
2025. május 12.
Ha rossz evő a gyerek
Senki se állítja, hogy a gyermeknevelés egy fáklyásmenet. Változatos problémákkal nézhet szembe gyerek és szülő egyaránt: alvás, evés, hangulat, hiszti. Azonban ahogy telnek az évtizedek, úgy kap egyre több támogatást a szülő az orvosok és a tudomány oldaláról is. Dr. Milei Krisztina házi gyermekorvossal arról beszélgettünk röviden, mit tehet a gondos anyuka-apuka annak érdekében, hogy legalább egyet kipipálhasson a gondok közül, és a gyerek ne rossz evő, hanem jó étvágyú legyen.
Naturland: Ahány gyerek, annyi bosszantó szokás. Van olyan, aki másfél éves korában alussza át először az éjszakát, ellenben a kapukulcsot is megeszi. És van olyan, aki kéthetes korától alszik, mint a bunda, viszont rettentően válogatós. A szülők meg vakarják a fejüket…
Milei Krisztina: Nekem az ikreimmel nagy szerencsém volt, mert mindkettő szeret enni. Sajnos nagyon sok azonban a beteges, vékonyka gyerek, talán még egy kicsit vashiányosak is. Egyszerűen ilyen típusúak.
Naturland: Milyen a rosszevő gyerek?
MK: A rossz evő gyerek válogat. Nem kötődik jó, pozitív élménye az étkezéshez. Sokszor igazából nem tudjuk, hogy ez mitől alakul így, miért van. Előfordul, hogy csecsemőkortól fennáll az az állapot, hogy a gyerek nem szívesen eszik. Veleszületett tulajdonság? Pszichés variáns következménye, hogy nem kötődik jó élmény az evéshez? Valami trauma érte, ami miatt nem akar enni, ami miatt beékelődött, hogy nem öröm az étkezés.

NL: Nem újkeletű jelenség, hogy sok gyerek nem jól eszik.
MK: Nagyon sokszor találkozom azzal, amikor a gyereket hozzák a rendelésre és – családi anamnézis gyanánt – megkérdezem, hogy na és a kedves anyuka, milyen evő volt? Mire rendszeresen érkezik a válasz, hogy vagy ő maga, vagy a férje bizony válogatott, turkálta csak az ételt gyerekkorában, úgy kellett beleimádkozni a kaját. Tehát simán lehet hajlam is a háttérben.
NL: Akkor ez független a mai ételkínálattól, amelyben a minőségi, friss alapanyagok, zöldségek, gyümölcsök mellett sajnos ugyanolyan bőséges választékban sorakozik a polcokon a junk-food, azaz az ultrafeldolgozott, túlsózott, cukrozott, adalékanyagozott termékek köre.
MK: Igen, ma nagyobb a kísértés – mindkét irányba. De van még egy fontos összetevő ebben a kérdésben: a tudatosság. A mi szüleink, az 50-es, 60-as években születettek generációja sokkal kevésbé volt tudatos az étkezésében és a gyermekük étkeztetésében is. Egyféle kaja volt, amit vagy megevett, vagy nem, szóval ugyanazt ette az egész család: a szülők és a gyerekek is, nem volt külön figyelem, hangsúly a gyermekek tudatos táplálásán. Ugyanakkor nyilván sokkal kevesebb ultrafeldolgozott élelmiszerrel találkoztak.
A rossz evő kicsikkel meg próbálkoztak. Rossz evés az is, amikor csak egyféle ételt hajlandó maga elé venni a gyerek, egyoldalúan táplálkozik. Ilyenkor kialakulhatnak hiányállapotok, amelyek hosszú távon a fejlődésre komoly kihatással vannak.
NL: Sok szakértő a B-vitaminok fontosságát hangsúlyozza a növekedés szakaszában. Miért olyan lényeges ez a vitamincsalád?
MK: Egyrészt az idegrendszer megfelelő fejlődésében, másrészt az étvágy kialakulásában is komoly szerepet játszanak a B-vitaminok. Ha étvágyat akarunk csinálni a gyereknek, akkor szükséges a B-vitamin bevitele. Segíti a vas felszívódását, azaz a gyermekkori örökmozgás időszakában csökkenti a fáradtság- és levertség-érzetet. A várképzésben sem elhanyagolható a szerepe.
NL: Ma már nagyon sok gyerek és felnőtt küzd különböző érzékenységekkel mindegyik megbízható élelmiszer és gyógyszeripari gyártó kínál úgynevezett „minden mentes” termékeket.
MK: Tudok olyan készítményről, amely már több mint 80 éve forgalomban van, és egy ilyen termékről tényleg elmondható, hogy kiállta az idők próbáját, hiszen gyermekek és szülők generációit segítette. A receptúrák is gyakorlatilag változtatlanok, nyilván korunk igényeihez igazították az elmúlt években, így mindenfajta érzékenység esetén is szedhetők ezek a kiegészítők.
NL: Mi a szakmai véleményed az étrendkiegészítőkről?
MK: Nekünk két fő kritériumunk van: az adott szer hatékony és biztonságos legyen egyszerre. A nem receptköteles, azaz szabadon, vény nélkül választható készítmények garmadája között az orvosoknak nagyon nehéz eligazodni és kiválasztani a megbízható terméket. Jó részük ugyanis nincs rendesen bevizsgáltatva, nem tartalmazza a pontos összetevők listáját, nincsenek hiteles összehasonlító vizsgálatok mellettük. Ilyenkor az a szakmai irányadó szabály, hogy a gyógyszergyártási engedéllyel rendelkező, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) tagjainak termékeit ajánljuk. Ezek a vállalatok ugyanis leinformálhatók, ellenőrizhetők, megbízhatók. Az, hogy egy gyógyszergyár készíti, megbízható a formula, az garanciát jelent.
Még medika voltam, amikor a kórházi gyakorlaton javasolták a professzoraim, hogy műtét után, roborálási célzattal nyugodtan adjunk a vékonyka, beteges gyerkőcöknek étvágyjavító szert. Később, házi gyerekorvosként is jó szívvel ajánlottam ilyen készítményeket, egyrészt nagyobb betegségek utáni felgyógyulási szakaszban, másrészt a rosszevő, sápadt, vitaminhiányos gyerekeknek kúraszerűen. Sok olyan, megbízható gyógyszeripari gyártóktól származó receptúra van, amelyeket merek ajánlani. Ahogy teltek-múltak az évtizedek, úgy változott ezeknek a szereknek is nemcsak a megnevezése – polyvitaminból lett multivitamin például – hanem a besorolásuk is, hogy éppen minek tekintik a szakmai szervezetek, milyen ajánlásokat fogalmaznak meg.
NÉVJEGY Dr. Milei Krisztina
A Semmelweis Egyetem hat éve után általános orvosként vette át diplomáját és rögtön felvették a Bethesda Gyermekkórház belgyógyászati részlegére. Alig egy évvel később tagja lett annak a kezdőcsapatnak, akik elindították a kórház onkológiai részlegét. Sokat tanult: szakmát és emberséget, a tudás tiszteletét és mély alázatot. És még egy dolgot megértett: a kórházi gyermekgyógyászatot, különösen a daganatos gyerekek kezelését csak családként lehet végezni. A segítő szakmák egyik csúcsának, a gyermekonkológiának sajátossága, hogy ezt a munkát nem teszed le a kórház ajtajában, hanem hazaviszed magaddal. Kriszta szerencsés lelki alkat, mert ez a körülmény őt nem lehúzta, hanem mindig töltekezett belőle. Amikor áldott állapotba került, nehéz döntést kellett meghoznia. Napi másfél órás ingázással a gyermekonkológiai karriert felelősséggel nem vállalhatta. És mivel nagyon várta is a gyermekáldást – ami ráadásul kettős örömöt ígért – a kétpetéjű ikrei lettek a legfontosabbak. Elhagyta ezért a Bethesdát, de az ottani szemléletet vitte magával. A legjobb útnak az kínálkozott, hogy gyermek háziorvosként folytassa. 2008 óta a XVIII. kerületi, Dolgozó utcai gyermek háziorvosi rendelő egyik oszlopos tagja. Idén lesz pályakezdésének 30 éves évfordulója. 1200 kis páciense közül átlagosan nyolcvanat lát el személyesen hetente. És a Facebook-oldalán, email-fiókjában, Messenger-csoportjában Doktor Kriszta nickname-mel online is segíti kis betegeit és szüleiket.