Rozmaring illóolaj

Rozmaringgal a reuma ellen

A rozmaring az egyik legnépszerűbb, legszívósabb gyógy- és fűszernövényünk. Tiszta illóolaja csodálatos illatú és intenzitású alapanyag. Számtalan jótékony hatása ismert, már a középkori kolostorkertekben is készítették. A NATURLAND a rozmaring illóolajat a méltán népszerű Inno Rheuma termékcsaládban is alkalmazza. Ezt az életkedvet fokozó, erősítő gyógynövényt érdemes minden nap elővenni, használni. Most sorra vesszük hol és miért.

A néphagyományban a szerelem növényeként is emlegetik a rozmaringot, ezt a Földközi-tenger vidékén őshonos, illatos örökzöldet. Annyira szívós, erős bokorrá képes terebélyesedni, hogy a mi éghajlatunkon a téli havat, hidegeket is gond nélkül kibírja. Az oregánóhoz, a kakukkfűhöz, a bazsalikomhoz és a levendulához hasonlóan a rozmaring is a mentafélék (Lamiaceae) családjába tartozik. Általában egészben szárítva vagy szárított, porított kivonat formájában használjuk fel, friss vagy szárított levelei gyógyteaként és konyhai fűszerként szolgálnak. A parfümipar kedvelt összetevője is. A rozmaring már az ókor óta kedvelt a gyógyhatásai miatt. Hagyományos felhasználási területei közé tartozik az izomfájdalmak enyhítése, a memória javítása, az immunrendszer és a keringési rendszer erősítése, valamint a hajnövekedés elősegítése.

Mit tartalmaz?

Vasat, kalciumot és B6-vitamint, ezeken kívül antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket. Mint az közismert, az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a szabad gyököknek nevezett káros részecskék semlegesítésében és az oxidatív stressz megelőzésében, mindkettő hozzájárulhat a krónikus gyulladásos állapotok megelőzéséhez és enyhítéséhez.

A rozmaring illóolaj

A gyógynövény ágaiból értékes rozmaringolaj készíthető, amelyet aromaterápiás, bőrgyógyászati készítményekbe és egyéb felhasználási területeken alkalmazhatunk. Fajtától függően 50–80 kilogramm gyógynövényre van szükség 1 liter tiszta rozmaringolaj előállításához. Gőzdesztilláció után a tiszta illóolaj azonnal felhasználható, nem kell utókezelni.

Élénkíti a vérkeringést

A rozmaringolaj legfontosabb hatóanyagai a cineol, kámfor, borneol, timol és a gyanta. A kámfornak és a timolnak erőteljes élénkítő és gyulladáscsökkentő hatásait ismerjük. Ezért érdemes a rozmaringolaj tartalmú krémeket, kenőcsöket rendszeres tesztmasszázsra alkalmazni, mivel élénkítik a vérellátást és a keringést. Reumatikus jellegű ízületi gyulladások, izom- és végtagfájdalmak, izomláz és zúzódások, zárt baleseti sérülések (rándulás, ficam) – mindezek kezelésében segítenek a rozmaringolaj tartalmú termékek. Ilyen például a Naturland gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítménye, az Inno Rheuma krém, amelyben a rozmaringolaj felel a gyulladásgátló, izomgörcsoldó hatásért. A pluszban hozzáadott kámfor pedig helyi vérbőséget idéz elő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású. A mentol a kámforral együtt alkalmazva erősebb hűsítő érzetet kelt a bőrön, és enyhe helyi érzéstelenítő hatása van.

Emésztésben is segít

A rozmaringolajat gyakran használják emésztési zavaroknál, mivel enyhíti a puffadást, a hasi görcsöket és a székrekedést. Állatkísérletek kimutatták, hogy a rozmaringolaj serkenti az epe felszabadulását, ami fontos a zsír emésztésében, és aktiválhatja a szervezet saját antioxidáns védekező mechanizmusait a máj védelme érdekében.

Friss rozmaring
Friss rozmaring ágak

Szájvíz

De nemcsak a tápcsatorna közepén és végén, hanem az elején is segítségül hívhatjuk a rozmaringot a szájhigiéniában. Az olaj aromás és antibakteriális hatása miatt képes kiűzni a nem kívánt mikroorganizmusokat a szájból, segíti a légzés természetes frissességének helyreállítását. Fertőtlenítő hatása alkalmas szájvíz készítéséhez is, amikor egy pohárba töltött, teáskanálnyi 70%-os alkoholhoz 1-2 csepp rozmaring illóolajat adunk, amit 2 evőkanálnyi langyos vízzel elkeverünk, majd fogmosás után ezzel öblögetünk. A rozmaringolaj megakadályozza a lyukak kialakulását, a fogkő felépülését és más fogászati ​​problémákat. Mindezek együttes kiküszöbölése magasabb szintre emeli a szájhigiénét és eltünteti a rossz lehelletet.

Hajápolás

A dúsabb, egészségesebb haj érdekében 1-2 csepp rozmaringolajat egy kiskanálnyi bármilyen hordozóolajjal elkeverünk, majd a fejbőrbe masszírozzuk, 10-15 perc után lehetőleg természetes samponnal lemossuk. Másik módszer, hogy egy normál adag samponhoz 1-2 csepp olajat keverünk, a samponnal a szokásos módon hajat mosunk, rajta hagyjuk és csak 3-5 perc várakozás után öblítjük le alaposan meleg vízzel.

Bőrápolás

A rozmaring illóolaj kiváló stresszoldó hatását frissítő aromafürdővel könnyedén előhívhatjuk. Egy kád vízhez 4 csepp, evőkanálnyi tejben vagy mézben elkevert illó-olajat adjunk és mehetünk is bele. Kedvezően hat a vérkeringésre, hangulatunkra. A javasolt fürdési időtartam negyedóra. De alkalmazhatjuk stresszoldó masszázsra és bedörzsölésre is, amikor 2 evőkanál mandula- vagy olívaolajban 4-6 csepp illóolajat elkeverünk, majd a kenetet a bőrbe masszírozzuk a váll, a gerinc, vagy végtagok mentén. Segít fokozni a vérkeringést, regenerálni, ellazítani az igénybe vett izmokat.

A rozmaring kivonatot tartalmazó testápoló olaj melegítő hatású, fürdés után melegen tart, kedvezően hat a vérkeringésre. Az illóolaj hatóanyagait a bőr, fürdés után tudja a legjobban felvenni, ezért a testápolóhoz is adhatunk néhány csepp olajat. A rozmaringolaj antioxidáns tulajdonságaival gátolja a bőr korai öregedését. Hatékonyan hidratál, mert a telítetlen zsírsavak optimális koncentrációját tartalmazza.

A rozmaringolaj mindezen hatásokon kívül segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait, bevált a máj méregtelenítésére

A rozmaringolaj egyrészt gyógyhatású készítmények alapanyagaként, másrészt bőrön alkalmazva, vagy aromaterápiakánt belélegezve fejtheti ki jótékony hatásait. Az aromaterápiát párologtatással végezzük: 5-8 csepp illóolajat a radiátorra helyezett párologtató vagy az aromalámpa vízzel töltött részébe cseppentünk.

Fontos, hogy a legtöbb illóolaj nem alkalmazható közvetlenül, hígítás nélkül! Ez különösen érvényes a nagyon intenzív rozmaring illóolajra, ezért a bőrirritáció kockázata miatt az illóolajokat mindig hordozóolajban kell hígítani.

Források

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20377818/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23983963/

https://jopofabolt.hu/collections/rozmaringolaj-hatasa

https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/miert_egyunk_mindennap_rozmaringot