
Bíbor kasvirág
Echinacea purpurea
Bíborlevelű kasvirág, keskenylevelű kasvirág vagy népies nevén kúpvirág, bíbor kúpvirág. Érdekesség, hogy elnevezése görög eredetű, az echinos (sündisznó) szóból származik, mivel a virág belső része az összegömbölyödött, szúrós kis emlősre emlékeztet.
Eredete, jellemzői
A bíbor kasvirág Észak-Amerikában, a közép-nyugati prérin őshonos, az őslakos indiánok legfontosabb orvossága volt. Innen került Európába, ahol az 1800-as évektől dísznövényként is termesztik, tenyésztik és számos fajtát nemesítettek belőle. Összesen kilenc faj tartozik ebbe a csoportba, de csak hármat használnak gyógynövényes kiegészítőkben, termékekben: Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia és Echinacea pallida. Mindhárom hasonló gyógyhatásokkal rendelkezik. A föld feletti részeit és gyökerét gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.
A nyáron virágzó, gyöktörzzsel rendelkező, évelő növény a szárazabb erdőket, füves pusztákat kedveli. Így az éghajlatváltozással szemben is ellenálló. Kábé egyméteres magasságúra nő meg ez az egyenes, erős szárú növény. Lombozatát sötétzöld, keskeny, lándzsás levelek alkotják. Júliustól szeptemberig hozza nagyméretű fészekvirágzatait: 2–4 cm hosszú, széles pirosas-rózsaszínű nyelves virágok és bíborszínű csöves virágok alkotják, virágpora sárga. Normál, jó vízelvezetésű, tápanyagban közepesen gazdag kerti talajt kedveli, de a szárazságot is jól tűri.
Miért népszerű?
Az egyik legnépszerűbb gyógynövény világszerte, mert gazdag antioxidánsokban, amely tulajdonsága segíthet az immunitás támogatásában. Többféle formában és eltérő ajánlott adagolással kapható, úgymint csepp, homeopátiás golyócska, tabletta és oldat formájában. A növény felső részét és gyökerét egyaránt használják tablettákban, tinktúrákban, kivonatokban és teákban. Lenyűgözően sokféle aktív vegyületet tartalmaznak: kávésavat (Caffeine acid) alkamidokat, fenolsavakat, rozmarinsavat, poliacetiléneket és még sok mást. Kutatások az echinaceát és vegyületeit számos egészségügyi előnnyel hozták összefüggésbe, mint például a gyulladáscsökkentés, az immunitás javítása és az alacsonyabb vércukorszint.

Magas antioxidáns-tartalom
Az echinacea tele van antioxidánsokkal: flavonoidokkal, cikórsavval és rozmarinsavval, amelyek megvédhetik a szervezetet az oxidatív stresszel szemben. Az oxidatív stressz egy olyan állapot, amely összefüggésbe hozható számos krónikus betegség kialakulásával (cukorbetegség, szívbetegség). Ezek az antioxidánsok a növény virágaiból és gyökereiből származó kivonatokban magasabbak, mint a levelekből származók. Tartalmaznak egy alkamidoknak nevezett vegyületcsoportot is, amelyek tovább fokozhatják az antioxidáns aktivitást Az echinacea bizonyítottan javítja az immunitást, a vércukorszintet, a szorongást, a gyulladást és a bőr egészségét.
Egészségügyi előnyei
Összefoglalva elmondható, hogy a bíbor kasvirág rövid és hosszú távú használat esetén is biztonságosnak és jól tolerálhatónak tűnik. Természetesen vannak bizonyos egészségi állapotok (pl.: terhes vagy szoptató kismamák, gyermekek) vagy bizonyos gyógyszerek, amelyekkel szedve nem biztonságos, ezért minden esetben háziorvossal kell konzultálni szedése előtt.
Immunrendszer: az echinacea leginkább az immunrendszerre gyakorolt kedvező hatásairól ismert. Számos régebbi tanulmány megállapította, hogy ez a növény segíthet az immunrendszernek a fertőzések és vírusok leküzdésében, ami segíthet a betegségből való gyorsabb felépülésben. Gyakran használják a nátha, influenza megelőzésére vagy kezelésére. Egy vizsgálat szerint az echinacea 22%-kal csökkentheti a felső légúti fertőzés kialakulásának kockázatát. A betegség időtartamára azonban nincs hatással.
Vércukorszint: a magas vércukorszint növelheti a súlyos egészségügyi problémák kockázatát, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget, a szívbetegséget és számos más krónikus betegséget. Kísérleti vizsgálatok szerint az echinacea segíthet a vércukorszint csökkentésében. Egy kémcsöves vizsgálatban kimutatták, hogy az Echinacea purpurea kivonat elnyomja a szénhidrátokat emésztő enzimeket. Elméletileg ez azt jelenti, hogy az echinacea képes lehet csökkenteni a vérbe jutó cukor mennyiségét. Más állatkísérletek arra utalnak, hogy az echinaceában található antioxidánsok segíthetnek a vércukorszint és az inzulinérzékenység javításában. Egyelőre azonban nincsenek még az echinacea vércukorszintre gyakorolt hatását vizsgáló, embereken végzett kutatások.
A szorongás is gyakori mentális probléma. Néhány régebbi kutatás felfedezte, hogy az echinacea olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkenthetik a szorongás érzését: ilyenek az alkamidok, a rozmarinsav és a kávésav. Egy vizsgálat szerint napi kétszer 40 milligramm (mg) echinacea-kivonat szedése 7 napon keresztül jelentősen csökkentette a szorongást a placebóhoz képest. Egy másik vizsgálatban a kivonat szedése a szorongást ugyan nem javította, de javulást eredményezett a pozitív és negatív affektusokban és az érzelmi jólétben. További vizsgálatokra van szükség, mielőtt az echinacea termékek szorongásgátló kezelésként ajánlhatók lennének.
A gyulladás a szervezet természetes reakciója a gyógyulás elősegítésére és a védekezésre, ám néha tovább tart a szükségesnél, ami növelheti a krónikus betegségek és egyéb egészségügyi problémák kockázatát. Számos tanulmány kimutatta, hogy az echinacea csökkentheti a túlzott gyulladást. Egy 30 napos vizsgálatban osteoarthritisben (térdízületi gyulladásban) szenvedő felnőtteknél azt találták, hogy egy gyömbérkivonatot és echinacea kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő szedése jelentősen csökkentette a gyulladást, a krónikus fájdalmat és a duzzanatot. Továbbá egy áttekintő tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az echinacea szedése számos gyulladásos marker csökkenésével hozható összefüggésbe.

Bőrproblémák: az echinacea segíthet a gyakori bőrproblémák kezelésében. Egy 2010-es vizsgálatban az echinacea kivonatot tartalmazó bőrápolási termékek javították a bőr hidratáltságát és csökkentették a ráncokat. Hasonlóképpen, egy Echinacea purpurea kivonatot tartalmazó krémről kimutatták, hogy javítja az ekcéma tüneteit és segít helyreállítani a bőr vékony, védő külső rétegét. Sajnos azonban, az echinacea-kivonat rövid eltarthatósági idővel rendelkezik, ami megnehezíti a kereskedelmi bőrápolási termékekbe való beépítését.
Védelmet nyújthat a rák ellen: a daganatos betegségek során a sejtek ellenőrizetlen növekedésbe és mutálódásba kezdenek. Kísérleti, kémcsöves vizsgálatok kimutatták, hogy az echinacea-kivonatok elnyomhatják a rákos sejtek növekedését, sőt, akár a rákos sejtek pusztulását is kiválthatják. Egy 2012-es kémcsöves vizsgálatban pedig kimutatták, hogy az Echinacea purpurea és a cikórsav (ami szintén a növényben természetesen megtalálható vegyület) kivonata a ráksejtek pusztulását váltotta ki. Egy régebbi kémcsöves vizsgálatban az echinacea kivonatai elpusztították a hasnyálmirigy és a vastagbél emberi rákos sejtjeit az apoptózisnak, azaz a kontrollált sejthalálnak nevezett folyamat stimulálásával. A kutatók úgy vélik, hogy ez a hatás az echinacea immunerősítő tulajdonságainak köszönhetően következik be.
Mindezek ellenére újabb, embereken végzett vizsgálatokra van szükség, mielőtt bármilyen ajánlás megfogalmazható lenne.
Lehetséges mellékhatások
Az Echinacea-tartalmú termékek rövid távú használat esetén biztonságosnak és jól tolerálhatónak tűnnek és egyes kutatások szerint hosszú távú használat esetén is biztonságos. A leggyakrabban jelentett mellékhatások közé tartoznak a kisebb emésztési problémák és a bőrkiütések. Bár ritkán, de egyesek allergiásak lehetnek az echinaceára, ami olyan mellékhatásokat okozhat, mint a csalánkiütés, duzzanat és anafilaxia, azaz súlyos allergiás reakció.
Fontos azonban, hogy az immunrendszert serkentő hatása miatt, az autoimmun betegségben szenvedőknek vagy az immunszuppresszív gyógyszereket szedőknek kerülniük kell, vagy előbb konzultálniuk kell az orvosukkal.
Adagolási ajánlások
Jelenleg nincs hivatalos adagolási ajánlás az echinaceára vonatkozóan, aminek egyik oka, hogy a vonatkozó kutatások eredményei igen változóak. Ezenkívül számos megbízhatatlan gyártó termékei gyakran nem azt tartalmazzák, ami a címkéjükön szerepel. Többek között ezért érdemes mindig megbízható gyártótól – mint amilyen a Naturland Magyarország is – beszerezni az echinacea-tartalmú termékeket.
Régebbi kutatások szerint a következő dózisok hatékonyan segítik az immunitást:
- Száraz, porított kivonata: 300-500 mg Echinacea purpurea, naponta háromszor.
- Folyékony kivonatos tinktúrák: 2,5 milliliter (ml), naponta háromszor, vagy legfeljebb 10 ml naponta.
Ne feledje, hogy ezek az ajánlások rövid távú használatra vonatkoznak. Ezenkívül vegye figyelembe, hogy a legjobb, ha követi az adott étrend-kiegészítőhöz mellékelt utasításokat.
Források