Répalé készítése otthon turmixban

A léböjt kúra gyakorlata

Azaz: miből és hogyan legyen lé? A zöldség- és gyümölcsalapú levek nem csak szomjoltásra, étrend-kiegészítésre és gyors kalóriabevitelre alkalmasak, hanem úgynevezett léböjt-kúra is épülhet a fogyasztásukra. Egy korábbi cikkünkben sorra vettük az ezzel kapcsolatos tényeket, ajánlásokat és kockázatokat. Most forduljunk a gyakorlati része felé, nézzük meg, mi mindenből és hogyan érdemes leveket préselni. Facsarásra fel!

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy Közép-Európa és Magyarország jó helyzetben van, hiszen minden alapanyag adott egy jó kis gyümölcslé-böjthöz. Sok a szezonális termék és szűretlen alaplevek is kaphatók bőséggel. Nézzünk párat először ezek közül!

Gyakori gyümölcslevek

  1. Az almalé egyértelmű favorit, hiszen széles körben elérhető, az ára is kedvező és kellemes íze, édessége, magas víz- és rosttartalma miatt a gyümölcslé-böjtös kúrák kedvelt alapanyaga.
  2. A narancslé is sokak kedvence. Bár a narancs nem őshonos nálunk, importból egész évben biztonságosan beszerezhető és magas C-vitamin-tartalma miatt is ajánlott. Ez utóbbi okán viszont a vesekövességre hajlamosak csak mérsékelten fogyasszák.
  3. A birsalmalé és körtelé már egy véleményesebb műfaj. Egyrészt a körte akár erősebb édes ízt is biztosíthat, ezért népszerű választás a gyümölcslevek készítéséhez. Másrészt számolni kell puffasztó hatásával, ezért az arra érzékenyek módjával igyák.
  4. A szőlőlé vagy nyers must kiváló összetevő természetes édessége és magas antioxidáns-tartalma miatt. De egyben igazi cukorbomba is, ezt ne feledjük (és enyhén meg is hajthat…)
  5. Ugyanez elmondható a bogyós gyümölcsök préselményeiről: az eper, a málna és az áfonya nagyon gazdag antioxidánsban.
  6. Hasonlóan klassz összetevő lehet a szilva, amely egész Közép-Európában elterjedt, és emésztést segítő hatásairól ismert.

Gyakori zöldség alaplevek

  1. A répalé iszonyú jó színe és íze sem utolsó. Az egyik leggyakoribb zöldség-alaplé, amely édessége és magas béta-karotin tartalma miatt is népszerű.
  2. A céklalé már megosztóbb nagyon markáns íze és esetleges mellékhatásai miatt. Például vesebetegek, vesekövesek ezt is óvatosan igyák. Élénk színe magas antioxidáns tartalmára utal, kiemelkedő nitráttartalma pedig javíthatja a vérkeringést.
  3. Az uborkalé egy igazi jolly-joker. Egyrészt erősen hidratáló hatású, másrészt semlegesen enyhe ízű, így remek alapanyag a zöldséglevek készítéséhez.
  4. A paradicsomlé titkos favorit. Krémes sűrűsége, gazdag íze és magas likopintartalma miatt népszerű összetevő.
  5. Préselt zellerszár – ezt is gyakran használják hidratáló tulajdonságai és jellegzetes íze miatt. Nem elhanyagolható tényező, hogy rendkívül alacsony a kalóriatartalma!
  6. A spenót leve, pedig magas tápanyagsűrűsége mellett vasat, kalciumot és különböző vitaminokat tartalmaz. A vas megfelelő felszívódásához szükséges C-vitamint is bevinni, ezt a citrus facsarványok tudják biztosítani.

Kombinált gyümölcslevek

A szerencsés és változatos léböjt kúra keveri a gyümölcsöket és a zöldségeket az ízek kiegyensúlyozása és a tápértékek fokozása érdekében. Nézzünk néhány népszerű kombinációt:

A répa-alma-gyömbérlé igazán izgalmas kombináció. Az alma édessége, a sárgarépa földesebb, mélyebb ízvilága és a gyömbér csípőssége lendületes keveréket alkot.

Cékla-alma-sárgarépalé: Angol rövidítése „ABC” (Apple-Beetroot-Carrot) ezen a néven is ismert, sötétbordó keverék a cékla, az alma és a sárgarépa előnyös hatásait ötvözi.

Zöld-lé, ami jellemzően spenótot, uborkát, zellert és almát vagy körtét tartalmaz az édességért és a keverék lazításáért.

Paradicsom-répa-zeller trió: egy igazi vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, sós keverék.

Frissen facsart gyümölcsök zöldségekkel egy reggeli léböjt alaphoz
Frissen facsart gyümölcsök zöldségekkel egy reggeli léböjt alaphoz

Tippek az elkészítéshez

A frissesség kulcsfontosságú A tápanyagbevitel maximalizálása érdekében lehetőség szerint használjunk mindig friss termékeket.

Törekedjünk kiegyensúlyozottságra és kellemes ízre: az édesebb gyümölcsöket egészítsük ki semlegesebb vagy enyhén keserű zöldségekkel, hogy elkerüljük a túlzott cukorbevitelt.

A változatosság gyönyörködtet: bátran használjunk sokféle gyümölcsöt és zöldséget, kísérletezzünk, nincs két egyforma ízlés. Ezzel az ásványi anyagok, vitaminok, nyomelemek széles spektrumát is biztosíthatjuk.

Tisztaság és alaposság. Minden alapanyagot hideg vízzel mossunk meg, és ha szükséges, a készítése előtt hámozzunk és távolítsuk el a magokat.

A friss gyümölcs- és zöldséglevek otthoni előállítása a megfelelő berendezésekkel és technikákkal hatékonyan elvégezhető. A gyümölcscentrifugáknak két fő típusa létezik. Vannak a hagyományos, gyümölcscentrifugák, amelyekkel gyorsabban dolgozhatunk és jellemzően olcsóbbak is. Jól működnek a keményebb gyümölcsök és zöldségek (sárgarépa, alma) esetében, de több habot és kevesebb léhozamot produkálnak például a leveles zöldekből, hiszen ezeket egyszerűen felaprítják. Mellettük vannak a lassú gyümölcscentrifugák, amelyek lassú őrléssel és préseléssel nyerik ki a levet. Hatékonyabbak a leveles zöldek esetében, és használatukkal általában nagyobb léhozamot és kevesebb habot nyerünk.

A harmadik és talán egyben leggyakoribb a minden háztartásban előforduló, egyszerű turmixgép. Érdemes nagyobb teljesítményűt választani, amelyek a leveles zöldekkel és a keményebb gyümölcsökkel is jól megbirkóznak. Ha túl sok rost marad, akkor szűrjük át a keveréket egy finom szitán, elválasztva a levet a gyümölcshústól.

Tárolás és fogyasztás kérdése

Nem vitás, hogy a frissen elkészített leveket a legjobb azonnal elfogyasztani, hiszen ízük ekkor a legjobb és az összes tápanyagot hiánytalanul tartalmazzák. Ha tárolni szeretnénk, érdemes légmentesen záródó üvegedényeket használni, és hűtőszekrénybe tenni. A gyümölcs- zöldségleveket 24-48 órán belül fogyasszuk el. Bármilyen gondos is a tárolás az oxidációs, bomlási folyamatok elindulhatnak, ami kihatással van mind az ízre, mind a minőségre.

Extra tippek

Nagyon jó alaplé a szűretlen almalé, amely semlegesebb ízével jól belesimul a markánsabb összetevők ízeibe, illetve ha több leveles zöldet is turmixolunk, akkor kell hozzájuk valami „vivőanyag”, különben értelmezhetetlen pépet kapunk.

Fokozza az ízt és a tápértéket, ha friss fűszernövények, például menta, bazsalikom, vagy fűszerek, például gyömbér, kurkuma kerül a keverékbe.

Ügyeljünk arra, hogy csökkentsük a hulladéktermelést. Lehetőleg kimért és ne csomagolt gyümölcsöket, zöldségeket válogassunk. A megmaradt pépet próbáljuk felhasználni receptekben vagy komposztáljuk.