Orvosi zilíz vagy mályva
Althaea officinalis
Az orvosi zilíz másik nevén mályvarózsa, vagy fehér mályva egy Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos virágos növényfaj, amelyet gyógynövényként és dísznövényként is termesztenek. Érdekesség, hogy az ókori Egyiptomban az orvosi zilíz gyökeréből készült édességből fejlődött ki a ma is ismert mályvacukor-csemege, de a legtöbb modern mályvás édesség már nem a növény gyökeréből készül.
Az orvosi zilíz lágyszárú évelő növény 180 cm magasra is megnő, és csak néhány oldalágat hajt ki. Az egész felülete lágyan csillagszőrös, különösen a levelei, amelyek széles háromszögűek vagy oválisak, gyakran 3-5 sekély lebennyel, szabálytalanul fogazottak, a szív alakútól az ék alakúig sokféle formában. Fürtös virágzata a levélnyílásokban és a szár tetején található, lila-rózsaszín sziromlevelekkel. A virágok augusztusban és szeptemberben nyílnak, amit lapos, kerek termések követik, a népnyelv „sajtoknak” is nevezi ezeket. Leveleit, virágait és gyökerét a hagyományos gyógynövényes gyógyászatban használják. Ezt tükrözi a növénynemzetség neve is, amely a görög althainein szóból származik, jelentése „gyógyítani”. A mályvacukrot hagyományosan a nyálkahártya-irritáció enyhítésére használják, beleértve a száj- és torokfekélyek, valamint a gyomorfekélyek gargalizálására.
Az orvosi zilíz hatóanyag-tartalma
A növény számos fitokemikáliát, köztük fitoszterolokat, flavonoidokat és poliszacharidokat tartalmaz. Gyökereit, virágait és leveleit a hagyományos növényi gyógyászatban számos probléma kezelésére használják, beleértve a köhögést és a megfázást. Néhány országban kaphatók az Althaea officinalis kivonatokat tartalmazó köhögés elleni szirupok. Az Althaea officinalis „mályvacukor” néven is ismert, de nem szabad összetéveszteni a habszerű édesség névadójával. Az Althaea officinalisból származó étrend-kiegészítőket néha „mályvacukor gyökérnek” vagy „mályvalevélnek” nevezik, és gyakran állítják, hogy csökkenti a gyulladásokat, javítja az emésztés egészségét, és megelőzi a köhögést és a megfázást.
Az orvosi zilíz előnyei
A növényből készült kivonatok antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, de az ezeket a hatásokat alátámasztó bizonyítékok többsége sejtkultúrás (in vitro) kísérletekből származik. E tulajdonságok némelyikét állati modellekben is megerősítették. Más állatkísérletek szerint az Althaea officinalis kivonatai sebeket, meddőséget és gyomorfekélyt kezelhetnek. Sajnos ezeket a hatásokat embereken még nem vizsgálták.
A légzőszervi megbetegedések egyes állatkísérleteiben az Althaea officinalis kivonatai köhögéscsillapító hatásúak is. Bár néhány bizonyíték alátámasztja ezt az állítást embereken, a jelenlegi klinikai bizonyítékok minősége alacsony, és a vizsgálatok egy részét a termékgyártók tették közzé. További magas színvonalú, független, randomizált, kontrollált vizsgálatokra van szükség az orvosi zilíz köhögésre gyakorolt hatásának megerősítéséhez és egyéb állítólagos előnyeinek alátámasztásához.
Az orvosi zilíz hátrányai
Állatkísérletekben nem mutattak ki toxicitást és klinikai vizsgálatokban sem jelentettek súlyos mellékhatásokat. Ezért az orvosi zilíz kivonatai biztonságosnak tűnnek fogyasztásra. Legfőbb hátránya azonban az, hogy embereken nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték a sejtkultúrás (in vitro) kísérletek és állatkísérletek eredményeiből levezetett számos egészségügyi állítás alátámasztására.
Az orvosi zilíz alkalmazása
Sokan használják a gyökér kivonatait különböző panaszokra, többek között köhögésre, bőrirritációra és emésztési problémákra, például fekélyre. Por, kapszula, tea és köhögés elleni szirup formájában is kapható. A kutatók még nem vizsgálták alaposan a mályvacukor gyökér hatásait embereken. Az eddigi kutatások többsége állatkísérleteket vagy nagyon kis léptékű humán vizsgálatokat tartalmazott, ezért további vizsgálatokra van szükség annak megerősítéséhez, hogy gyökere mennyire hatékony az emberekben.
Mi a mályvacukor gyökér?
Az emberek évszázadok óta használják a gyógynövényes gyógyászatban. A növény gyökér úgy néz ki, mint egy barna, rostos héj. A növény virágai, gyökere és levelei ehetőek.
A mályvacukor gyökér gyógyhatása a növény által termelt nyálkából, azaz nedvszerű anyagból származik. A növény nyálkája antioxidánsokat tartalmaz, és a kutatások szerint bevonatot képez a bőrön és az emésztőrendszeren. Ezáltal segíthet a bőrirritáción és az emésztési problémákon, például a fekélyeken.
Az orvosi zilíz 6 előnye
Köhögés csillapítása
Egyes természetes és gyógynövényes köhögéscsillapító szirupok és köhögéscsillapítók mályvacukor gyökeret tartalmaznak. A nyálka bevonásával nyugtató hatással lehet a nyelőcsőre. Több kisebb vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a mályvacukorgyökeret tartalmazó gyógynövényes köhögéscsillapítóknak lehet ilyen hatása. Az egyik tanulmány szerint a gyökér szirupja segített a száraz köhögés kezelésében.
Egy másik tanulmány szerint azoknál a gyermekeknél, akik mályvacukrot és más gyógynövényeket, köztük kamillát és mályvafüvet tartalmazó gyógynövénykeveréket szedtek, kevésbé volt súlyos a köhögés és kevesebb éjszakai ébredés volt tapasztalható, mint azoknál, akik helyette placebót kaptak. Egy harmadik, kisebb léptékű vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a mályvacukorgyökeret és más gyógynövényeket tartalmazó gyógynövénykeveréket kapó gyermekeknél kevesebb és kevésbé elhúzódó légúti fertőzés fordult elő.
A szájszárazság javítása
A krónikus szájszárazság (xerostomia) a fogszuvasodás, az ínybetegségek, és a fogászati fertőzések kockázatának növekedését okozhatja. A szájszárazság általában azt jelenti, hogy az illetőnek túl kevés nyál van a szájában. Antihisztaminok, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, neurológiai problémák és autoimmun betegségek is okozhatják.
Egy tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy az alacsony szintű nyáltermeléssel küzdő emberek számára előnyös lehet az orvosi zilíz gyökér használata.
A szájszárazság kezelésére használhatunk mályvacukorgyökér-pasztillákat. Fontos, hogy hagyni kell, hogy a cukorkák lassan oldódjanak fel, kerülni kell a rágást. Alternatív megoldásként gyógyteát is készíthetünk filterekből vagy a szárított gyógynövényből egy teaszűrőben, és naponta 2-3 csészével megihatunk belőle.
Fekélyek ellen
A mályvacukor növény csökkentheti a gyomorfekély kockázatát. Egy 2015-ös tanulmány megállapította, hogy az orvosi zilíz kivonata segíthet megvédeni a bélrendszert a gyomorfekélytől. A kutatók patkányokon tesztelték a kivonat hatását, nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAID) fekélyeket idéztek elő a rágcsálókban. Azoknál a patkányoknál, amelyek mályvacukor-gyökeret kaptak, kisebb valószínűséggel alakult ki gyomorfekély, mint azoknál a patkányoknál, amelyek nem kapták a kivonatot.
Ezen eredmények alapján a szerzők azt sugallják, hogy a mályvacukor növényben található nyálkaanyag és flavonoidok beboríthatják és védhetik a gyomor nyálkahártyáját, ami csökkentheti bizonyos fekélyek kockázatát.
A bőrirritáció enyhítése
Segíthet a bőrirritáció és bőrgyulladás esetén . Egy áttekintő tanulmány szerint helyi alkalmazása segíthet az ekcéma és az UV sugárzás, vagy a napozás okozta károsodások esetén. Bár a mályvacukor gyökér gyógyító hatással lehet a naptól károsodott bőrre, az embereknek nem szabad a megfelelő fényvédelem helyett használniuk. A nap UV-sugárzása a bőrrák egyik vezető oka, és a bőr idő előtti öregedését is okozhatja.
Sebgyógyulás elősegítése
A mályvacukor növényi kivonatainak nyugtató hatása a sebgyógyulást is felgyorsíthatja.
Egy patkányokon végzett vizsgálat megállapította, hogy a mályvacukor kivonat helyileg történő alkalmazása a kontrollokhoz képest segítette a sebek gyógyulását. Ugyanez a vizsgálat megállapította, hogy a kivonat hatékonyan pusztította el a baktériumok bizonyos típusait, ami segíthet a fertőzések megelőzésében.
Véd a reflux ellen
Gyomorreflux esetén a gyomorsav visszaáramlik a torokba, ami károsíthatja a nyelőcsövet. A demulcens hatás, melynek során a nyálka bevonja az ember nyelőcsövét, megvédheti azt a gyomor káros savaitól. A növény porított gyökér formája hatékonyabb lehet, mint a tea vagy a tinktúra, mivel a gyógynövénynek közvetlen érintkezésre van szüksége a membránokkal, hogy be tudja vonni a torkot.
Mellékhatások
A mályvacukor gyökér nem valószínű, hogy mellékhatásokat okoz, ha valaki megfelelően használja. A legtöbb kutatás kimutatta, hogy az embereknél nagyon alacsony a mellékhatások kockázata. Mint minden gyógynövény esetén ritkán előfordulhat, hogy valaki allergiás a mályvacukor gyökérre. Ezt allergológiai vizsgálattal ellenőrizni célszerű.
Összefoglaló
A mellékhatások alacsony kockázata és a gyógyászati felhasználás hosszú története miatt a mályvacukor gyökér jó természetes lehetőség kisebb betegségek kezelésére. Mint minden gyógynövény esetében, használat előtt kérdezze meg orvosát, és ne használja a gyógynövényeket az orvos által javasolt kezelés helyett.
Források
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/althaea-officinalis
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-774/marshmallow