2024. augusztus 29.
Csecsemők és gyógynövények
Van pár olyan alapvető csecsemőkori panasz, ami bizony megkeseríti nemcsak a magatehetetlen picik, hanem az aggódó szülők mindennapjait is. A rettegett hármas: hasfájás, rossz alvóka és érzékeny bőröcske. Az anyukák gyakran a kiborulás szélére kerülve segítenének a bömbölő porontynak, csak éppen bizonytalanok benne, mivel is szabad. Ami mondjuk nem vegyianyag, hanem természetes módszer. Mondjuk gyógynövények?
Minden gyermek sírással születik – tartja a közmondás. Még szerencse, hiszen ez egy alapvető élettani folyamat, az első levegővétel csodája. Na, de hogy sírással is folytassa? Az már próbára teszi a szülők türelmét. A csecsemőkor a születés utáni 5. héttől egyéves korig tart. A csecsemő az újszülöttnél már kifejezőbb módon képes jelezni a szükségleteit. Másképp sír, ha éhes, ha fáj a hasa, ha álmos, vagy egyéb fájdalma van. Ilyenkor nagyon oda kell figyelni és megfelelően reagálni ezekre a jelzésekre, mert ezzel megerősítjük a kis jövevényt abban, hogy érdemes üzeneteket küldenie a külvilágnak. Minél idősebb lesz, annál differenciáltabban képes erre. Ha helytelenül értelmezik a sírást – mondjuk az álmos picikét szoptatással akarják megnyugtatni – az nem hasznos, mert kielégületlenségi érzést vált ki a csecsemőből.
Mi azonban most nem a csecsemőkori sírás-típusokat akarjuk elemezni, hanem kézzelfogható segítséget nyújtani a leggyakoribb panaszok gondozásában pár gyógynövényes tippel. Elöljáróban szeretnénk leszögezni, hogy az ebben a cikkben felsorolt javaslatok, módszerek használata, bevezetése előtt mindig egyeztessünk a gyermekorvossal vagy a védőnővel, hogy megbizonyosodjunk azok biztonságáról és hogy megfelelnek-e a baba speciális igényeinek.
Hasfájás és puffadás
A puffadás miatt jelentkező hasi fájdalom gyakori probléma a csecsemőknél. A fokozott bélgáztermelés gyakran kólikás, azaz az egész emésztőrendszerre kiterjedő tüneteket is okozhat. Számos gyógynövény és gyógynövényes termék segíthet a tünetek enyhítésében.
Az egyik a kamilla (Matricaria chamomilla), amely gyulladáscsökkentő és görcsoldó tulajdonságaival segít megnyugtatni az emésztőrendszert és csökkenteni a gázok mennyiségét. Belsőlegesen hathónapos kortól alkalmazhatjuk és a felnőtt dózis negyedét kell számolni. Egyes bizonyítottan biztonságos termékeit külsőleg már 4 hetes kortól is lehet alkalmazni. A kamilla használata igen egyszerű. Nagyon gyenge kamillateát készítünk: egy teáskanál szárított kamillavirágot 1 csésze (2 dl) forró vízben 5 percig áztatunk. Leszűrve és alaposan lehűtve adjunk 1-2 teáskanálnyit a babának még szoptatás előtt vagy szükség szerint. A kamilla a fogzás okozta kellemetlenségeken is enyhíthet.
Az édeskömény (Foeniculum vulgare) is enyhítő hatású. Segít a gyomor-bélrendszer izmait ellazítani, ezzel csökkenti a puffadást, a feszítő érzést. Elkészítése és használata igen hasonló a kamilláéhoz. Gyenge édesköményteát készítünk: három-négy-öt magot tegyünk 2 deci forró vízbe, világos színű teát készítsünk, nem szabad sokáig áztatni. Szűrjük és hűtjük a teát, majd egy-két teáskanálnyit adunk a babának etetés előtt vagy szükség szerint. Szokták úgy is ajánlani, hogy csak az anyuka iszik „szoptatós teát”, ami az anyatejen keresztül fejti ki a görcsoldó hatást.
Általános biztonsági tanácsaink, hogy mindig nagyon gyenge teát készítsünk, amit kis mennyiségben (1-2 teáskanál) adjunk. A túlzott használat káros lehet. Biztonsági jótanács, hogy ezeket a teákat általában hat hónaposnál idősebb csecsemőknek javasolják. Figyelni kell az esetleges allergiás reakciókra is, ezért mindig beszéljük át a gyermekorvossal vagy védőnővel, mielőtt bármilyen gyógynövényes készítményt bevezetnénk, hogy megbizonyosodjunk azok biztonságosságáról.
Alvás
A másik mumus az alvás. Ami azért is igen lényeges kérdés, mert a rosszul alvó csecsemő kialvatlan és kimerült szülőket eredményez. Keringenek családi legendák olyan apróságokról, akik az első pillanattól kiválóan durmolnak, de ezek igazságtartalma nehezen ellenőrizhető. Mint ahogy sokaknak vannak történetei olyan kicsikről, akik bőven nem alusszák át az éjszakát, sőt órát lehet igazítani a nyekergéssel indított kétóránkénti ébredésekhez. Vagy másfél éves korában végre először átaludja az éjszakát – nincs olyan szülőpár, aki ezt ép ésszel és nem zombivá válva kibírná.
Akkor hát nyugtassuk le a piciket, hogy mindenki aludhasson. Népi módszer egy sajátosan értelmezett aromaterápia, amikor szárított macskagyökeret raknak zokniba és azt kötözik a bölcső fölé. A gyerek nagy valószínűséggel ettől aludni nem fog, ellenben bebiztosítunk egy átható szellentés-szagot, amely az egész lakásra képes átterjedni.
Létezik viszont olyan gyógynövény, amelynek az illata kellemes és tényleg nyugtató hatású: ez a levendula (Lavandula angustifolia). Stresszoldó, enyhítő, megnyugtató aromái segíthetnek az alvás minőségének javításában. Néhány csepp levendula illóolajat helyezzünk egy diffúzorba a lakásban, de ne a gyermekágy közvetlen közelébe. Másik hasznos módszer az aromaterápiás fürdő, amikor 2-3 csepp levendula illóolajat keverünk a baba fürdővizéhez, ezzel elősegítve a lenyugodását.
A már említett kamilla szintén jótékony hatással lehet a nyűgös babára. Elalvás előtt 1-2 teáskanál gyenge kamillatea vagy egy pohárnyi a baba fürdővizéhez keverve segítheti a lefekvés előtti ellazulást.
Bőrápolás, fürdő
A tudomány és a hajszálcsövesség fizikai jelenségének csodái a korszerű pelenkák. Szipp! és már el is tűnt a pisi a szuperszövet szálai között. Most engedjük el a használt pelenkák környezetterhelésének kérdését, hiszen mindkét oldal – ellenzők és támogatók – tud felhozni érveket. A szövetpelenkák mosása, fertőtlenítése szintén megterheli a környezetet, nehéz ebben igazságot tenni. Épp ezért mi most fókuszáljunk a bababőrökre. Bármelyik pelenkatípust részesítjük is előnyben, egy dologban biztosak lehetünk: ritka az olyan baba, akinek a bőre ne pirosodna ki vagy válna érzékennyé a pelus alatt. Óvni, védeni és ápolni kell, és ebben is lehetnek gyógynövényes támogatóink. Nézzük sorban!
A körömvirág (Calendula officinalis) jól ismert gyulladáscsökkentő, gombaölő és antibakteriális tulajdonságairól. A pelenkakiütés, az ekcéma és a kisebb bőrirritációk esetén igen hasznos szolgálatot tehet. Krémje, kenőcse közvetlenül a bőrre kenhető a kiütések és irritációk enyhítésére. A körömvirág alapú krémek vagy kenőcsök jól használhatók pelenkakiütés és ekcéma esetén. A baba fürdővizéhez adva egy maréknyi szárított körömvirágot pedig nyugtathatjuk az irritált bőrt.
A kamilla szintén közismert nyugtató hatású gyógynövény a jellegzetes csecsemőkori bőrpanaszok kezelésében. A kamilla krémjei enyhítik az irritációkat, hasznosak a kiütések és a száraz bőr kezelésében. Kamillatea vagy szárított virágzat fürdővízhez adagolva az érzékeny bőrt szépen nyugtatja.
Az aloe vera (Aloe barbadensis) nemcsak nyugtató, hanem hidratáló hatású is, ami révén segít a kisebb bőrsérülések, vágások és esetleges napégések gyógyításában. A tiszta aloe vera gélt közvetlenül felvihetjük a bőrre, nyugtatva és hidratálva azt. Hígított, krém formátumait akár mindennapos hidratáláshoz is használhatjuk.
Az esetleges allergiás hatások kiszűrésére alkalmazzunk patch tesztet: a gyógynövényes készítményből kis mennyiséget tegyünk a baba bőrének egy kis területére, hogy ellenőrizzük az esetleges mellékhatásokat. És persze bőrápolási problémák esetén is kérjük ki a gyermekorvos, vagy védőnő tanácsait!
FORRÁSOK
Számos megbízható forrásból tájékozódhatunk a gyógynövények csecsemők számára történő biztonságos használatáról. Egészségügyi intézmények honlapjai, a gyógynövénygyógyászattal foglalkozó szervezetek, valamint a gyógynövénytanra és a gyermekgyógyászatra szakosodott magyar szerzők könyvei. Íme néhány megbízható forrás:
Szarvas Nikolett Diána: Édesanyák kézikönyve – Természetgyógyász a családban, Budapest, 2020, Scolar.
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012
Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991
Rosmary Gladstar: Herbs for Children’s Health, Storey Publishing, 1999, 2015
https://www.medicalnewstoday.com/articles/224213#1
https://www.nuhs.edu/natural-remedies-for-common-infant-health-concerns/
https://www.healthline.com/health/childrens-health/teas-for-toddlers
Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság
A társaság értékes információkkal szolgál a gyógynövények és gyógynövények felhasználásáról, beleértve a gyermekek számára alkalmas gyógynövényeket is.
HáziPatika.com
Ismert magyar egészségügyi portál, amely különböző egészségügyi témákban nyújt tájékoztatást, többek között a gyógynövények és természetes gyógymódok gyermekeknek való alkalmazásáról.