2024. szeptember 23.
Kisgyermekek gyógynövényei – második rész
Megbízható források és ajánlások alapján kettő és hatéves kor között már egyre többféle gyógynövény alkalmazható különféle alapbetegségek tüneteinek enyhítésére. A megbízható gyártók is számos terméket kínálnak kifejezetten erre az életkorra adaptálva. A megbízható szakértői ajánlások rendszerint idesorolják a kamillát, az édesköményt, a gyömbért, a bodzát, a körömvirágot, a borsmentát, a levendulát, az izlandi zuzmót és a citromfüvet.
Természetesen a kora gyermekkorban mindenképpen óvatosnak kell lenni, mivel a kicsik szervezete még fejlődésben van, és egyes gyógynövények túl erősek vagy nem biztonságosak lehetnek számukra. Abban is megegyeznek, hogy mindig enyhe főzeteket vagy hígított formákat használjunk ezekből a gyógynövényekből. Kis mennyiséggel kell kezdeni és folyamatosan ellenőrizni az esetleges mellékhatásokat. A gyógynövények alkalmazása előtt mindig egyeztessünk a gyermekorvossal vagy védőnővel, különösen akkor, ha a kisgyermeknek alapbetegségei vannak, vagy rendszeresen gyógyszereket szed.
Nézzünk most pár olyan gyakori betegséget, egészség-problémát, amelyek esetén bevethetjük a természet erejét is!
Gyógynövények légúti problémákra
Megfázás, felső légúti fertőzések, köhögés és hörghurut esetére van néhány általánosan kisgyermekeknek ajánlott gyógynövény.
A bodza (Sambucus nigra) például erősíti az immunrendszert és hatékonyan segít a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésében, beleértve a pangást és a köhögést. A bodzaszörp finom íze miatt is népszerű a kicsiknek. Hígítva és kis mennyiségben használva biztonságos és hozzájárul a bőséges folyadékbevitelhez is, ami köhögéses állapotokban elősegíti a letapadt váladék felaszakadását. Csökkenti a megfázás időtartamát és enyhíteni a tüneteket.
A kakukkfű (Thymus vulgaris) szintén egy széles körben alkalmazott gyógynövényes alapanyag, mivel természetes antimikrobiális és köptető hatású. Enyhíti a köhögést, a hörghurutot és a mellkasi pangást. Kisgyermekeknek nagyon enyhe kakukkfűtea vagy szirup adható. Gyakran kombináljuk mézzel köhögéscsillapítás céljából, ám 1 év alatti gyermekeknek ne adjunk mézet! Bár légzőszervi problémákra általában nem használják, akadnak olyan kenőcsök, balzsamok, amelyekben található kakukkfű. Bőrirritációra használjuk ezeket a krémeket elsősorban, de enyhülést nyújthatnak, ha gyengéden masszírozzák a mellkasra, mivel enyhe köptető hatást eredményeznek.
A molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus) kivonata nyugtatja a légutakat, hasznos segítő köhögés és hörghurut esetén, mivel köptető hatású, segít a nyálka, letapadt váladék kiürítésében. Teája kíméletes, és kis adagokban adható köhögéssel vagy mellkasi pangással küzdő gyermekeknek.
A közönséges gyömbér (Zingiber officinale) ismert fűszernövény gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal. Az enyhe gyömbértea vagy gyömbérszirup (1 év feletti gyermekeknél mézzel) enyhíteti a megfázás tüneteit, a torokfájást és a köhögést.
Orvosi zilíz vagy mályvarózsa (Althaea officinalis) nyugtatja az irritált nyálkahártyát a légutakban, ezzel segíti a száraz köhögés, torokfájás és hörghurut enyhítését. Virága és levele több köhögés elleni tea alkotórésze. Érdekesség, hogy Amerikában nyílt tűzön sütik az orvosi ziliz gyökeréből készült marshmallows pillecukrot, ami erről a növényről kapta a nevét (angolul marsh mallow, azaz mocsári mályva).
A bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) az immunrendszer támogatója, segít leküzdeni a megfázást és a felső légúti fertőzéseket. Sokféle teakészítmény és tinktúra összetevője.
A borsmenta (Mentha piperita) igazán közkedvelt, nyugtató hatásával szépen enyhíti a légzőszervi problémákat. Kitisztítja az orrjáratokat, enyhíti a köhögést, segít a váladék kiürülésében. Kisgyermekek esetében értelemszerűen kisebb mennyiségben kell használni, mivel íze és hatóanyagtartalma is erős lehet. A méz egy természetes köhögéscsillapító. Egyéves kor felett egy teáskanálnyit adhatunk önmagában vagy gyógyteába keverve.
A lándzsás útifű
Valószínűleg nincs olyan szülő, aki ne találkozott volna ezzel a közismert gyógyító növénnyel, amely megnyugtatja a torkot, a garatot és a hangszalagokat, és támogatja a normál immunműködést. A lándzsás útifű (Plantago lanceolata) gyengéd és hatékony gyógynövény, így ideális kisgyermekek légzőszervi problémáinak kezelésére. Leggyakoribb adagolási módja szirup formájában történik. Sok gyógynövényes szirup tartalmazza a lándzsás útifüvet, amelyet más hasonló hatású droggal (például kakukkfűvel vagy mályvarózsa gyökérrel) egészítik ki, hogy még hatékonyabbak legyenek. Mindig győződjön meg róla, hogy a szirup alkoholmentes és gyermekek számára készült.
Az útifűből készült enyhe tea vagy főzet is adható a torok megnyugtatására. Kis mennyiségű szárított útifűlevelet (1 teáskanál) 5-10 percig forró vízben áztassuk. Lehűtés után kis adagokban adjuk a teát a gyermeknek, esetleg egy kis mézzel édesítve, hogy ízletesebb legyen.
Izlandi zuzmó
A légutakat érintő fertőzések, betegségek, de egyáltalán a megelőzés kérdésében is hatékony lehet az izlandi zuzmó (Cetraria islandica) tartalmú gyógynövényes termékek alkalmazása. Az izlandi zuzmó egy csodálatos életközösség, egy igazi túlélő, amelynek hatóanyagai védőréteget képeznek a nyálkahártyákon, megnyugtatják az irritált légutakat és csökkentik a köhögést. Segít a letapadások, tüdőben lévő nyálka elvékonyításában és kiürítésében. Ráadásul olyan tápanyagokban (poliszacharidokban) gazdag, amelyek támogatják a nyálkahártya egészségét.
Egyik népszerű adagolási formája az izlandi zuzmó szirup. Természetesen meg kell győződni róla, hogy a választott termék alkoholmentes és gyermekgyógyászati felhasználásra alkalmas. Adagolása általában 1-2 teáskanál (5-10 ml) naponta legfeljebb háromszor. A megbízható gyártók termékei konkrét utasításokat tartalmaznak az ajánlott adagolásra vonatkozóan. A zuzmóból teát is készíthetünk, ez ritkább alkalmazási forma és csak kétéves kor felett ajánlják. ½ teáskanál porított izlandi zuzmót 1 csésze forró vízben 10 percig kell főzni. Szűrés és hűtés után ¼ – ½ csészényit kínáljunk, naponta legfeljebb 2 alkalommal.
Az emésztőrendszer segítése
Kisgyermekeknél gyakori panasz a gyomor-bélrendszeri görcs, túlzott bélgázképződés, puffadás. Gyengéd gyógyteakeverékek enyhíthetik a gyomor-bélrendszeri görcsöket és javítják az emésztést. Íme néhány javaslat.
Kamilla és édeskömény keverék összetevői: 1 teáskanál szárított kamillavirág, ½ teáskanál zúzott édesköménymag. Elkészítése: forró vízben 5-10 percig áztassuk, hűtsük le, és kis mennyiségben adjuk (nagyobb gyerekeknek kb. ¼ – ½ csésze).
Borsmenta, kamilla és citromfű keverék összetevői: ½ teáskanál szárított borsmenta, ½ teáskanál szárított kamilla, ½ teáskanál szárított citromfű. Elkészítése: forró vízben 5-7 percig áztassuk, hűtsük le, és kínáljunk belőle egy kis mennyiséget (1-2 teáskanálnyit kisgyermekeknek, akár ½ csészényit nagyobb gyermekeknek).
Édeskömény, gyömbér és kömény keverék: ½ teáskanál zúzott édesköménymag, ¼ teáskanál reszelt gyömbér, ¼ teáskanál zúzott köménymag. Forró vízben történő 5-7 perces áztatás után, szűrjük le, hűtsük le, és kis mennyiségben adjuk a puffadás és a gázképződés enyhítésére.
Kapros és kamillás keverék összetevői: ½ teáskanál szárított kamilla, ½ teáskanál zúzott kapormag keverékét áztassuk 5-7 percig, hűtsük le, és kis adagokban adjuk.
A kisgyermekek adandó gyógyteák esetén mindig kis mennyiségekkel indítsunk, például 1-2 teáskanállal a kisgyermekeknél, és fokozatosan növeljük körülbelül ¼-½ csészényi mennyiségig a 4-6 éves gyermekeknél. A teákat naponta 1-2 alkalommal adjuk vagy szükség szerint például az emésztési panaszok enyhítésére. Mindig ellenőrizzük az esetleges allergiákat vagy érzékenységeket, mielőtt bármilyen gyógyteát adnánk a gyermeknek. Kérjük ki a gyermekorvos vagy gyógynövényszakértő tanácsát, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egy gyógynövény alkalmas-e gyermekünk számára.
Tudományos források és publikációk
Gyógynövényes gyógymódok és gyermekek: A Guide for Health Care Providers
Részletes ajánlások és biztonsági iránymutatások a gyógynövényes gyógymódok gyermekeknél történő alkalmazására vonatkozóan, értékes forrás a gyógynövények gyermekgyógyászati alkalmazásának megértéséhez.
www.aap.org
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) monográfiái gyógynövényekről. A WHO-monográfiák a gyógynövények, köztük a kakukkfű és a bíbor kasvirág hiteles leírását nyújtják, megadva azok farmakológiai tulajdonságait, klinikai hatékonyságát és biztonságosságát gyermekeknél.
www.who.int/publications
Európai Gyógyszerügynökség (EMA) közleménye: „Gyógynövényalapú gyógyszerek gyermekeknél történő alkalmazására: Gyógynövénykészítmények Bizottsága (HMPC)”
Az EMA HMPC tudományos ajánlásokat fogalmaz meg a gyógynövénykészítmények, gyermekeknél történő biztonságos alkalmazásáról, a légúti fertőzésekben való hatékonyságukra összpontosítva.
www.ema.europa.eu
Hagyományos növényi gyógymódok gyermekkori légúti fertőzésekre: A Review of Evidence. Ez a lektorált folyóiratcikk a hagyományos gyógymódok, köztük a Thymus vulgaris, Echinacea purpurea és Cetraria islandica hatékonyságát tárgyalja a gyermekek légúti megbetegedéseinek kezelésében.
Hivatkozás: Journal of Ethnopharmacology 2013 Jun 12;148(2):536-45.