Hársfavirág - gyönyörű és illatos

A hársfavirág jótéteményei

A nyárelő meghatározó illata, amikor a hársfa virágozni kezd. Virágzatát ilyenkor érdemes gyűjteni is. A hársfavirág tea számtalan kedvező élettani hatással bír. Évszázadok óta használjuk a pihentető alvás támogatásában, jól nyugtatja az emésztőrendszert, enyhítheti a magas vérnyomást, csillapítja a szorongást.

Magyarország híres hársfái: a dunabogdányi „öreg hársfa”, Mátyás király hársfája Bajmócon és a 11 méter törzskerületű ötvöskónyi hárs. Németország legidősebb, 1200 éves fája is egy nagylevelű hárs. A hársfa a germánoknál szent fa volt, a szerelmesek fája, amely a termékenységet szimbolizálta. Nem véletlen hogy Walter von der Vogelweide lovagköltő híres verse, a Hársfaágak csendes árnyán címet viseli (fordította Babits Mihály) és amely egy fa tövében lejátszódott pajzán kalandot mesél el. De mi most nem a hársfavirág kellemesen bódító illatára, hanem teájának jótéteményeire fókuszálunk.

A hársfatea gyengéd és hidratáló, már évszázadok óta ismerik és nagyra tartják erős nyugtató tulajdonságai miatt. Segíti az ellazulást, az alvást, jól nyugtatja az emésztőrendszert. A hársfateát a népi gyógyászatban számos kultúrában használták a magas vérnyomás enyhítésére, a szorongás csillapítására és az emésztés támogatására. A régebbi időkben a gyógynövényes főzethez a virágokat, a leveleket és a kérget is leforrázták és áztatták. A megbízható gyártók, mint amilyen a NATURLAND is, ma már elsősorban a virágzatát hasznosítják termékeikben.

Elősegítheti az ellazulást

Eleve, amikor leülünk egy csésze forró tea mellé, az már önmagában is megnyugtató rituálé. Egy finom hársfatea azonban több egy bögre meleg italnál. Áztatott édes virágait a népi gyógyászatban a relaxáció elősegítésére és a szorongás tüneteinek enyhítésére használták, és úgy tűnik, hogy néhány tanulmány is alátámasztja ezeket az állításokat.

Egy egereken végzett vizsgálat megállapította, hogy az egyik hársfafajta rügyeinek kivonatai erős nyugtató tulajdonságokkal rendelkeznek és ez a hársfakivonat utánozta a gaba-amino-vajsav (GABA) aktivitását, egy olyan agyi vegyi anyagét, amely gátolja az emberi idegrendszerben az ingerlékenység kialakulását. Így a hársfatea az agyi vegyi anyagához hasonlóan hatva elősegítheti a relaxációt. Természetesen még kutatásokra van szükség a pontos hatásmechanizmus feltárásához.

Segíthet a gyulladás leküzdésében

A krónikus gyulladások számos betegség kialakulásához hozzájárulhatnak, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget és a rákot. Az antioxidáns-vegyületek azonban segítenek a gyulladások leküzdésében, csökkentve ezzel a betegségek kockázatát. A flavonoidok a hársfa virágaiban található antioxidánsok egyik típusa, míg a tilirozid, a kvercetin és a kaempferol kifejezetten a hársfavirág bimbóihoz kapcsolódik. A tililrozid egy olyan erős antioxidáns, amely a szervezetben lévő szabad gyökök hatástalanításával fejti ki hatását. (A szabad gyökök oxidatív károsodást okozhatnak, ami gyulladáshoz vezethet.) A kaempherol is felveheti a harcot a gyulladással.

Mivel ezeknek az antioxidánsoknak a mennyisége márkánként és teakeverékenként változhat, nyilván több kutatásra van szükség még annak meghatározásához, hogy pontosan mennyi és milyen minőségű hársfateát kell fogyasztani a hatékony gyulladáscsökkentéshez.

Csökkentheti az enyhe fájdalmat

A krónikusan jelentkező fájdalom emberek millióit érinti világszerte, általában a felnőttek húsz százaléka, minden ötödik ember tapasztalta már. Érdekes módon a hársfateában található egyes antioxidánsok enyhíthetik a fájdalmat. Egy 8 héten át tartó vizsgálatban 50 reumás ízületi gyulladásban szenvedő nő esetében megállapították, hogy 500 mg kvercetin (a hársfateában található egyik antioxidáns) pótlása jelentősen javította a fájdalom tüneteit és a gyulladás markereit. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy 500 mg kvercetin nagyon nagy mennyiség. Egy átlagos felnőtt napi 10 mg-ot fogyaszt ebből az antioxidánsból (a mérték az étrendtől függően nagyban változik), de például a napi 80 mg már magas bevitelnek számít. A hársfateában lévő kvercetin vagy más flavonoidok mennyisége pedig nagyban különbözik a márkától és a rügyek, levelek és kéreg arányától az adott keverékben.

Ennek eredményeképpen szinte lehetetlen megmondani, hogy mennyi antioxidánst juttatunk be a szervezetünkbe egyetlen csésze hársfa teával. További kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy mennyi szükséges ebből az italból a fájdalom enyhítéséhez.

Frissen virágzó hársfa
Frissen virágzó hársfa

Vízhajtó hatású lehet

A hársfateát a népi gyógyászatban a verejtékezés és a produktív köhögés elősegítésére használták, amikor egy kisebb betegség, például a megfázás eluralkodott. Németországban például 1-2 csésze (235-470 ml) hársfatea lefekvés előtti fogyasztása engedélyezett izzadásserkentő főzetként felnőttek és 12 év feletti gyermekek számára. A jótékony hatásokat a benne lévő növényi vegyületek, különösen a kvercetin, a kaempferol és a p-kumársav kombinációja okozhatja. Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő tudományos bizonyíték arra, hogy a hársfatea és kémiai tulajdonságai közvetlenül összefüggésbe hozhatók a vízhajtó hatással. A vizelethajtó egy olyan anyag, amely arra ösztönzi a szervezetet, hogy több folyadékot válasszon ki, míg a diaforetikum (orvosi izzasztószer)olyan anyag, amelyet a láz mérséklésére, a testfelület lehűtásére használjuk azáltal, hogy izzadásra ösztönzik a testünket.

A vérnyomás csökkentése

A hársfatea egyes növényi összetevőiről, például a tilirozidról, a rutozidról és a klorogénsavról kutatások alapján azt feltételezik, hogy csökkentik a vérnyomást. Egy egérvizsgálat megállapította, hogy a hársfateában található antioxidáns, a tilirozid hatással volt a szív kalciumcsatornáira. A kalcium szerepet játszik a szív izomösszehúzódásaiban. Az egereknek eltérő mennyiségű antioxidánst adtak be testsúlykilogrammonként, mire válaszul csökkent a szisztolés vérnyomás (a leolvasás legfelső száma). Ez a kísérlet magyarázatot adhat arra, hogy a hársfateát miért használták a népi gyógyászatban vérnyomáscsökkentésre.

Ez a hatás azonban még nem teljesen ismert, és további tudományos vizsgálatokat igényel. A hársfatea soha nem használható a szívgyógyszerek helyettesítésére!

Az elalvás segítése

A hársfateát szívesen alkalmazták a népi gyógyászatban az alvás elősegítésére. Növényi vegyületei erős nyugtató tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek elősegíthetik az alváshoz vezető ellazulást. Egy egereken végzett vizsgálat megállapította, hogy egyes hársfákból származó kivonatok nyugtató hatásúak voltak azáltal, hogy álmosságot okozva lenyomták a központi idegrendszert. További kutatásokra van szükség a hársfatea és az alvás közötti kapcsolat feltárásához.

A hársfatea elősegítheti az alvást, de hogy miként fejti ki ezt a hatást, arra csak anekdotikus bizonyítékok állnak rendelkezésre.

Megnyugtatja az emésztőrendszert

Mint minden forró tea, a hársfatea is gyengéd meleget és hidratálást biztosít. Mindkettő megnyugtatja az emésztőrendszert, mivel a folyadék segít a tápanyagok mozgatásában a bélcsatornában. Gyomorpanaszok idején a hársfatea megnyugtathatja az emésztőrendszert. A tilirozid, a hársfában található növényi vegyületek egyike bizonyítottan segít a fertőző hasmenés leküzdésében.

Felhasználása

A hársfatea egyszerűen beilleszthető az étrendbe. Élvezheted önmagában vagy egy szelet citrommal és egy púpozott kanál (hárs)mézzel. Néhány zacskó hársfateát akár egy éjszakán át szobahőmérsékletű vízben is áztathatsz, és nyáron jeges teaként ihatod. Érdemes a tealeveleket szűrőzacskó nélkül áztatni. Tanulmányok szerint így több antioxidáns marad meg bennük.

Bár általában biztonságosnak tekinthető, kerüld a hársfateát, ha allergiás vagy a hársra vagy annak virágporára. Azok, akik lítiumtartalmú gyógyszereket szednek, ne igyanak hársfateát, mivel az ital megváltoztathatja, hogy a szervezet hogyan választja ki ezt az elemet. Ez befolyásolhatja az adagolást, és súlyos mellékhatásokkal járhat.

Mivel a hársfatea elősegítheti a folyadékok kiválasztását, a kiszáradás megelőzése érdekében kerüljük más vízhajtókkal együtt történő alkalmazását.

FORRÁSOK

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-linden-tea

https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/mire_jo_a_harsfavirag

https://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/hars_kislevelu

https://www.healthline.com/nutrition/teas-that-help-you-sleep