
2024. január 16.
A cédrus illóolaja
Bizonyára sokan ismerik Csontváry Kosztka Tivadar Magányos cédrus című gyönyörű festményét. A monumentális alkotás a festő saját feljegyzései szerint egy 5-6 ezer éves libanoni cédrust ábrázol, természetesen a művész saját, egyedi felfogásában. A pécsi Janus Pannonius Múzeumban személyesen is megnézhető, érdemes egyszer odamenni. Mi viszont most nem a cédrus művészettörténeti megjelenéseit, hanem gyógyászati hatásait vesszük sorba és adunk pár NATURLAND-tippet is, hogyan lehet felhasználni illóolaját.
A cédrusfáknak több fajtája megtalálható szerte a világon. Néhány cédrusnak nevezett fa valójában borókafa, de közös jellemzőjük, hogy mindkettő örökzöld és tűlevelű. Ilyen például a vörös cédrus néven is ismert fajtájuk, amely egy sokszáz évig elélő, nagyon lassú növekedésű cserje, s eredeti, hegyvidéki környezetében akár 25 méter magas fává is terebélyesedhet. (Valójában négyfajta valódi cédrus létezik, ezek közül festette meg az egyik hatalmas libanoni példányt a múlt század elején Csontváry.) Az óriási méretűre megnövő cédrusfélék, többek között a virginiai cédrus tűleveleiből, leveleiből, kérgéből és bogyóiból nyerik ki az illóolajat vízgőz-desztillációval, szén-dioxid-desztillációval és hidegsajtolással. A cédrus illóolaj önmagában is megvásárolható, de olyan termékek összetevőjeként is használják, mint a rovarriasztó, a kölni, a sampon és a dezodor.

A cédrusfaolaj jótéteményei
Összetevőit számos állatkísérletben és emberi vizsgálatban is elemezték már, ahol lehetséges egészségügyi és szépségápolási előnyei kutatták. A cédrusfaolajban megtalálható többféle összetevők közül a cedrin, a cedrol és a tujopszén számos jó tulajdonsággal, hatásokkal rendelkezhet. Antiszeptikus, azaz a kórokozókat elölő, szaporodásukat gátló hatását ismerjük. Tudjuk, hogy remek gyulladáscsökkentő és görcsoldó, Emellett rovar- és gombaölő hatásai is vannak. Érdekes, hogy pontos összetétele attól is függ, melyik fából nyerik ki az olajat, mert az meghatározza összetételét. A NATURLAND minőségi válogatású, vörös cédrus olajat alkalmaz termékében, amelyet nemcsak párologtatásra és lazító aromafürdőhöz vagy masszázshoz, hanem a hajas fejbőr különböző problémáinak kezelésére, mérséklésére is ajánljuk.
A fejbőr ápolása
Különösen a téli, hideg, sapkaviselős időszakban a fejbőr sokkal érzékenyebbé válik. Gyakran befülled, beizzad. Mikor felvesszük-levesszük a fejfedőket, akkor a hideg-meleg levegő gyors váltakozása teszi ki további stressznek a hajas fejbőrt. Viszketés, hámlás, állandósult diszkomfort-érzet jelentkezhet. A fejbőr cédrusfaolaj és hordozóolaj keverékével történő masszírozása sokat segíthet a viszketés csökkentésében és a hámló fejbőr megnyugtatásában. Hatása révén alkalmas lehet a korpásodás és a fejbőr ekcéma kezelésére. Ilyenkor nincs más tennivaló, mint négy-öt csepp cédrusfaolajat közvetlenül a samponba vagy hajkondicionálóba is pöttyenteni.
Hajhullás ellen
Az alopecia areata , azaz a foltos hajhullás akkor fordul elő, amikor a beteg immunrendszere megtámadja a hajhagymákat, a szőrtüszőket. Gyakran a fejbőrön jelentkezik, de érintheti a szemöldök, bajusz, szakáll területét, sőt akár a körmök is érintetté válhatnak (hiszen ezek is éppúgy keratinból épülnek fel, mint a hajszálak). A haj- és szőrszálak elvesztését az adott bőrterület égő, viszkető érzése is kísérheti. A cédrus illóolaj azonban elősegítheti a haj újbóli kinövését.
Az Archives of Dermatology című szaklapban 1998-ban megjelent tanulmány szerint a foltos hajhullásban szenvedők jelentős hajnövekedést tapasztaltak, amikor naponta cédrusfa, kakukkfű, rozmaring és levendula illóolajból, valamint egy vivőolajból készült fejbőrmasszázst kaptak. Az illóolajos keveréket közvetlenül a fejbőrre alkalmazták hét hónapon keresztül.

Bőrvédelem cédrussal
A cédrusfaolaj gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságai jótékonyan hathat az olyan bőrbetegségekre, mint a pattanások.
Egy esettanulmány szerint a cédrusfaolaj hozzáadása a hagyományos pattanásos kezelésekhez hasznos volt a makacs kiütések enyhítésében és csökkentésében. Kipróbálhatjuk a cédrusfaolajat pattanások kezelésére úgy, hogy két-három cseppet adunk 5 teáskanál nem komedogén vivőolajhoz (szőlőmagolaj, napraforgómag-olaj, édes mandula-olaj, kendermag olaj) és hetente egyszer vagy kétszer 20 percig a bőrre kenjük. Adhatunk néhány csepp cédrusfa illóolajat egy arcradírhoz is. Először mindenképpen végezzünk el egy tapaszpróbát, hogy megbizonyosodjunk arról, nem lép fel allergiás reakció!
A cédrusfaolaj más bőrbetegségek esetén is jótékony hatású lehet. Például csökkentheti a hegek megjelenését, kezelhet kisebb sebeket, enyhítheti az ízületi fájdalmakat, és enyhítheti az ekcéma tüneteit.
Nyugtatás, szorongás oldása
Aromaterápiás kezelésként használva a cédrusfaolaj nyugtató tulajdonságokkal rendelkezhet, így jótékonyan enyhíti az alkalmi álmatlanságot. A legegyszerűbb aromaterápiás kezelés, ha belekeverünk néhány cseppet egy forró fürdőhöz lefekvés előtt.
A Physiology and Behavior című szaklapban közölt állatkísérlet szerint a cédrusfaolajban található cedrol nyugtató hatással lehet a hangulatra, így jótékonyan hat a szorongásra, és csökkenti a stresszt.
Felhasználási módok
Aromaterápiás kezelésként belélegezhetjük a cédrusfa illóolajat közvetlenül az üvegcséből, vagy szórjunk kis mennyiséget egy törülközőre vagy ruhára, és tegyük a párnánk alá. Tehetünk belőle porlasztós üvegbe is, és fújhatjuk szárított virágokra vagy egy villanykörtére, hogy így illatosítsuk a lakást. Kipróbálhatjuk a cédrusfaolajat más nyugtató illatokkal, például levendulával együtt.
Nyugtató, mély, fás illata a parfümök és aftershave-ek népszerű összetevőjévé tette. Egyszerűbben (és olcsóbban) is elérhetjük a hatást, ha a cédrusfa hígított illóolaját finoman a fülünk mögé, vagy a csuklóra, hónaljra kenjük.
Kipróbálhatjuk pattanások, mitesszerek vagy fehér mitesszerek foltkezeléseként. Az olajat felhígítva vigyük fel a bőrre egy tampon vagy vattapamacs segítségével, és hagyjuk rajta 10-15 percig majd öblítsük le.
A cédrusfaolaj segít elriasztani a bolhákat, kullancsokat és molyokat a szövetektől, emberektől és háziállatoktól. Ügyeljünk arra, hogy mindig hígítsuk az olajat, ha közvetlenül a bőrre tesszük, vagy házi kedvencünk szőrére. Mielőtt a macskán, kutyán vagy más háziállatunkon próbálnánk hatását, mindenképpen egyeztessünk állatorvossal. Szúnyogriasztásra például nem alkalmas.
Helyileg a cédrusfaolaj összekeverhető egyéb, célszerűen nem kemogedén vivőolajjal, és fejbőr- és bőrmasszázsra is használható. Arcmaszkokhoz és arcradírokhoz, testápolókhoz és samponokhoz is adható.
Ügyeljünk a biztonságra!
A cédrusfaolaj viszonylag biztonságos és számos felhasználási lehetősége van. Kiemelkedik ezek közül a foltos hajhullás kezelésére való alkalmazása. A bőrbetegségek, például a pattanások esetében is jótékony hatású lehet.
A cédrusfaolaj által okozott bőrirritációról szóló jelentések ritkák, a termék megbízható.
Helyi alkalmazás előtt az illóolajokat mindig hígítsuk fel vivőolajban. Az olaj használata előtt végezzünk foltpróbát, hogy megbizonyosodjunk, nem irritálja a bőrünket.
Ne nyeljük le, nem élelmiszer!.
Ne használjuk , ha allergiás vagyunk a cédrusra!