
2023. június 14.
Levendula a legszebb
És talán a legismertebb és legkedveltebb gyógynövény ez a völgyeket, domboldalakat lila pompába öltöztető cserje. Június második felétől virágzik, ilyenkor érdemes gyűjteni, eltenni, szárítani, szörpöt készíteni belőle. Mi nagyon szeretjük, nyolc különböző levendulás termékünk van. Már az ókortól kedvelt gyógynövény, hatásairól itt írunk bővebben, illetve remekül használható a konyhában is különleges íze, illata és aromája miatt.
Most megosztunk veletek pár érdekességet, kevésbé ismert tényt erről a kedves növényről. Az ókortól ismert és népszerű, már a görögök levendulával díszítették a szobraikat. A rómaiak sebek kötözésére is használták, füstölőként égették a templomokban. Tudtad, hogy a középkori francia földön egy rövid időszakban fizetőeszközként is használták, annyira értékes volt? Számos helyen úgy tartották, szerencsét hoz, ha levendulát ültetnek az otthonuk köré. Az biztos, hogy magához vonzza a méheket, pillangókat és más hasznos rovarokat, amelyekre egyre nagyobb szükség van (nemcsak) a kertekben.
Vannak olyan olasz éttermek, amelyek nyaranta különleges levendulás vacsorát kínálnak. Nem azt jelenti, hogy minden fogásba beleteszik a levendulát, dehogy! Hanem naplementekor az illatosan virágzó ültetvények közé terítenek és erre a különleges élményre várják a vendégeket. De hogyan lett magyar földön is elterjedt és kedvelt növény a levendula? Nos a középkori bencés szerzetesek segítségével!
Minden monostorban volt ugyanis gyógynövénykert és az egymáshoz zarándokoló szerzetesek és bencés monostorok hálózata a kertészeti ismeretek folyamatos cseréjét is megvalósította A Nagy Károlynak tulajdonított „Capitulare de villis” elnevezésű királyi utasítás a 800-as évek első feléből tételesen felsorolta, hogy milyen növényeket kell a kertekben termeszteni. A szerzetesek ennek megfelelően nagy műgonddal termesztették és gyűjtötték a gyógyításhoz szükséges növényeket, hiszen ez a feladat kezdettől fogva a monostorok fontos szolgálatai között szerepelt. A bencések a Kárpát-medencében is manufakturiális körülmények között, a kolostorkertekben, az úgynevezett herbuláriuszokban termesztettek gyógynövényeket. Zsályát, rutát, izsópot, a 17. századtól pedig levendulát is. Fontos név a levendula újkori népszerűsítésében Bittera Gyula vegyészmérnök, aki az 1920-as évek közepén telepítette meg az első nagyméretű levendula ültetvényt Tihanyban. Megszagolta ugyanis az illóolajban lévő üzleti lehetőséget. Olyannyira, hogy a bencésektől bérelt területeket, és Tihany mellett Pannonhalmára is telepített palántákat. A kísérlet sikerrel járt: ma a két legismertebb és leghíresebb levendulás a Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjében és Tihanyban található.
A nyár elején programok tucatjai kapcsolódnak a lila levendulamezőkhöz. Nem csoda, hiszen országszerte több mint húsz helyszínen várják Szedd magad! akciókkal és különböző élmény-programokkal a kirándulókat az ültetvények.
Azt csak becsülni lehet, hogy itthon hányan termesztenek levendulát, de a legtöbben egy hektár körüli területen gazdálkodnak. E méret fölött országosan 50-60 körüli gazdaság lehet, és van néhány nagyobb, 8-10 hektáros terület. Összehasonlításként érdekes adat, hogy a világ legnagyobb magántulajdonban lévő levendulafarmja, a tasmániai Bridestowe Lavender Estate, amely 260 hektáron gazdálkodik és becslések szerint 650 000 francia levendulapalántát gondoznak!
És a végére íme kettő levendulás és lila nóta Tory Laneztől – relaxációhoz, utazós zenének is kiváló.