Körömvirág mező

Körömvirág a mindennapokban

Felsorolni is nehéz, mi mindenre használjuk ezt az egyik legszebb és legismertebb gyógynövényünket, a körömvirágot. Érdekessége, hogy nem egyetlen, hanem tucatnyi hatóanyagot és illóolajat tartalmaz. A nyár folyamán gyűjtött virágzata az alapja a gyógyszerészeti drognak, amely természetes eredetű, gyógyászati célokra alkalmas, hatóanyagokat tartalmazó, szárított és felaprított növényi részeket jelent. A magjaiból készült olajat már a festékgyártás is felfedezte, és gyakran használja termékei előállítására, mivel hasonló a lenolajhoz, de annál gyorsabban szárad.

De honnan ered vajon a neve? Két magyarázatot is találtunk. Az egyik szerint a ritkábban használt „körömke” szavunk a köröm kicsinyítő képzős alakja és innen a névadás. Na de miért éppen a köröm? Nos azért, mert ez a szó jól jellemzi a növény saskarmokhoz hasonlító, sugárvirág részét (ebből készül a sárga festék és az illóolaj). Esetleg utal az elnevezés a növény görbe termésére, ahogy egy régi magyar gyógynövényes könyv megfogalmazta: „a magvai tsónakos görbék”. Hát innen a köröm, a körömvirág.

Olyan gyulladáscsökkentő tulajdonságokat tulajdonítanak neki, amelyek segíthetnek a bőrbetegségek és a sebgyógyulás kezelésében. A körömvirágot krémekhez és balzsamokhoz adhatjuk, teákat és olajokat készíthetünk belőle és ételekhez köretként is használhatjuk

Körömvirág tea-olaj-krém

A legtöbb gyógynövényes termék készítése a friss vagy szárított virágok beszerzésével kezdődik. Ha nem termesztünk saját Cavendula officinalist, akkor vásárláskor ügyeljünk arra, hogy emberi fogyasztásra szánt szárított virágokat vegyünk. Vannak úgynevezett mono-készítmények, amikor külön, egyszerű barna papírzacskóban árulják a gyógynövényes drogokat patikákban, bioboltokban.

Egy finom, nyálkahártyákat nyugtató tea készítéséhez tegyünk egy evőkanál friss vagy két teáskanál szárított körömvirágot egy csészényi vízhez. Forraljuk fel, és főzzük vagy hagyjuk ázni 10 percig. A tea iható, vagy nyugtató lemosóként is használható napégés, kiütések vagy sebek esetén. A megmaradt teát legfeljebb egy hétig tároljuk hűtőben.

Körömvirágolaj vagy krém készítése egy kicsit macerásabb folyamat. Ilyenkor töltsünk meg egy sterilizált üvegedényt szárított körömvirággal, és öntsük le a virágokat jó minőségű olajjal, ami lehet olíva-, mandula- vagy szőlőmagolaj is. Sütéshez használt egyszerű napraforgóolajjal ne kísérletezzünk, az nem, arra való. A szárított virág nem egy nagy tétel, ellenben a jó minőségű olaj litere sokezer forint – így érdemes átgondolni a beruházást. Miután ellepte az olaj a virágokat, fedjük le az üveget, és hűvös, sötét helyen hagyjuk állni négy-hat hétig. Időnként rázogassuk vagy keverjük meg (ez a tulajdonképpeni macerátum készítése, amikor időről-időre „maceráljuk” az összetevőket). Két-három réteg vékony vászon vagy sűrű szita segítségével szűrjük le a növényi darabokat az olajról. Az így megtisztított, szép napsárga olajat felhasználásig tegyük hűtőbe. Az elhasznált virágokat kvázi hidratáló krémként az arcra vagy a kézre is lehet dörzsölni. Az olaj megrothadását érdemes megelőzni, ezért fél csésze olajhoz adjunk két-három csepp benzoin illóolajat vagy fél teáskanál benzoin tinktúrát, továbbá a mélyebb illat érdekében néhány csepp rozmaring- vagy levendulaolajat.

Ha házi gyógykenőcsre vágyunk akkor adjunk fél csésze felmelegített olajhoz három-négy teáskanál olvasztott méhviaszt egy duplafalú krémkészítéshez alkalmas kazánban, és jól keverjük össze, amíg a keverék hűlni nem kezd. Megfelelő üveg- vagy fémtartályba érdemes áttölteni és lezárni. Ha a kenőcs túl kemény, melegítsük újra, és adjunk hozzá még egy kis olajat; ha túl folyós, akkor egy kis méhviaszt.

Körömvirág a konyhában

A körömvirág virágai felhasználhatók a főzésben. Frissen fogyasztva salátákhoz, rizshez adva is kiváló. Régebben a szegény ember sáfrányaként is emlegették, hiszen a virágszirmokkal tudtak élénksárga színt adni az ételeknek. Az ehető virágok ősidők óta népszerűek – és úgy tűnik, mostanában reneszánszukat élik, hiszen egyre gyakrabban találkozhatunk velük salátára szórva, koktélba téve, süteményeket díszítve bármilyen tavaszi vagy nyári ételnek harsogó élénkséget kölcsönöznek.

Most nézzünk meg egy zöldséges receptet körömvirággal, ami szinte túl szép ahhoz, hogy megegyük. Nyilván bármilyen ehető virágot is hozzáadhatunk, amelyik éppen nyílik: ibolyát, árvácskát, hibiszkuszt, étkezési levendulát.

A hozzávalók:

8 csésze tépett vegyes salátalevél

1/3 csésze aprított vöröskáposzta

1/2 piros paprika, vékonyan felszeletelve

1/2 avokádó, kimagozva, meghámozva és felszeletelve

1/4 csésze vékonyra szeletelt lilahagyma (ha kicsi citromlevet vagy lime-ot csepegtetünk hozzá, akkor elveszti a vad hagymaízét és illatát, sokkal kellemesebb úgy salátába)

1 narancs, meghámozva, karikákra szeletelve és kimagozva

1/4 csésze szeletelt mandula, pirítva

1/4 csésze friss körömvirág szirom

Elkészítése

Egy nagy tálban keverjük össze a salátazöldségeket a káposztával. Majd minden összetevőt adjuk hozzá , legvégén a törékeny virágszirmokat.

Készíthetünk hozzá egyszerű öntetet is: 2 evőkanál vörösborecet, 6 evőkanál repce vagy olivaolaj, só és bors ízlés szerint összekeverve majd a salátára öntve.

Egy finom körömvirágtea elkészítése sem ördöngösség. Miután felforraltuk a vizet, adjunk hozzá csészénként számolva két teáskanálnyi szárított virágot egy teafőzőbe vagy kannába. Hagyjuk tíz percet ázni, szűrjük le, és adjunk hozzá bármilyen ízesítőt, például fahéjat, vaníliát, mézet stb. Cukrozni nem érdemes, mert akkor sima cukor íze lesz (mint minden más teának is).

A körömvirág termesztése

Ha van kertünk, különösebb erőfeszítés nélkül termeszthetjük ezt a gyönyörű, mélysárga színű egynyári virágot. Magról vetve nyár közepétől egészen a fagyokig gyönyörű narancssárga vagy sárga virágokat hoz. Az illatos virágok vonzzák a méheket, a dongókat és más virágpor- és nektárkereső rovarokat és ezzel is hozzájárulnak egy érintetlen kerti életközösség fenntartásához.

A körömvirág magvait könnyen elvethetjük, de hagyhatjuk is, hogy a virágfejek a földre hulljanak és ott szórják szét magvaikat. Persze leszedhetjük és megszáríthatjuk az érett virágokat és a magokat megmenthetve jövő tavasszal oda ültethetjük, ahová akarjuk.

Körömvirág közelről
Körömvirág közelről

Kora tavasszal érdemes elültetni a magokat, vagy már a szobában elkezdhetjük csíráztatni és utána kiültetni a palántákat. Ha ezt választjuk, akkor érdemes hat héttel az utolsó fagyos időszak előtt elindítani a palánta nevelését és így nagyon korai virágzással fog minket megörvendeztetni.

Válasszunk neki napos helyet. Minél több a napfény, annál jobban szereti. A talaj lehetőleg mérsékelten gazdag és jó vízelvezető legyen, az agyagos, márgás talaj nem a legjobb ebből a szempontból. A körömvirág eltűri a rossz körülményeket is, de nyilván szebben hajt, ha tápláló a talaj. Ha egyszer már megtelepedett, gyökeret eresztett, akkor a körömvirágot nem kell pluszban trágyázni vagy tápoldatozni. Egyébként zöldségeskertben is szépen növekszik. Érdemes uborka, paradicsom, borsó, sárgarépa, spárga, tavaszi salátás zöldségek mellé ültetni.

A virágai hűvösebb, alacsony páratartalmú időben nyílnak a legjobban. Szedés után hasznos, ha visszavágjuk, mert az időjárás esetleges hűlését új növekedéssel és még több virággal hálálja meg egészen őszig. Elég szívós, a mérsékelt fagyot is elbírja és addig virágzik, míg egy keményebb fagy el nem pusztítja, bár erre a mi jelenlegi éghajlatunkon egyre csekélyebb az esély.

Érdekes, hogy mikor leszedjük a virágait, vagy a növényeket gondozzuk, aközben ragacsos, gyantás, jellegzetes, gyümölcsös illatú anyag tapad az ujjainkhoz. A gyógynövényszakértők szerint részben ezek a növényi gyanták felelősek a gyógyító erejéért.

Vidámságot, élénkséget kölcsönöz a kertbe, az ágyásokba a sok sárga és narancssárga virág. Egy szép vegyes csokorba rakva kiviláglik a többiek közül.

A körömvirág adagolása

A körömvirágnak nincs meghatározott adagja, mivel az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) nem hagyta jóvá. Tehát az, hogy mennyi körömvirágot használunk, attól függ, hogy milyen formában és mire szeretnénk.

A körömvirág termékeket száraz, sötét, nedvességtől mentes helyen tároljuk. A gyógynövényboltokban vásárolt szárított virágzatnak is van szavatossági ideje – erre figyeljünk oda. Ha magunk szárított szirmokat tárolunk, tegyük őket légmentesen záródó edénybe. Ha a körömvirágból olajat, tinktúrát vagy krémet készítünk, akkor is légmentesen záródó edényben tároljuk, és hűvös, száraz helyen tartsuk.

Fontos, hogy minden ilyen alapanyagot megbízható, jó hírű üzletből szerezzük be, így elkerülhető, hogy durva vegyi anyagokat, szennyeződéseket tartalmazó terméket veszünk. Keressük inkább a bio-minősítésű, lehetőleg fenntartható gazdálkodásból származó termékeket vagy harmadik fél által tanúsított termékeket.

Fontos: ha allergiás a parlagfűre, a százszorszépre, a körömvirágra vagy az Asteraceae/Compositae családba tartozó növényekre, nem szabad a körömvirágot használni. Akkor sem szabad körömvirágot használni, mikor terhes vagy szoptat.

Források

A gyógynövények etimológiája

Minden a körömvirágról

PubMed

Almanac 1

Almanac 2