A máriatövis jellegzetes levelei

Máriatövis

Sylibum marianum

A máriatövis, népies nevén őszbogáncs, szamárkóró, vagy boldogasszony tövise az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. A mediterrán térségből származó, de világszerte termesztett növény. Gyógyászati célokra a nagy mennyiségű olajat és fehérjét tartalmazó bóbitás, tojásdad alakú kaszattermését hasznosítják. Ebből a szempontból a szilimarinnak nevezett vegyületkeverék a legjelentősebb, amely a maghéjban található és pontosan szilibinint, szilikrisztint, szilidianint és izoszilibinint tartalmaz.

A máriatövis drogja, hatóanyagai többféle Naturland májvédő teában is megtalálhatók.

A lágy szárú növény 0,6-1,7 méter magas, gyakran telepekben nő, vaskos szára felálló, elágazó. Levelei fehéren márványozottak, szélük öblösen hasogatott, élük tüskés. Püspöklila csöves virágokból álló 5-8 cm átmérőjű fészekvirágzatát nagy, szúrós hegyű fészekpikkelyek borítják. 6-7 mm hosszú, két oldalról kissé lapított, egyik felén lekerekített, másik végén bóbitát viselő henger alakú kaszattermése van. A külső fészekpikkelyek erős, kemény tövisekben végződnek – azért is kapta a szamárkóró vagy máriatövis elnevezést. A máriatövist más néven Mária tövises tejének is hívják. Az elnevezésnek egy legenda az alapja, amely szerint, amikor Szűz Mária menekülni kényszerült Jézussal, futtában még gyorsan megszoptatta. Miután végzett, egy pár csepp tej hullott az egyik közeli virágra. Ebből lett a máriatövis, vagy Boldogasszony teje, Boldogasszony káposztája, máriabogáncs, Szűz Mária teje, Szűz Mária tövise. E legendából eredeztethető, hogy régen a tejelválasztás serkentésére is alkalmazták. Bizonyítottan azonban nem ez a legfontosabb hatása, hanem máj- és epevédő funkciója. Termése az Európai Gyógyszerkönyvben is hivatalos, hazánkban számos gyógyszer, gyógytermék és étrend-kiegészítő alapanyaga. Számos országban termesztik, eredeti élőhelyén utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható.

A máriatövist már a középkorban is sikerrel használták az epe- és májpanaszok kezelésére, például Melius Juhász Péter Herbáriumában (1578) elsősorban étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő, görcsoldó szerként szerepelt. Hatásosságáról még régebben, Dioszkoridész és Plinius is említést tett műveiben. A májproblémák fitoterápiával való kezelése évszázados múltra tekint vissza.

A növény hatóanyaga úgy erősíti és javítja a máj működését, hogy megakadályozza az ott termelődő és a méregtelenítéshez nélkülözhetetlen aminosav-származék, a glutation kiürülését. A népi gyógyászat sokféle nyűgre-bajra alkalmazza: heveny májgyulladás, idült májgyulladás, májzsugorodással járó betegségek kezelésére, alkoholfogyasztás hatásainak mérséklésére, vegyszerek és gyógyszerek okozta májkárosodás esetén, zsírmáj kezelésére, az epe és epesavak stimulálására, a különböző böjtkúráknál a méregtelenítés megkönnyítésére, általános májtisztítás vagy méregtelenítés alkalmával.

A máriatövis érett virága
A máriatövis érett virága

A szilimarin mellett, illóolaj, aminosavak, telítetlen zsírsavak (F-vitamin) okozzák a máriatövis fő hatásait. Régebben a levelei szolgáltatták a drogot (Cardui mariani folium), napjainkban inkább az érett terméseket (Cardui mariani fructus) használják. A máriatövis-mag a Német Gyógyszerkönyvben is szerepel. Legfontosabb hatóanyagai a flavono-glikánok (általános májvédőnek tekinthető a három alkotórészből álló szilmarin-komplex), de keserűanyagot és zsíros olajat (linolsavat és olajsavat) is tartalmaz. Hatóanyag-komplexe serkenti a sejtmag DNS polimerázának működését, ezáltal a májsejtek szintézisét és regenerációját, stabilizálja a májsejtek membránját, valamint szabadgyök-fogó hatása is van. A szilimarin és vegyületei antioxidánsként védik a májat. Európában rendkívül népszerű étvágygerjesztő, emésztést elősegítő, a máj működését fokozó, epehajtó hatású népi orvosság.

Általános májvédő hatása miatt egyaránt használható vírusos és toxikus eredetű májproblémák (alkohol, bizonyos gyógyszerek, vegyszerek, valamint galócák okozta mérgezések) kezelésére, azokban az esetekben is, amikor a károsító faktor (például létfontosságú gyógyszer) nem hagyható el. Súlyosabb esetekben készítmények (tabletták, kapszulák, injekciók, infúziók) formájában adható, azonban máj eredetű diszpepsziás panaszoknál vagy megelőzési célzattal a magokból vizes kivonat (tea) is készíthető. Adagolása: egy teáskanálnyi termést vagy levelet 1/4 l forró vízzel leöntünk, tíz percig áztatjuk, majd leszűrjük. A teát melegen kell elfogyasztani, reggel éhgyomorra, délben ebéd előtt, majd lefekvés előtt egy-egy csészével. Mellékhatások nem ismeretesek.

A máriatövis 6 tudományosan megalapozott előnye

EGY – védi a májat

Rendszeresen használják kiegészítő terápiaként májkárosodásban szenvedőknek (alkoholos májbetegség, a nem alkoholos zsírmájbetegség, a hepatitis, a májrák). Egy 2021-es tanulmány javulást mutatott ki a májfunkciókban azoknál a nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő embereknél, akik máriatövis-kiegészítőt szedtek, ami arra utal, hogy a gyógynövény segíthet a májgyulladás és a májkárosodás csökkentésében. Bár további kutatásokra van szükség a hatásáról, de úgy gondolják, hogy csökkenti a szabad gyökök által okozott májkárosodást, amelyek akkor keletkeznek, amikor a májunk mérgező anyagokat metabolizál.

Bár a máriatöviskivonatot általában kiegészítő terápiaként alkalmazzák a májbetegségben szenvedőknél, jelenleg nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy megelőzheti ezeknek a betegségeknek a kialakulását, különösen, ha a páciensek egészségtelen életmódot folytatnak.

KETTŐ- segít megelőzni az agyműködés korral járó hanyatlását

A máriatövist már több mint kétezer éve használják hagyományos gyógymódként olyan neurológiai betegségek kezelésére, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór. Gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai azt jelentik, hogy valószínűleg neuroprotektív hatású, és segíthet megelőzni az agyi funkciók öregedéssel járó hanyatlását. Idősebb állatokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy megakadályozza az agysejtek oxidatív károsodását, ami segíthet megelőzni a szellemi hanyatlást. A máriatövis ugyanis csökkentheti az amiloid plakkok számát az Alzheimer-kórban szenvedő állatok agyában.

Jelenleg azonban nincsenek olyan humán vizsgálatok, amelyek a máriatövis hatását vizsgálnák az Alzheimer-kórban szenvedőknél.

HÁROM – védheti a csontokat

A csontritkulás egy olyan lassan, évek alatt kialakuló betegség, amelyet fokozatos csontvesztést, azaz gyenge és törékeny csontokat okoz. Kísérleti állatkísérletekben kimutatták, hogy a máriatövis serkenti a csontok mineralizációját, és potenciálisan védelmet nyújthat a csontvesztéssel szemben. Egy összefoglaló tanulmány szerint a máriatövis hasznos terápia lehet a menopauza utáni nők csontvesztésének megelőzésére vagy késleltetésére.

Jelenleg azonban nincsenek humán vizsgálatok, így hatékonysága továbbra is tisztázatlan.

NÉGY – fokozhatja az anyatejtermelést

A máriatövis egyik bejelentett hatása, hogy szoptatós anyáknál fokozhatja az anyatejtermelést. Feltételezések szerint a tejtermelő hormonból, a prolaktinból többet termel. Az adatok nagyon korlátozottak, de egy régebbi randomizált, kontrollált vizsgálat szerint a 420 mg szilimarint 63 napon keresztül szedő anyák 64%-kal több tejet termeltek, mint a placebót szedők.

Azonban egyelőre ez az egyetlen rendelkezésre álló klinikai vizsgálat. További kutatásokra van szükség.

ÖT – segíthet a pattanások kezelésében

Az akne egy krónikus gyulladásos bőrbetegség. Bár nem veszélyes, de okozhat csúnya hegeket. Feltételezések szerint a szervezetben lévő oxidatív stressz szerepet játszhat a pattanások kialakulásában. Így antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása miatt a máriatövis hasznos kiegészítő kezelést kínálhat az aknés emberek számára. Érdekes, hogy egy 2012-es tanulmány szerint azoknál a pattanásos embereknél, akik 8 héten keresztül napi 210 milligramm szilimarint szedtek, 53%-kal csökkentek az aknés elváltozások.

Mivel azonban ez az egyetlen tanulmány, további magas színvonalú kutatásokra van szükség.

HAT – csökkentheti a cukorbetegek vércukorszintjét

A máriatövis hasznos kiegészítő terápia lehet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében. Felfedezték, hogy a máriatövisben található egyik vegyület hasonlóan működhet, mint egyes diabetikus gyógyszerek, segítve az inzulinérzékenység javítását és a vércukorszint csökkentését. Valójában ugyanez a 2021-es szisztematikus áttekintés és elemzés megállapította, hogy a rutinszerűen szilimarint szedő embereknél jelentősen csökkent az éhgyomri vércukorszint és a HbA1c, a vércukorszint szabályozásának mérőszáma.

Emellett a máriatövis antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai a diabéteszes szövődmények, például a vesebetegség kialakulásának kockázatát is csökkenthetik.

A felülvizsgálat azonban azt is megjegyezte, hogy a vizsgálatok minősége nem kielégítő, ezért újabbakra van szükség, mielőtt határozott ajánlásokat lehetne tenni ebben a témában.

Biztonságos a máriatövis?

A máriatövist szájon át szedve általában biztonságosnak tartják. Ha jelentenek is mellékhatásokat, a máriatövis esetében a mellékhatások általában bélrendszeri zavarok, mint például hasmenés, hányinger vagy puffadás.

A terhes nők, a cukorbetegek és azok, akik allergiásak az Asteraceae/Compositae növénycsaládra, legyenek óvatosak a máriatövis szedésekor.

A máriatövis biztonságos kiegészítő, amely különböző betegségek, köztük a májbetegségek, a rák és a cukorbetegség kiegészítő terápiájaként mutat potenciált.

Feltétlenül konzultáljunk orvosunkkal vagy egy megbízható egészségügyi szakemberrel, mielőtt bármilyen gyógynövény-kiegészítőt kezdenénk szedni.

FORRÁSOK

https://nepgyogyaszat.com/nepgyogyaszat-gyogyirei/mariatovis/

https://www.hazipatika.com/taplalkozas/gyogynovenyek/cikkek/eljen_a_mariatovis

https://netfolk.blog.hu/2016/07/14/boldogasszony_teje_boldogasszony_kaposztaja_szamarkoro_szep_es_gyogyereju

https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#TOC_TITLE_HDR_10

Kapcsolódó termékek