-Amerikából került ide az onnan exportált gabonával.

Gyógyszeres megoldások

Ma már rengeteg módszer és gyógyszer létezik a tünetek enyhítésére. Sokan azonban idegenkednek a tablettákban bevehető antihisztaminoktól, mivel vannak mellékhatásaik. Például fáradékonyságot, aluszékonyságot idéznek elő és idővel a hatásosságuk is csökken. A különböző szteroidos és nem szteroidos orrspray-ek hatékonyak, de tovább fokozzák az egyébként is sérült nyálkahártya érzékenységét, kiszárítják azt, ami megint nem egy természetes állapot.

Természetes hatóanyagok

Elsők között említendő a quercetin, ami egy természetes flavonoid és számos gyümölcsben, zöldségben megtalálható. Kimutatták, hogy gátolja a hisztamin, azaz az allergiás reakciókért felelős vegyi anyag felszabadulását. Egyes tanulmányok szerint a quercetin azáltal csökkentheti az allergiás tüneteket, hogy stabilizálja a sejteket és csökkenti a hisztamin felszabadulását. Megtalálható az almában, a hagymában, a bogyós gyümölcsökben, brokkoliban, karfiolban, zöld teában és a citrusfélékben. Allergiaellenes hatása miatt gyógyszerekben és táplálékkiegészítőkben is használják.

A jó öreg C-vitamin itt is segít. A természetes gyógymódok gyakorlói napi 2000 milligramm C-vitamin szedését javasolják a hisztaminszint csökkentése érdekében. Egy kutatás szerint a rendszeres C-vitamin fogyasztóknál sokkal kevesebbszer fordulnak elő légúti megbetegedések és asztmás tünetek. A C-vitamin számos zöldségben, gyümölcsben előfordul. Mivel vízben oldódó vitamin nem lehet túladagolni és komolyabb mellékhatást sem okoz. De arra ügyelni kell, hogy vesekövesedésre hajlamosaknál bő folyadékbevitel mellett alkalmazzuk, illetve ritkán hasmenést idéz elő.

Nagyon érdekes növény a guduchi vagy indiai kinin (Tinospora cordifolia), amely egy ayurvédikus gyógynövény. Immunmoduláló tulajdonságai segítenek csökkenteni az allergiás tüneteket.
A torma (Amoracia rusticana) nem csípős íze, hanem az azt okozó illóolajok révén kiválóan tisztítja a légutakat és az arcüreget. Bizonyos vélemények szerint napi egy kanál tormakrém akár megszüntetni is képes az allergiát és idővel elegendő havi néhány alkalommal tormát fogyasztani ahhoz, hogy ne térjenek vissza a tünetek. És ha már a csípőseknél vagyunk, akkor nem hagyhatjuk ki a magyar konyha két nagy kedvencét, a fokhagymát (Allium sativum) és a vöröshagymát (Allium cepa). Nagy mennyiségben tartalmazzák ugyanis a már említett quercetin nevű vegyületet, amely enyhíti az allergia okozta kellemetlenségeket.

Allergia esetén is tisztítja a legutakat a fokhagyma
Allergia esetén is tisztítja a legutakat a fokhagyma

Az antioxidánsok is hatékonyan csökkentik az allergiás orrdugulást is. Egy vizsgálat során hat héten keresztül a szteroid orrspray mellett A-, C-, E- vitamint és szelént szedő csoport tagjai kedvezőbb javulásról számoltak, mint azok, akik csak orrspray-t használtak.

Az allergiás tünetek kezelésében sokat segíthetnek egyes gyógy- és fűszernövények. A vörös acsalapu (Petasites hybridus) az antihisztaminhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, így segít csökkenteni a gyulladást és az allergiás reakciókat a szervezetben. Számos tanulmány kimutatta, hogy a szénanátha tüneteit (tüsszögés, a szemviszketés, orrdugulás) csökkentésében ugyanolyan hatékony, mint egyes vény nélkül kapható antihisztaminok. Csak előkészített, feldolgozott formában szabad alkalmazni, mivel pirrolizidin alkaloidokat tartalmaz, amely káros lehet a májra.
A közkedvelt nagy csalán (Urtica dioica) is természetes antihisztamin tulajdonságokkal rendelkezik, és a hagyományos gyógyászatban évszázadok óta használják az allergia kezelésére. A csalán jól csökkentheti az allergiás tünetek, köztük a tüsszögés és a szemviszketés súlyosságát, de egyéb orr- és légúti megbetegedések-, szamárköhögés-, asztma-, tuberkulózis tüneteit is enyhíti. Kapszulaként vagy teaként alkalmazhatjuk.

Gyógynövényes illóolajok

Az illóolajok a levegőbe szórhatók, de helyileg alkalmazva, bőrre kenve mindig hordozóolajban kell hígítani őket.

A tömjén illóolaja enyhíti az allergiás tüneteket
A tömjén illóolaja enyhíti az allergiás tüneteket

Tömjén: talán meglepő, de egy 2016-os tanulmány eredményei alapján a tömjénolaj segíthet az allergiás nátha ellen. Hígíthatjuk hordozóolajban, és használhatjuk a fül mögé kenve, vagy vaporizálhatjuk is a levegőbe szórva. A tömjén egy gyanta vagy illóolaj (koncentrált növényi kivonat), amelynek gazdag története füstölőként, parfümként és gyógyszerként is ismert. A Boswellia fákból származik, a római katolikus és a keleti ortodox egyházakban még mindig szerepet játszik, és az emberek aromaterápiára, bőrápolásra, fájdalomcsillapításra és más célokra használják.

Borsmenta: egy 1998-as tanulmány kimutatta, hogy a borsmentaolaj-kezelés megfelelően gyulladáscsökkentő hatású volt, mérsékelte a hörgők asztmatikus és az allergiás nátha tüneteit.

Eukaliptusz: a természetes gyógymódok hívei azt javasolják, hogy az eukaliptuszolaj antimikrobiális szerként alkalmazható, ha az allergiaszezonban minden mosáshoz hozzáadjuk.

Óvintézkedések

A kamilla (Matricaria recutita) a bőrallergia kedvelt, természetes ellenszere, de fontos megemlíteni, hogy míg a bőrallergiára kifejezetten hatásos, addig a szénanátha tüneteit képes fokozni, ezért fontos óvatosan alkalmazni ezt a gyógynövényt allergiás időszakban.

Az őszi margitvirág (Tanacetum parthenium) rendkívül kellemetlen íze miatt kapszulákban találkozhatunk vele. A migrént és az allergiát is hatékonyan kezeli, de megnövelheti a vetélés kockázatát, ezért kismamák és szoptatós anyák számára nem javasolt.

Ne használjunk gyógynövényes szereket, ha olyan tünetekkel találkozunk, mint például:

  • légzési nehézségek
  • szorító érzés a tüdőben
  • mellkasi fájdalmak
  • vérnyomásváltozás
  • szédülés
  • ájulás
  • kiütés
  • hányás

Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz. Az anafilaxiás sokk életveszélyes lehet.

Források

https://www.health.com/condition/allergy/home-remedies-for-allergies-what-works

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321500

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-allergies

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbal-remedies

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9889172

https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-allergies

https://www.healthline.com/health/9-ways-eucalyptus-oil-can-help

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/7896081/

https://drimmun.com/allergia-ellen-a-7-legjobb-gyogynoveny-755

https://www.allergiakozpont.hu/hirek/allergia-ellen-termeszetesen-5-tanacs-az-allergologustol