Fehér, napsárga vagy barnás árnyalatú? Igen. Jó ránézni, finom a tapintása, kellemes az illata? Bizony! A bőrünkről van szó? Nem, hanem a krémekről 😀 És persze a bőrünkről is, amelyet különböző krémekkel védünk, óvunk és ápolunk. Mindemellett nagyon sok egyéb hasznos hatást is kifejtenek a kenőcsök felszívódás közben. NATURLAND krém- és bőrkörkép következik.
HOGYAN VÉD A BŐR?
Lássuk először az ápolandó felületet, ami a bőrünk! Az emberi bőr kulcsfontosságú szerepet játszik, mint a szervezet első védelmi vonala, amely a belső szerveink és a külső környezet között egy hatékony védőgát. A bőrt számos okból tekinthetjük testünk és egészségünk elsődleges védelmi vonalának.
Legkülső rétege, az úgynevezett stratum corneum, szorosan egymáshoz csomagolt elhalt hámsejtekből áll, amelyek ellenálló, rugalmas, vízálló gátat képeznek. Bőrünk így fizikailag akadályozza meg a káros mikroorganizmusok, például baktériumok, vírusok és gombák bejutását a szervezetbe. Ugyanakkor olyan anyagokat is termel, amelyek kémiai úton védenek, kedvezőtlen környezetet teremtve gátolják a mikrobák szaporodását. És a savas gát alatt találhatók az úgynevezett Langerhans-sejtek, azaz a bőrben lévő speciális immunsejtek. Segítenek azonosítani és elpusztítani a bőrrel érintkező kórokozókat, ezzel járulva hozzá az első védelmi vonalunk sikeréhez. Amit számos bőrápoló krémmel tovább javíthatunk.
Nyáron izzadunk, télen borzongunk – teljesen természetes jelenség, de mi áll a hátterében? A bőrünk hőmérsékletszabályozása! Az izzadás, borzongás segít azonos hőmérsékleten tartani a testet, mivel a bőrben lévő erek kitágulhatnak vagy összehúzódhatnak a hő leadása, illetve megőrzése függvényében. Csodálatos élő szerkezet, ugye? Megéri óvni és ápolni.
Nyilván közismert a bőr elsődleges fontossága a káros UV-sugárzás elleni védelemben, erről a támáról már számos cikket írtunk nektek. A bőr színéért felelős pigment, a melanin segít megvédeni a bőrt a napból érkező ultraibolya (UV) sugárzás káros hatásaitól – kinek több van belőle, kinek kevesebb, nyáron több, télen kevesebb - bőrünk árnyalata a melanin váltakozásától függ.
És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy bőrünk fontos érzékszervünk is, de nemcsak a tapintás révén. Mivel nagyon gazdag idegvégződésekben, képes közvetítieni a nyomást, a hideget, meleget, fájdalmat, kellemes és kellemetlen érzeteket egyaránt és ezzel segíti a szervezetet a megfelelő válaszreakciók megadásában.
Minden ilyen funkció és védelem elsődleges feltétele az egészséges, ápolt, hidratált bőr. Számos termékkel és fejlesztéssel segítjük ennek az állapotnak az elérését, fenntartását.
HOGYAN VÉDENEK A KRÉMEK?
Izgalmas kérdés, hiszen ez a hatás a készítményben lévő gyógynövényektől és egyéb összetevőktől függően változhat. A gyógynövénykrémek olyan növényi eredetű vegyületeket tartalmaznak, amelyek különböző előnyökkel járhatnak a bőr számára.
Sok növényi krém természetes olajokat tartalmaz, például kókuszolajat, jojobaolajat vagy sheavajat, amelyek nedvességgel táplálják a bőrt. Fenntartják a bőr hidratáltságát, megakadályozzák kiszáradását.
Nem mellékes az sem, hogy finom, kellemes, herbálos a gyógynövényes krémek illata, amit talán Rió kutyus nem tart annyira vonzónak, de gazdija, Rebeka kedvéért így is végig szagolgatja őket.
MINDEN, AMI KRÉM
GYULLADÁSCSÖKKENTŐ HATÁSOK
Fontos a gyulladásgátló hatás. Egyes gyógynövények, mint a kamilla, a körömvirág vagy az aloe vera, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bírnak. Megnyugtatják az irritált bőrt, csökkenthetik a bőrpírt, és enyhítik az ekcémás vagy a pikkelysömörör tüneteket. Télen különösen kellemetlen lehet a kéz- vagy lábfejen megjelenő hideg-ekcéma, amely gyakori viszketéssel, súlyos bőrkiszáradással járó állapot. Egy körömvirágos krém sokat segít ilyenkor.
Hasonló gyulladásos állapot, amikor izomhúzódások, köszvény vagy isiász kínoz bennünket. Ilyenkor például egy apiterápiás, méhmérget is bevető készítmény nagyon hasznos lehet, nem különben az olyan klasszikusok, amelyek már évek óta kiszámíthatóan bizonyítanak például a rheumás tünetek kezelésében.
A fekete nadálytő hatóanyagú készítmények pedig valóságos jolly-jokerek, hiszen alkalmasak különböző zárt baleseti és sportsérülések, zúzódások, izom- és ínszalag-húzódások, ficamok, rándulások okozta gyulladások, duzzanatok és véraláfutások, ínhüvelygyulladás, ízületi és helyi bőrgyulladások, visszérgyulladás kezelésére. De hatéákonyak sérülések okozta mozgásfunkció-romlás javítására is, illetve regeneráló hatóanyagaik okán bőrgyulladások kezelésére is jók. Visszérgyulladás esetén például a fekete nadálytő hatóanyaga a gyulladásos folyamat csökkentésével mérsékli a fájdalmat.
Összességében elmondhatjuk, hogy a bőrünk és a minőségi krémek egyfajta szimbiózisban működnek, aminek a szervezetünk, az egészségünk, végső soron mi magunk vagyunk az igazi haszonélvezői. Persze fontos tudni azt is, hogy a gyógynövényes krémekre adott egyéni reakciók eltérőek lehetnek. Bár a gyógynövényes bőrápolási termékeket általában gyengédnek és jól tolerálhatónak találjuk, tanácsos egy új termék széleskörű vagy hosszabb távú alkalmazása előtt tapaszpróbát végezni. A gyógynövényes krémek hatékonysága függhet még a hatóanyagok koncentrációjától és a bőrünk speciális igényeitől. természetesen különleges, kóros jellegű bőrproblémák vagy bőrbetegségek esetén nem hagyható ki a bőrgyógyásszal történő konzultáció sem.
NATURLAND, MERT ÍGY TERMÉSZETES!