
2025. July 17.
Nyári bőrvédelem: kívül-belül
Inkább gyorsan, mint lassan hozzá kell szoknunk, hogy ha itt a nyár, akkor tombol a kánikula és egekben az UV-sugárzás mértéke. Bár egy szépen lebarnult bőr még mindig sokaknak vonzó, a napozásnak bőven vannak káros hatásai is. Ha túlzásba visszük, mindenképp. A sok napfény öregíti a bőrt, leéghetünk, és az ismétlődő napégés jelentősen növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Kutatások szerint az UV-sugárzás a melanóma típusok 65, míg más bőrdaganatok 90 százalékához járul hozzá. Bőrünket tehát védeni kell. Jó hír, hogy külsőleg és belsőleg is megtehetjük.
Elöljáróban fontos rögzíteni, hogy a napfény éltető elem. Nemcsak az egész természeti környezet körforgásának, az időjárásnak, a növények és a bioszféra életének motorja, hanem az ember számára is nélkülözhetetlen. Nem véletlen, hogy gyakori ez a szókapcsolat: az éltető napfény. Szervezetünk az ultraibolya-sugárzás hatására kezd el D-vitamint termelni, ami rengeteg élettani folyamathoz alapvető fontosságú. Amit azonban érdemes elkerülni, hogy megfelelő fényvédelem nélküli sütkérezzünk a napon, főleg a 11-15 óra közötti időszakban.
Fitzpatrick: egy kis ismétlés
A bőrtípusunktól is függ, mennyire vagyunk érzékenyek a napfényre. Tanácsaink segítenek abban, hogy kialakítsd saját, személyre szabott bőrvédelmedet a Fitzpatrick-féle bőrtípus besorolás alapján. Ez a skála hat kategóriába sorolja a bőrtípusokat a nagyon világostól (fehér bőrűek) az egészen sötétig (sötétbarna vagy fekete bőrűek). Általánosságban elmondható, hogy minél világosabb a bőröd, annál nagyobb a leégés és a bőrrák kialakulásának kockázata. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a sötét bőrszín megóvna az ultraibolya-sugárzás káros hatásaitól – köztük a bőrráktól. Az erős UV-sugárzástól tehát mindenkinek védenie kell magát.

Bőrtípusra szabott védelem – bőrtípusonként
Haladjunk a világostól a sötétebbek felé. Az I-es és II-es típusba tartozó emberek haja és bőre világos, gyakran szeplősek. Mindegyik tényező növeli a bőrrák kockázatát. Néhány perc napozás után leéghetnek. Ismétlődő napártalom esetén a bőrükön a korai öregedés jelei figyelhetők meg. Aki ebbe a típusba tartozik, annak érdemes inkább 50-es fényvédő faktorú és széles spektrumon védelmet nyújtó naptejet használni. A szabadban az árnyékos helyeket érdemes keresniük, még sétáláskor is. A napfényt jól visszaverő, fehér és vanília-homok árnyalatú ruházat is hatékony védelmet jelent. A Fitzpatrick-féle skála III-as, vagy IV-es kategóriájában a kevésbé érzékeny bőrűek vannak, ami nem jelenti azt, hogy nem kell vigyázni. Bőrük, szemük általában világosbarna, hajuk színe sötétszőkétől a sötétbarnáig terjed. Ők azok, akik ritkábban égnek le, inkább barnulnak, nekik a 30-as faktorú naptej használata javasolt. Mindenkire érvényes szabály, hogyha hosszú ideig tervezünk a napon tartózkodni, akkor ruhával is óvni kell a bőrünket. Az europid rasszba tartozó emberekre általában nem jellemző, hogy az V-ös, vagy VI-os bőrtípusba tartoznának. A sötét, akár a szinte fekete bőrszín a tipikus, a szemek és a haj is kifejezetten sötét. Ők szinte soha nem égnek le, de az erős és a klímaváltozás miatt egyre erősebb napsugárzás káros hatásaitól nem menekülhetnek. Érdekes, hogy a bőrrák, a melanoma egy bizonyos fajtája épp náluk fordul elő a leggyakrabban. Bőrüket legalább 15 faktoros naptejjel kell védeniük.
Bőrkímélő ápolás: a kevesebb több!
Sok szó esett a naptejekről, de önmagában a naptej nem elegendő. A nyári hőségben a bőr is jobban „szomjazik” – nemcsak naptejre, hanem gyengéd és tápláló törődésre is. Ilyenkor különösen fontos, hogy okosan válasszuk ki, mit kenünk magunkra!
Minden vízalapú, könnyű textúrájú, illatanyagmentes hidratáló vagy minőségi dermokozmetikum igazi hűsítő oázist jelenthet a bőrnek. Gyorsan beszívódnak, nem tömítik el a pórusokat, és nem nehezítik el a bőrfelszínt még a legnagyobb melegben sem. Különösen jó választás, ha a gyógyszergyártási minőséget keressük. A NATURLAND HYDROPHILICUM termékcsalád aqua purificata, shea-vaj, kókuszolaj és E-vitamin hatékony kombinációjával védi a napfény miatt terhelt bőrt a kiszáradástól. Ezek a hatóanyagok segítik a hidratálást, puhítják a bőrt, támogatják annak barrier funkcióját. Ez a bőr védőrétege, amelynek feladata, hogy benntartsa a nedvességet és a tápanyagokat, míg a káros környezeti hatásoktól megvéd.
Napozás vagy strandolás után jól jönnek a nyugtató hatóanyagokkal (pl. aloe veraI gazdagított testápolók, gélek, permetek. Segítenek csökkenteni a bőrpírt, enyhítik a feszülő érzést, és felgyorsítják a bőr regenerálódását.
Fontos, hogy nyáron kerüljük a nehéz, zsíros krémeket, a mesterséges illatanyagokat, és főleg a durva bőrradírokat, mert többet árthatnak, mint használnak. A bőrnek ilyenkor nyugalomra, vízpótlásra és kíméletre van szüksége.

Belső támogatás: salaktalanítás és hidratálás
Ahogy a bőrünket kívülről óvjuk a napsugaraktól, ugyanúgy fontos, hogy belülről is támogassuk – főleg nyáron, amikor az UV-sugárzás, a meleg és a fokozott izzadás igencsak próbára teszi a szervezetünket. A nyári hónapokban is érdemes beiktatni egy könnyed salaktalanító időszakot, ami nem koplalást vagy drasztikus léböjtöt jelent, hanem azt, hogy segítünk a szervezetnek megszabadulni a felgyülemlett méreganyagoktól. Hogyan?
- A táplálkozás kiemelt fontosságú. Fogyasszunk több friss zöldséget és gyümölcsöt, amelyek tele vannak vízzel, rostokkal és antioxidánsokkal – például uborka, dinnye, cukkini, áfonya, paradicsom, barack.
- Változtassunk a köreten, hagyjuk el az olajban sült krumplit, a tésztát. Válasszunk helyettük válasszunk könnyű salátákat, párolt zöldségeket, teljes értékű gabonákat és kerüljük a nehéz, zsíros ételeket.
- Csalán- vagy gyermekláncfűtea, amelyet hűtve is kortyolgathatunk, nemcsak tisztít, de kellemesen frissít is.
És persze a legfontosabb: a víz! Naponta legalább 2,5-3 liter folyadék ajánlott, de hőségben, mozgás vagy strandolás után még többre is szükségünk lehet. A legjobb szomjoltó a tiszta víz, de a cukormentes gyógyteák és a frissítő, natúr citromos víz is jó szolgálatot tesznek. A megfelelő hidratáltság nemcsak a közérzetünknek, hanem a bőr rugalmasságának, üdeségének és védelmi funkcióinak is kulcsa.
Ne feledd: ha belül rend van, az kívül is meglátszik – ragyogóbb bőr, kevesebb gyulladás, frissebb megjelenés.
Kiegészítő jótanácsok minden bőrtípushoz:
- A szemed védelméről se feledkezz meg, mert az erős napsugárzás azt is károsíthatja. Használj megfelelő UV-szűrővel ellátott napszemüveget! A melanóma, ha ritkán is, de a szemben is kialakulhat.
- Széles karimájú kalap vagy UV-szűrős sapka kiváló választás az arc, a nyak és a fejbőr védelmére.
- 11 és 15 óra között senkinek sem javasolt a tűző napon tartózkodni – ez a napsugárzás legerősebb időszaka.
- A szoláriumozás bőrtípustól függetlenül növeli a bőrrák kockázatát. Azoknál, akik 35 éves koruk előtt rendszeresen használják, akár 75-ször nagyobb a melanóma kialakulásának valószínűsége.
- Rendszeresen vizsgáld át a bőrödet, és ha bármi szokatlant tapasztalsz, fordulj bőrgyógyászhoz. Az önvizsgálathoz és a felismeréshez „Ismerd fel időben a bőrrákot” című cikkünkben találsz részletes útmutatót.
- Járj évente melanómaszűrésre! A korai felismerés életet menthet.