
A megfázás
A megfázás, más néven hűléses hurut, akut légzőrendszeri betegség, akut nasopharyngitis, egyszerű meghűlés, nátha, catarrhus, egy akut fertőzéses betegség, mely az orr, a torok és a tüdő nyálkahártyáját támadja. Elsősorban vírusok okozzák, de néha bakteriális fertőzés is fokozhatja. A megfázásnak nincs pontos tudományos és orvosi definíciója. A megfázást gyakran összetévesztik a nála sokkal súlyosabb influenzával, amely gyenge immunrendszerű személyeknél (például újszülötteknél vagy öregeknél) halálos is lehet. A megfázás a leggyakoribb fertőzéstípus az emberek körében.
Kezdeti tünetek:
-
- Eleinte enyhe hidegérzet, didergés
-
- Az orrnyálkahártya gyulladása
-
- Torokkaparás, torokfájás
Tünetek későbbi stádiumokban:
-
- Köhögés
-
- Fejfájás
-
- Végtagfájdalmak
-
- Néha láz

A megfázás kezelésére fontos a testi nyugalom. A beteg tartózkodjon meleg, de nem túlfűtött szobában. Köhögés és orrfolyás esetén (különösen kisgyermekeknél) nagyon fontos a folyadékpótlás. A lázas beteg folyadékigénye a napi folyadékmennyiségnél 20 százalékkal magasabb. A kávé és az alkohol fogyasztása ilyenkor kerülendő, mert folyadékok ugyan, de összességében vizet vonnak el a szervezettől. Az inhaláció is segíthet, mert egyrészt segíti a légutak kitisztulását, másrészt megóvja a nyálkahártyát a kiszáradástól, s így csökken a köhögési inger és a torokfájás is.
Folyadékpótlásra, inhalációra, a köhögés csillapítására nyákoldóként a különböző gyógynövényből készült teák kiválóan alkalmazhatóak.