2024. július 18.
A csalán hasznossága
Csalánba nem üt a mennykő – tartja a közmondás. Hogy valóban érvényes-e a bölcsesség jelentése, miszerint a hitvány, rossz embert kevesebbszer éri kellemetlenség, nem tudjuk. Mint ahogy azt sem, hogy aki csalánra vizelt, az tényleg rosszkedvű-e? Amit biztosan tudunk, hogy ez a szúrós, csípős levelű-szárú növény legalább annyira hasznos, mint amennyire elterjedt. Nézzünk bele most a csalánológia bugyraiba, csak vigyázzunk az ujjainkra!
A csalánlevelet évszázadok óta használják a hagyományos gyógyászatban. Az Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában őshonos növényt széles körben használták a Földközi-tenger térségében már a görög és római időkben is. Ma elsősorban száraz levélként, fagyasztva, szárítva, vagy tablettákba, gyümölcslevekbe és teákba kivonatolva vásárolható meg.
A csalán egészségügyi előnyei
A csalánlevél az antioxidánsok gazdag forrása. Magas a C-vitamin tartalma, amely képes csökkenteni a szabad gyököknek nevezett káros molekulákat a szervezetben.
Néhány tanulmány kimutatta, hogy azoknak az embereknek kevésbé fájtak az ízületeik, akik csalánleveleket kentek az érintett területre, vagy ha a levelek kivonatát nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel például aszpirinnel együtt szedték.
A csalánlevél tartalmaz egy UD-1 nevű vegyületet, amely úgy tűnik, hogy a szervezetben az inzulinhoz hasonlóan hat, tehát szerepe lehet a vércukorszint-szabályozásban. De egyelőre a kutatási eredmények ellentmondásosak, nem bizonyított, hogy a csalán klinikai körülmények között alkalmazva valóban csökkenti-e a vércukorszintet a cukorbetegeknél.
Népi gyógyászat, egészségügyi előnyök
Régóta alkalmazzák a hagyományos gyógyászatban a szezonális allergiák és más enyhe légzőszervi panaszok kezelésére. A tudósok úgy vélik, ez annak köszönhető, hogy a csalán képes csökkenteni a hisztaminokat, amelyeket a szervezetünk akkor termel, amikor allergénekre reagál. Több kutatás is folyik ebben a témában.
A csalánlevél jót tesz a férfiaknak, mivel segíthet a prosztata egyes állapotainak, mint például a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), azaz prosztata nagyobbodás tüneteinek kezelésében. A csalánlevél azáltal segíthet, hogy lassítja a prosztata sejtjeinek növekedését így a tesztoszteron prosztatára gyakorolt hatását csökkenti, az orvosi kezelést azonban nem helyettesítheti.
Az ókori egyiptomiak a csalánnal kezelték az ízületi gyulladást és a derékfájást, a római katonák pedig a melegedés érdekében dörzsölték be magukat vele. A tudományos neve (Urtica dioica) a latin uro szóból származik, ami azt jelenti, hogy „éget”, mivel levelei érintkezéskor átmeneti égő érzést okoznak. A csalán azonban, miután feldolgozták étrend-kiegészítővé, szárították, fagyasztva szárították vagy főzték, biztonságosan fogyasztható. A kutatások számos lehetséges egészségügyi előnnyel hozzák összefüggésbe.
Egyrészt számos tápanyag forrása, többek között: vitaminok (A, C- és K),ásványi anyagok (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium), zsírok (linolsav, linolénsav, palmitinsav, sztearinsav és olajsav) aminosavak, polifenolok, pigmentek. Ezen tápanyagok közül sok antioxidánsként hat a szervezetben. Tanulmányok szerint a csalánkivonat növelheti a vér antioxidáns-szintjét.
A csalán hatóanyagai csökkenthetik egyes gyulladások tüneteit. Mind állatkísérletekben, mind humán vizsgálatok során kimutatták, a csalán alkalmazása vagy a csalántermékek fogyasztása enyhíti a gyulladásos állapotokat, például az ízületi gyulladást.
A csalán javíthatja, kezelheti a megnagyobbodott prosztata okozta tüneteket. Néhány tanulmány szerint a csalán segíthet ennek kezelésében. Állatkísérletekből kiderült, hogy a növény megakadályozhatja a tesztoszteron dihidro-tesztoszteronná – a tesztoszteron erősebb formájává – való átalakulását, így ennek az átalakulásnak a megakadályozása segíthet a prosztata méretének csökkentésében. A csalánkivonatok segítenek a rövid és hosszú távú vizelési problémák kezelésében – mellékhatások nélkül.
A csalánt a szénanátha ígéretes természetes kezelésének tekintik. A csalánkivonatok gátolják az olyan gyulladást, amely kiválthatja a szezonális allergiát. A hatásmechanizmus lényege a hisztaminreceptorok blokkolása és az immunsejtek megállítása az allergiás tüneteket kiváltó vegyi anyagok felszabadításában.
A csalánt hagyományosan a magas vérnyomás kezelésére használták, amely tünetegyüttes komoly egészségügyi problémát jelent, mivel elősegíti a szívbetegségek és a stroke kialakulását, amelyek világszerte vezető halálozási okok. Állatkísérletes azt mutatják, hogy a csalánkivonat egyrészt serkentheti a nitrogén-oxid termelést, amely értágítóként működik. Az értágítók ellazítják az erek izmait, így azok kitágulnak és csökkenő vérnyomást idéznek elő. Másrészt a csalán olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek kalciumcsatorna-blokkolóként működhetnek, amelyek az összehúzódások erejének csökkentésével ellazítják a szívet így csökkenti a vérnyomás szintjét.
A csalán hasznos lehet a vércukorszint szabályozásában, mivel olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek utánozhatják az inzulin hatását. Egy 46 emberen végzett három hónapos vizsgálatban a naponta háromszor 500 mg csalánkivonat szedése jelentősen csökkentette a vércukorszintet a placebóhoz képest.
A csalán egyéb lehetséges egészségügyi előnyei
A csalánkivonatot tartalmazó gyógyszerek csökkentik a túlzott vérzést, különösen műtétek után. A csalán antioxidáns tulajdonságai megvédhetik a májat a méreganyagok, a nehézfémek és a májkárosodás ellen. Természetes vízhajtóként segíthet a szervezetnek a felesleges só és víz kiürítésében, ami viszont csökkentheti a vérnyomást. A csalánkrémek alkalmazása támogathatja a sebgyógyulást, beleértve az égési sebeket is.
FONTOS: a csalán kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezért rendszeres alkalmazása előtt egyeztessünk az orvosunkkal! Például a növény potenciális vízhajtó hatása erősítheti a gyógyszeres vízhajtók hatását, ami növeli a kiszáradás kockázatát.
Tápanyagok, konyha
A csalán könnyen beilleszthető a napi rutinba. Vásárolhatunk szárított/fagyasztott leveleket, kapszulákat, tinktúrákat és krémeket. A csalánkenőcsöket gyakran használják az artrózis (ízületi kopás) tüneteinek enyhítésére.
A szárított levelek és virágok áztatásával finom gyógyteát készíthetünk, míg a leveleit, szárát és gyökereit megfőzhetjük, és levesekhez, pörköltekhez, turmixokhoz és kevert ételekhez adhatjuk. Kerüljük azonban a friss levelek fogyasztását, mivel azok tüskéi irritációt okozhatnak.
A csalánlevél kiváló kalcium- és egyéb ásványi anyagforrás, segíthet csökkenteni a vesebetegség, a csontritkulás és más súlyos betegségek kockázatát. Emellett számos vitaminban is gazdag, például a már említett C-vitaminban, amely erőteljesen segíti az immunrendszert. A csalánlevél A-vitamint is tartalmaz, amely a szem egészségéhez szükséges. Megtalálhatóak még benne az alábbi anyagok is: linolénsav, quercetin, vas, magnézium, kálium.
A szárított csalán élelmiszer- és gyógynövényboltokban, patikákban is megtalálható. Ha friss csalánlevelet vásárolunk vagy szedünk, legyünk óvatosak a leveleken található apró szúrós szőrszálakkal, amelyek megszúrhatnak, és akár allergiás reakciót is okozhatnak, ezért használjunk kesztyűt.
A leveleket többféleképpen is elkészíthetjük, ha már hazavittük őket. Megmoshatjuk és megszáríthatjuk őket a szabadban hagyva, vagy hosszú távú tárolás céljából fagyaszthatjuk is. Lefagyasztás a leveleket előbb blansírozni kell. Forralás vízben 2 percig, majd áztatás jeges vízben további 2 percig. Aztán a blansírozott leveleket egy fagyasztózacskóba kell tenni és mehet a mélyhűtőbe.
Csalántea
A csalánlevélből készült tea íze füves, földes. Számos kultúrában a hagyományos gyógyászat fontos része. Segítségül hívták ízületi fájdalmak, vérszegénység és ekcéma esetén. Európában vízhajtóként, egyes észak-amerikai indián közösségek pedig a terhesség és a szülés segítésére használták.
A csalántea előnyei a növényben található biológiailag aktív vegyületekhez kötődnek. Viszont mivel mindegyik tea nagyrészt víz, így a bennük található tápanyagok mennyisége nyilván kevesebb. Így amíg a csalánlevél a számottevő növényi rost mellett számos vitamint (pl. A- és K-vitamint) és ásványi anyagot tartalmaz, a teában sokkal kisebb a koncentráció.
A csalánlevél tea elkészítéséhez forrósítsunk fel 3 dl vizet forró tűzhelyen, majd egy evőkanál friss, vagy egy teáskanál szárított csalánt tegyünk a vízbe. Hagyjuk 5-10 percig ázni, majd szűrjük le.
FORRÁSOK