
2025. március 7.
Kisvirágú füzike gyógyhatásai
A férfiak gyógynövénye elnevezéssel is emlegetik. A kisvirágú füzike drogjából készült tea és kivonatok ugyanis a prosztata egészségének fontos védőbástyái. Hölgyek! Vigyázzatok a férfiakra, mert ők ebben nem annyira jók (még)!
Éghajlatunkon található még pár, hasonló füzike faj. Egyikük a borzas füzike (Epilobium hirsutum), ami robusztusabb növény. A másik a rózsás füzike (Epilobium roseum), amelynek hosszúnyelű levelei vannak. És létezik még az erdei deréce (Chamaenerion angustifolium) amitől csak mikroszkóppal lehet biztonsággal megkülönböztetni a kisvirágú füzikét, mégpedig a lomblevélen lévő fedőszőrök minősége alapján. A füzikék közül a természetgyógyászok, orvosok rendszerint a kisvirágút (azaz a Epilobium parviflorum) javasolják, mert az oenothein-eknek köszönhetően ennek a fajtának az alkalmazása a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteinek javulását eredményezi.
A kisvirágú füzike Európában, Észak-Afrikában és Délnyugat-Ázsiában is elterjedt. Vizek mentén, ligeterdőkben, azaz vizes élőhelyeken fordul elő, néhol nagy tömegben. A ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozó növényfaj. A 30-80 cm magasra megnövő, a szárán sűrűn szőrös lágy szárú növény évelő, tarackoló fajta. Levelei keresztben átellenes állásúak, lándzsásak, a szélük fogazott, közvetlenül a száron ülnek. Kétivarú virága 6–7 mm átmérőjű, négy rózsaszínes lepellel és 8 porzóval. Nyáron virágzik, ön- és szélbeporzású egyszerre. Termése 3–7 cm hosszú tok, mely sok apró fekete szőrüstököt viselő magot tartalmaz, amelyek szél által terjednek.

A füzikét a prosztata jóindulatú megnagyobbodása esetén javasolt alkalmazni. Csökkenti az éjszakai vizelések számát, lehetővé téve ezzel a beteg pihenését. A vizeletürítés mennyiségét is növeli. Emellett azonban mindenképpen szükséges az orvosi vizsgálat annak megerősítésére, hogy jóindulatú betegségről van szó.
Az Európai Gyógyszerügynökség Gyógynövény-bizottsága megerősítette, hogy ez a növény enyhíti a hiperpláziával járó alsó húgyúti megbetegedések tüneteit, valamint képes csökkenteni a gyulladást és a fájdalmakat. Ugyanez a bizottság megerősítette, hogy a növény használata biztonságos, és nincsenek bejelentett ellenjavallatok. A növénynek mindeddig semmilyen káros mellékhatását nem jegyezték fel.
A kisvirágú füzike jótéteményei
A gyógynövény azonban sokkal szélesebb körű hatásokkal is rendelkezik. Kivonata bizonyítottan erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő és enzimgátló hatású. A tanulmányok egyelőre nem határozták meg pontosan, hogy mely összetevői rendelkeznek ilyen hatással. Valószínűleg a hasznos összetevők egyfajta szinergiájáról van szó, mint például a fitoszterolok (közülük a legfontosabb a béta-szitoszterol), a flavonoidok (kvercetin, miricetin, kaempferol és glikozidjaik), fenolsavak, katechinek, elago-tanninok és gallotanninok. Mindezek az összetevők együttesen, erős gyulladáscsökkentő hatásukkal nagyon kedvezően hatnak a jóindulatú prosztata hiperpláziára (nagyobbodásra). Tanulmányok kimutatták, hogy erősebb antioxidáns hatással rendelkezik, mint az aszkorbinsav (C-vitamin) vagy a trolox, az E-vitamin vízben oldódó származéka.
A prosztata mirigy alapvető funkciója, hogy olyan folyadékot termeljen, amely védi és táplálja a spermiumokat. A szerv a hólyag alatt helyezkedik el, és körülötte halad a húgycső, amelyen keresztül a vizelet a hólyagból távozik. Fiatal férfiaknál a prosztata diónyi méretű, de a későbbi életszakaszokban megnő – egy negyvenéves férfinál már elérheti egy kisebb sárgabarack méretét, egy hatvanéves férfinál pedig a citromét. Működése a férfi nemi hormon, a tesztoszteron termelésétől függ. Ha a prosztata túl nagyra nő, nyomást gyakorol a húgyhólyagra és a húgyutakra, és megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a könnyű vizeletürítést. A miriggyel kapcsolatban fellépő problémák a következők lehetnek: fájdalmas gyulladás, prosztatagyulladás, megnagyobbodott prosztata, amely nyomja a húgycsövet és megnehezíti a vizelést – jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), és a legrosszabb esetben prosztatarák.
A prosztatagyulladás amellett, hogy erős fájdalmakat okoz, gyakori vizelési ingert, fájdalmas magömlést és vizelést, derékfájást, lázat és általános rossz közérzetet is okozhat. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás kevésbé fájdalmas, de ez is kellemetlenségekkel jár: a gyakori vizelési inger mellett nehézkes vizelés jellemzi, a vizeletáramlás gyenge és szakaszos, vér is előfordulhat benne. Szerencsére egyik sem növeli a prosztatarák kockázatát; de a tünetek nagyon hasonlóak: nehézkes vizelés, a hólyag nem teljes kiürülése, gyakori vizelés, különösen éjszaka, vékony és szakaszos vizeletáramlás, fájdalom és égő érzés vizelés közben, vér a vizeletben vagy az ondóban, fájdalmas magömlés, fájdalmas hát-, csípő- és medencefájdalmak. A rák kialakulásának kockázata 50 éves kor után megnő.
Főzet, csepp, kapszula
És itt jön a képbe ez a kisvirágú füzike. A prosztatára igen jótékony hatással van teája, főzete. Korábban hagyományosan számos más rendellenességre is használták: sebek és bőrbetegségek, fejfájás, hasi fájdalom, vastagbélgyulladás, székrekedés, belső vérzés, ellenőrizetlen vizelés kezelésére. Közismert, hogy a növény antibakteriális hatása pozitívan hat a húgyúti rendszer rendellenességeire: csökkenti a gyakori és fájdalmas vizelést, enyhíti a hólyagpanaszokat, a húgyúti fertőzéseket és inkontinenciát.

Mivel a jóindulatú prosztata hiperplázia egy endokrin rendellenesség, amelyet az öregedéssel és a fokozott oxidatív károsodással összefüggő hormonális egyensúlyhiány okoz, e növény erős antioxidáns hatása és antiandrogén hatása erős fegyver a hiperplázia megelőzésére és orvoslására egyaránt.
A füzike egyik tannin-összetevője, az oenothein B felelős a prosztatarák kialakulását okozó enzimek gátlásáért. Egyes természetgyógyászok szerint már a középkorú férfiaknak naponta kellene füzike-teát fogyasztaniuk. Ma már a kisvirágú füzike kivonat (cseppek) vagy kapszula formájában is fogyasztható, ami megkönnyíti a fogyasztását; ez egyben növeli a hatékonyságát is, mivel az összetevők koncentráltabbak.
A rendszeres orvosi ellenőrzés mellett legalább annyira lényeges a megelőzés. Ma már közismert, hogy a felesleges és rossz minőségű zsír negatívan befolyásolja a hormonháztartást, az elégtelen fizikai aktivitás pedig számos rendellenesség kiváltója lehet. Nemcsak a prosztatával kapcsolatos, hanem szív- és érrendszeri, valamint az anyagcserezavarokat is előidézhet. A vitaminokban, rostokban és egészséges zsírokban gazdag, ellenőrzött étrend, a testmozgás és a megfelelő mennyiségű folyadék, különösen víz bevitele a legjobb, amit a húgyutakért, prosztatáért tehetnek a férfiak. Ha pedig a megelőzésbe bevonjuk a kisvirágú füzikét is, sokat tettünk az egészségesebb prosztatáért.
Források
https://herbasvet.com/en/medicinal-plants/small-flowered-willow-herb-epilobium-parviflorum/
Fotók forrása
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/epilobium/parviflorum/