
A máj egészsége és védelme
Haszna szinte végtelen. Létfontosságú funkciói miatt a természet a minimálisan szükséges máj-kapacitás kb. 15-szörösével látott el bennünket. A környezetből szervezetünkbe kerülő károsító anyagok azonban szükségessé teszik a máj tudatos védelmét.
Az ember legnagyobb mirigye, tömege felnőttben 1,2 – 1,5 kg. Fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban, méregtelenítésben, bizonyos vegyületek termelésében. Ezeken kívül epét is termel, melynek az emésztésben van szerepe. A májjal kapcsolatos orvosi kifejezések gyakran hepato- vagy hepatikus kifejezéseket tartalmaznak (ezek a görög hepar szóból származnak). Jellegzetes vörösesbarna színű, ami gazdag vérellátása és természetes okkerbarna színe miatt van.
Életünk során szervezetünk számtalan májkárosító tényezővel kerül kapcsolatba. Ilyenek egyes kémiai anyagok, vegyszerek (permetezőszer, festékek, oldószerek), gyógyszerek (pl. egyes antibiotikumok). Közismert és sajnos nagyon gyakori az alkohol mértéktelen fogyasztásának kedvezőtlen hatása, valamint gyakoriak a különböző vírusfertőzések okozta fertőző májgyulladások (hepatitis) is.
A máj szervezetünk legfőbb zsírégető szerve, ha azonban túlterheljük különféle mérgekkel, mint amilyen az alkohol vagy egyes szennyezőanyagok, túlságosan elfoglalttá válik ahhoz, hogy a tisztítómunka mellett még hatékony zsírégetéssel is foglalkozzon, így súlyunk nem változik, sőt emelkedhet is. Egyes felmérések szerint az emberek 15 százalékának lassú a májműködése, ami hozzájárul a súlygyarapodáshoz.

A májban keletkező méreganyagok eltávolításának legfontosabb útja a rendszeres epeürítés. Az epehólyagban összegyűlt epe folyamatos kiürülése az epekőképződés miatt is fontos. A pangó, besűrűsödő epében ugyanis megnő a sókristályok keletkezésének az esélye. Az epe pangását számos egyéb tényező is kiválthatja, mint az epekövek,az alkohol,az endotoxinok, az örökletes rendellenességek, a pajzsmirigy túlműködése,vagy a tiroxinpótlás, a vírusos májgyulladás, a terhesség, bizonyos gyógyszerek,mint a szteroidok, ösztrogénok, fogamzásgátlók.
A májműködésre kedvezően ható gyógynövények népes táborából magasan kiemelkedik a máriatövis / SiIlybum mariánum/ , amelynek szilimarin nevű flavonoid vegyületcsoportja a humán kísérletekben megdöbbentő mértékben védte a májat és fokozta annak a méregtelenítő működését.
A máj működési zavara táplálékfelszívódási rendellenességből indulhat ki. A nem kellő gusztussal, rossz étvággyal elfogyasztott étel, tápanyag hirtelen kialakuló csalánkiütést idézhet elő. A test szerte megjelenő viszkető, hólyagos, szélein vérbő kiütések, olykor ijesztő méretűek is lehetnek. Gyakori tünet még a háton vagy akár az egész testen kialakuló kínzó viszketés, főleg idősebb korban. Előidézheti az epehólyagban lévő kő, idült epeút gyulladás, különböző okokból kialakult májgyulladások és igen gyakran gyógyszerek is, amikre a beteg túlérzékenységi reakcióval válaszol. Jellegzetes tünet lehet a tenyéren és a talpon szimmetrikusan kialakuló bőrpír. A kifeszített bőrfelszín alatt láthatók néha a kitágult, pulzáló kapilláris erek. A körömágyon egy barna sánc végighúzódása észlelhető. A szájnyálkahártyák gyulladásai és a szájszél berepedése is gyakori tünete lehet a májműködés zavarának. Előrehaladott állapotú májbetegség esetén a betegek lehelete sajátságosan édeskés és aromás jellegű lehet. Kísérő tünet még a fénylő, piros nyelv is.