A vadgesztenye termése

A vadgesztenye 8 jótéteménye

Szelíd párjával ellentétben a vadgesztenye nem ehető, sőt magtermése önmagában, nyersen mérgező. Viszont számtalan betegség és krónikus tünet ellen tartalmaz kiváló hatóanyagokat. Évszázadok óra ismert gyógyhatása és a korszerű orvostudomány is egyre alaposabban ismeri és alkalmazza a terméséből, leveléből, virágjából és kérgéből készült kivonatokat. Nézzük mi mindenre jó ez a gyógynövény!

A hatalmasra megnövő fa valóságos gyógyszertár. A vadgesztenye évszázadok óta jól ismert a népgyógyászatban. Népszerűségét szépséges leveleinek és virágainak köszönheti. Fényes magtermése nem hiányzik egyetlen kisgyerek szobájából sem. Ma a legkorszerűbb vizsgálatokkal kutatják és fedezik fel újabb és újabb jótéteményeit és a belőle származó szereket a hagyományos orvoslásban használni kezdték. Egyik legismertebb hatása, hogy hatékonyan segíti a krónikus alsóvégtagi vénás elégtelenség kezelését, és a törékeny hajszálerek ápolását. A vadgesztenyében lévő hatóanyag segíti a hajszálerek áteresztőképességét és óvja azok törékeny rugalmasságát.  Továbbá jó hatást értek el vele az aranyér (hemorrhoid) gyógyításánál is. Klinikai kutatások kimutatják gyógyhatását az ún. „nehéz-láb szindróma”, az éjjeli görcsök kezelésénél. Jól csillapítja az egyes ekcémák által előhívott viszketés érzetét. Gyorsítja a véraláfutások felszívódását. Hatékony a fájó ízületek, arthritisz ápolásánál. Javítja az erekben a vérszállítást, ezzel gátolja a vérrögök képzését. Segíti a vizelet kiválasztását prosztata nagyobbodásnál. A bőrt feszessé teszi, tonikumként hat rá. Vegyük sorra most a 8 legfontosabb segítő hatását!

  1. Enyhítheti a krónikus vénás elégtelenség tüneteit

A krónikus vénás elégtelenség olyan egészségügyi állapot, amelyet a láb vénáinak rossz véráramlása jellemez. A tünet lehet ödéma (lábak duzzanata), lábfájdalom vagy görcsök, viszkető láb, visszerek, lábszárfekély. A gesztenyében található eszcin nevű vegyület növelheti a véráramlást a vénákban, ami javíthatja a tüneteket. Egy 19 vizsgálatot tartalmazó áttekintés során 9 vizsgálat megállapította, hogy napi 600 mg vadgesztenye kivonat (50 mg eszcin-tartalommal), legfeljebb 8 héten át tartó bevitele csökkentette a krónikus vénás elégtelenség tüneteit, beleértve a lábfájást, a duzzanatot és a viszkető lábakat. Az egyik tanulmány megállapította, hogy a gesztenye-kivonat ugyanolyan hatékony volt a duzzanat és a lábtérfogat csökkentésében, mint a kompressziós harisnyák.

  1. Kezelheti a visszereket

A visszerek olyan duzzadt, kidudorodó vénák, amelyek jellemzően a lábakban fordulnak elő, és a hosszantartó vénás elégtelenség okozhatja-

A gesztenyemag kivonat javíthatja a vénás tónust a lábak véráramlásának javításával és csökkentheti a visszerekhez kapcsolódó lábdagadást és fájdalmat. Egy nyolchetes vizsgálat során a résztvevők közel kétharmadának (akik naponta háromszor 20 mg eszcin-tartalmú gesztenyemag-tablettát szedtek, és naponta kétszer 2%-os eszcin-gélt alkalmaztak) csökkentek a visszeres vénás tüneteik, mint a lábfájdalom, duzzanat, nehézláb-érzés.

  1. Erős gyulladáscsökkentő tulajdonságok

A gyulladás túlzott folyadékfelhalmozódást okozhat a szövetekben, ami folyadékvisszatartáshoz és duzzanathoz vezethet. Az eszcin a vadgesztenye kivonat gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező összetevője. Úgy találták, hogy csökkenti a sérüléssel, vénás elégtelenséggel és a duzzanattal kapcsolatos gyulladást. Egy 17 tanulmányt áttekintő vizsgálat pedig megfigyelte, hogy a gesztenyemag-kivonat segíthet csökkenteni s gyulladást és duzzanatot a lábakban és a lábfejekben. Az eszcin tartalmú kenőcs helyi alkalmazása csökkentheti a gyulladást és a duzzanatot trauma, műtét és sportsérülések után.

  1. Enyhítheti az aranyér tüneteit

Az aranyér olyan egészségügyi állapot, amikor a végbélnyílás és a végbél körül lévő vénák megduzzadnak. A tünetek kellemetlenek (viszketés, irritáció, fájdalom és a végbél vérzése). A gesztenyemag kivonat gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt enyhíteti az aranyér tüneteit azáltal, hogy csökkenti a gyulladást és a duzzanatot az érintett vénákban.

Óriási vadgesztenye fák
Óriási vadgesztenye fák
  1. Antioxidáns tulajdonságok

A vadgesztenyemag-kivonat erős antioxidánsokat tartalmaz, azaz olyan vegyületeket, amelyek segíthetnek megelőzni a szabad gyököknek nevezett instabil molekulák által okozott sejtkárosodást. A túl sok szabad gyök gyulladáshoz és sejtkárosodáshoz vezethet. A magkivonat gazdag flavonoid vegyületekben, köztük kvercetinben és kaempferolban, amelyek erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy kémcsöves vizsgálat kimutatta, hogy mind az eszcin, mind a gesztenyemag-kivonat antioxidáns tulajdonságokkal bír, de a magkivonat nagyobb hatást fejtett ki, mint az eszcin önmagában, ami a kivonatban lévő összetevők szinergikus hatásainak köszönhető.

  1. Rákellenes vegyületeket tartalmaz

Erőteljes gyulladáscsökkentő tulajdonságai mellett a kémcsöves vizsgálatok azt is jelzik, hogy a vadgesztenye eszcin vegyülete rákellenes hatású. A vizsgálatok azt találták, hogy az eszcin jelentősen csökkentheti a tumorsejtek növekedését bizonyos rákos megbetegedésekben, például májrákban, leukémiában és myeloma multiplexben.

Kémcsöves vizsgálatokban is megfigyelték, hogy az eszcin sejtpusztulást okozhat a hasnyálmirigyrák és a tüdőrák rákos sejtjeiben. Meg kell jegyezni, hogy ezek a vizsgálatok koncentrált mennyiségű eszcin-t használtak, és nem világos, hogy a hétköznapi gesztenyemag-kivonatban található mennyiségnek is ugyanilyen hatása lenne-e. További humán vizsgálatokra van szükség ezen a területen.

  1. Segíthet a férfi meddőségben

A férfi meddőség egyik oka a varicocele, vagyis a herék közelében lévő vénák duzzanata A vadgesztenyében található eszcin-vegyület gyulladás- és duzzanatcsökkentő tulajdonsága miatt hatékony kezelése lehet a varicocele okozta meddőség kezelésére.

Egy vizsgálat több mint 100 varicocele okozta meddőségben szenvedő férfi bevonásával azt mutatta ki, hogy a 12 óránként 30 mg eszcin szedése javította a spermasűrűséget, a spermiumok mozgékonyságát és a spermiumok minőségét. Ezenkívül a varicocele (vénás duzzanat) mérete is csökkent az aescin bevitelével.

  1. Bőrápolás

Ha a bőrünkre kenjük a vadgesztenyéből készült krémet, akkor ezzel megerősítjük az érfalakat, enyhítjük az érgyulladásos tüneteket, csökkentjük a vénafal áteresztőképességét és karbantartjuk az ízületeket és a porcokat is.

A vadgesztenye virágzata
A vadgesztenye virágzata

Biztonság és mellékhatások

Bár a gesztenyemag-kivonat használata általában biztonságosnak tekinthető, tisztában kell lenni néhány mellékhatással. A feldolgozatlan gesztenyemagok egy aesculin nevű vegyületet tartalmaznak, amelyet az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) nem tart biztonságosnak a fogyasztás szempontjából. A mérgezés jelei közé tartozik a depresszió, az izomrángás, a bénulás, a kóma. Ezért a feldolgozatlan gesztenyemagok fogyasztását kerülni kell!

A vadgesztenyemag-kivonat bejelentett mellékhatásai enyhék: emésztési problémák, gyomorpanaszok, szédülés, fejfájás, és viszketés. Bőrre alkalmazva allergiás reakciókról is beszámoltak. A gesztenye kivonat kölcsönhatásba léphet a következő gyógyszerfajtákkal: vérhígítók, inzulin vagy szájon át szedhető cukorbetegség elleni gyógyszerek, nem szteroid gyulladáscsökkentők. Vese- vagy májbetegségben szenvedőknek nem szabad gesztenyét enniük, mivel súlyosbíthatja a betegségük tüneteit.

A gyógyhatású vadgesztenye-készítmények többsége a vörösesbarna gesztenyeszemekből készülnek. A lisztté porítva pépesíthető termés mellett azonban a vadgesztenyefa kérge, levele és virága is tartalmaz gyógyhatású összetevőket. A levélből teát, tinktúrát és különböző főzeteket lehet készíteni például borogatáshoz és ülőfürdőnek, míg a kéregből a kozmetikai ipar von ki fényvédő anyagokat.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a vadgesztenye levele és termése a benne lévő szaponin miatt mérgező az ember számára, ezért bármilyen házilag készült vadgesztenye-készítmény belsőleges alkalmazása tilos. Hatóanyaga gyomorbántalmak, bélrendszeri problémák, valamint lázas megbetegedések előidézője is lehet, ami különösen gyermekekre nézve veszélyes.

A vadgesztenye adagolása

Kapszula, tabletta, folyékony csepp, illóolaj és krém formájában kapható. Egy átlagos vadgesztenye kivonat jellemzően 16-20% eszcin-t tartalmaz. A legtöbb vizsgálatban az alkalmazott adag 100-150 mg naponta. A nagyobb dózisok esetleges toxikus hatásai nem ismertek, ezért a legjobb, ha követjük a javasolt gyártói adagolási utasításokat, ami általában napi 2-3 tablettát vagy kapszulát jelent. Fontos, hogy például a folyékony étrend-kiegészítőkre nincs szabványosított ajánlás. Helyileg, bőrfelületen alkalmazva a kivonatok és krémek általában 2% eszcin-t tartalmaznak, és naponta 3-4 alkalommal alkalmazhatók.

FORRÁSOK

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/aesculus-hippocastanum

https://www.healthline.com/nutrition/horse-chestnut-benefits#_noHeaderPrefixedContent