Szúnyog lárva és kifejlett faj

Vigyázz! Szúnyog!

Kellemes nyáresti séta egy tóparton. Grillezés vagy szalonnasütés a lemenő nap fényében. Aztán amikor leszáll az este, a horizont alá bukik a napocska, kezdődik a csapkodás. Vékony hangú zümmögéssel ugyanis táplálkozni indulnak a szúnyoghadak is. Kit jobban szeretnek, kit kevésbé, de abban egyetérthetünk, hogy mi egységesen talán kevésbé kedveljük őket. Pláne, ha belőlünk szeretnének jóllakni. Jöjjön most pár tipp szúnyogriasztásra és tudnivalók, hogy miért ne pánikoljunk tőlük.

Sajnos a klímaváltozás a szúnyogok okozta kellemetlenséget is súlyosbítja, hiszen megjelentek a nappal is lelkesen szúró fajok. Alapból nehéz őket kikerülni, pláne úgy, hogy a mindennapos bosszúságért még csak vízpart közelébe sem kell költözni. A szúnyoglárvák ugyanis már egészen kis mennyiségű és félreeső vizekben is vígan növekedni kezdenek. Szeretik a nedves, meleg környezetet, így ideális terep a tavak, folyók-patakok, mocsaras, lápos területek környéke, de ahogy a fajok többsége, úgy ők is megtanultak az ember közvetlen környezetében létezni. És szaporodni is. Így a fóliasátrak sarkaiban megbúvó víz, egy-egy nagyobb tócsa, félreeső helyen lerakott autógumiban pangó esővíz, öntözőkanna, gyerekjátékok vödreiben ottfelejtett állott víz – mind-mind potenciális szúnyog szülőszobák. Sorolhatnánk még a példákat, de talán ennyiből is érzékelhető, hogy hermetikusan lezárni és megszüntetni a kis vérszívók szaporodóhelyeit a lehetetlennel határos vállalkozás lenne.
Kénytelenek vagyunk hát együtt élni a hatlábú, hártyásszárnyú rovarokkal. Szerencsére volt időnk kitapasztalni a viselkedésüket és a megfelelő védekezési módozatokat is. Semmiképpen nem javasoljuk, hogy a szúnyogmentes jövő érdekében betonozzuk le a kertet. Úgyis átjönnek a szomszédból. Sötétedéskor biztosan, hiszen a legtöbb faj ekkor és éjjel aktív. Ahogy említettük, vannak kivételek, például a dengue lázat terjesztő Aedes-fajok, amelyek sajnos nappal is csípnek.

Szúnyog emberi vért szív
Szúnyog emberi vért szív

Zárd ki a szúnyogot!

Hosszú ujjú ruha…köszi! Könnyű azt mondani, amikor a kánikulai időszakokban este is 30 fok körüli hőmérsékletek boldogítanak mindenkit, de sajnos nincs jobb javaslat ennél. Főleg este, viseljünk hosszú ujjú, hosszú szárú ruhadarabokat. Az se baj, ha világos színűek, mert a szúnyogok általában olyanokra nem szeretnek szállni. A szabadon maradt lábfej szabadon hagyott vérszívó felület…ezért húzzunk zoknit. Ezek a praktikus, közvetlenül a bőrünket védő megoldások.
Nem árt persze a lakótereket sem elzárni. Kézenfekvő az ablakokat, ajtókat védő szúnyogháló. Amit érdemes időről-időre ellenőrizni, mert elég egy kis szakadás, lyukacska és a kiváló szaglással megáldott cimborák már bent is vannak. Állítólag az éjszaka is bekapcsolt klímaberendezés hasznos, mert a szúnyogok nem kedvelik a hűvös helyeket. Sajnos, ez energiatakarékosság szempontjából nem a legjobb (sőt egyenesen pazarló) megoldás, de egyszer-egyszer, pláne, ha nagyon párás, trópusi jellegű az este, akkor belefér. Egyéb esetben kiváló megoldás a tágra nyitott, szúnyoghálós ablakok, (erkély)ajtók rendszere, ami a hőn vágyott kereszthuzatot is létrehozza.

Riasztás illatokkal

Tucatnyi féle stiftes, betétes, konnektorba dugós, elektromos szúnyogriasztó lámpa és egyéb felszerelés kapható, de ezek azért nem nyújtanak 100%-os védelmet. Ezeknél jobb módszer, ha szúnyogriasztó permettel fújjuk be a szabadon lévő bőrfelületeket. Vagy éjszakára körbefújjuk a párnát, takarót és úgy fekszünk le.
Ugyanilyen hatékony és nagyon kellemes is, ha gyógynövényeket vetünk be a szúnyogok távoltartására. A nyári slágernövény, a levendula borneol, kámfor és geraniol hatóanyagának köszönhetően hatékonyan riasztja a szúnyogokat, molylepkéket. Egy csokor friss vagy szárított lilaság a szobában eleve nyugtató hatású, enyhítheti a fejfájást, javítja a kedélyállapotot és még az elalvást is segíti.
A rozmaring közismert és kedvelt fűszernövény, de a rovarok távoltartásában is jó szolgálatot tesz. A kámfor mellett olyan illóolajokat tartalmaz, amit a szúnyogok rühellnek, ezért elkerülik. A hersenős bazsalikom, ez az egynyári fűszernövény szintén elriasztja a legyeket és a szúnyogokat.
Titkos favorit a citromfű, amely a frissítő koktélok mellett hatékony szúnyogriasztó is. Nem keverendő össze a citronellával, amely egy perjeféle. A citromfű azonban az árvacsalánfélék családjába tartozik. Érdemes arra figyelni, hogy a szúnyogok nem, de a méhek nagyon is kedvelik magas nektártartalma miatt. A fogazott levelő citromfű citrált, flavonoidokat, kávésavat, gyantát és szaponint tartalmaz. Ugyanilyen frissítő hatású és ízű, illatú a közel 25 féle fajt felvonultató menta, úgymint: epermenta, borsmenta, vízi menta, lómenta, narancsmenta, almamenta és a fodormenta. Mivel gyorsan nő és viszonylag igénytelen fajta, nemcsak a kertben, a beltérben is érdemes cserépben növeszteni és a szúnyogok mellett a legyeket is elkerülik.

Tipikus szúnyog élőhely
Tipikus szúnyog élőhely

Ha már megcsípett

Akkor az jó eséllyel viszketni is fog. Nehéz megállni, de ne essünk neki, ne „kereszteljük be” körömmel a csípést – ezek a népi hiedelmek kategóriájába tartozó enyhítési módszerek. Ártani nem használ ugye… Hasznosabbak azok a stiftek, kenőcsök, amelyek ricinus olajat, mandulaolajat, levendula illóolajat, körömvirág olajat, kamillát, zsályát, borsmentát, rozmaringot, kakukkfüvet és mentolt tartalmaznak. Többségük olyan hatóanyagot is tartalmaz, amely meggátolja a hisztamint kötő receptor működését, így az a hatását (a viszkető érzést) nem tudja kifejteni.

Bőrünk a szúnyogcsípésre viszkető, esetenként fájdalmas kivörösödéssel és duzzanattal reagál. Hideg vizes borogatással enyhíthetjük a fájdalmat és a duzzanat is hamarabb lelohad. A csípés helyén a kórokozók könnyebben bejuthatnak a szervezetbe, ezért sem szabad vakarni, különben a seb elfertőződhet és begyulladhat. Ha a csípés helye mégis elfertőződne, sebfertőtlenítővel érdemes kezelni.
Amennyiben az elkapart csípés nem gyógyul, és még lázzal is jár, akkor valószínűleg elfertőződött a csípés helyén kialakuló seb. Ilyenkor azonnal érdemes orvoshoz fordulni, akár tetanusz védőoltás beadása is szükséges lehet. Ha a csípés körül nagy kiterjedésű csalánkiütés jelenik meg, az utalhat szúnyogcsípés-allergiára, amely általában kezelés nélkül is elmúlik, de az allergiásoknak érdemes fokozott figyelmet fordítani a megelőzésre.

Források

WebBeteg

Szúnyogmonitor

Agrofórum